şükela:  tümü | bugün
  • gündem insanıdır. gelip geçici basit meseleler içine hayatını gömmüştür.

bir de sanki devletlerin içinden istihbarat alıyormuş gibi teoriler üreten türleri vardır ki vay onları hallerine.
  • halbuki dimi, yaz buraya sikinin uzunluğunu ki biri düşer ayağına, ya da ne bileyim kadınları aşağılayan bi başlık aç. işin gücün siyaset yeau, sanki vergi verip hizmet almıyormuşsun gibi. sanki bok gibi bir yönetimin yokmuş gibi...
  • ne yapalım kardeş, (bkz: ekşisözlük derteleşecek yazarlar veri tabanı)bana mı yazak amk?
    yoksa 1.70 boyumuzla
    (bkz: 1.80 boyunda zeki yakışıklı yalnız erkek)
    başlığına girip,
    1 cm ile içinde bulunamadığım guruptur mu yazalım?
    yoksa (bkz: erkek yazarlardan kadın yazarlara sorular)başlığına girip, belki düşer umudu ile meriçlik mi yapalım bütün gün?
    (bkz: zeki yakışıklı esprili yalnız sözlük erkeği)
    başlığına, aaaaa benim bu mu yazalım ne yazalım amk?
  • (bkz: istikbarat)
  • siyasetin gündelik hayata etkisini, yukarıdan aşağı uzanan zinciri görebiliyordur. bu seçimdeki cumhurbaşkanı adaylarıyla dolar arasındaki ilişkiyi, faizlerle, dünya piyasalarıyla kendisinin işsiz kalma riski arasındaki önemli bağlantıyı anlayabiliyor, alınan her kararın bu yönde yolaçtığı değişiklikleri görebiliyordur.
  • burada, sosyal ortamda tartışırsın ayrı konu. güzel fikirler ve paylaşımlar da çıkıyor ortaya. ama gerçek hayatta bunu yaşam şeklin haline getirip futbol takımı tutar gibi bir partinin propagandası yapar hale getirirsen işi, o zaman ölçüyü kaçırmış oluyorsun. işi gücü futbol konuşmak olan insandan bir farkı olmaz o zaman.
  • gelip geçici basit meselelerin hayatının tam ortasındaki meseleler olduğunu ve geleceğini de şekillendireceğini bilen insandır.
    boş insan değildir, duyarlı insandır.

sen bugün enflasyondan şikayet etmezsen yarın iki katı enflasyonu sokarlar.
    bugün benzinin, mazotun fiyatını konuşmazsan yarın suyu 20 liraya içersin.
    sen bugün "fuck turkey" diye paylaşım yapan israil başbakanının oğlunu konuşmazsan yarın o oğlan burada vekil bakan olur.

asıl siyasete kafası basmayan, "siyaseti sevmiyorum yeaa" diye prensesçilik oynayanlar boş beleş insanlardır. onlar çevrelerindeki sorunları görmezden gelip, çevrelerindeki soruna çözüm olmaya çalışmayıp sadece yaşayıp gitmeyi amaçlayan parazitlerdir.

ki devletin içinden istihbarat almak bakanlıkta vs. çalışan bir ahbap sahibi olmaya bakıyor. çoğu insanın da orduda, siyasette, ekonomide tanıdığı vardır.

rica ediyorum ülkeye bir faydanız dokunmayacaksa daha fazla kaynak tüketmeyin.
  • sürekli siyasetle ilgili entry giren insan boş insandır.
  • lisede bunlardan çok vardı, üniversite hayatım okuldan çok evde veya labda geçtiğinden ortamı o kadar iyi bilmiyorum. ama lisedeki tipleri çok net hatırlıyorum. daha oy kullanacak yaşı yok garibim bütün gün siyasete kafa yorardı. hakkında bir halt bilmedikleri türk siyasi tarihinden büyük oyunlar gören tiplerdi, çoğunluğu solculardan oluşsa da onlara karşı olmak için elinden geleni yapan bir kaç sağcı tip de vardı. aralarına bir kez katılma gafletinde bulundum, o da bana yetti zaten o günden sonra kafayı sadece siyasetle yoran tiplerin aslında ne kadar boş olduklarını fark ettim. 10. sınıftayız, dönemin aşırı sağcı sınıf başkanı bir 27 mayıs günü 60 darbesine ithafen sınıfta yas ilan etmeye çalışmıştı, o an solcularda kayış koptu. sınıf öyle bir hale geldi ki, tam bir siyaset meydanıyken bir anda doğu perinçek-ertuğrul kürkçü-bülent uluer tartışmasına dönmüştü ortalık. en son dhkpc'ci tayfayla başkan arkadaşın inadına "iyi ki darbe olmuş" gibi salakça bir argümanla halay çekerken bulmuştum kendimi. liseliliğin dibine vurmak böyle oluyor herhalde. bu arada aynı sınıf başkanı arkadaşın babası yandaş müteahhitti, duyunca şaşırmamıştık bile. gel gelelim 9 ve 10. sınıfta dhkpc güzellemesi yapan tipler 12'de bu örgüte düşman kesilmişti, yandaş müteahhit çocuğu sınıf başkanı ise son sene iktidara söver bir hale gelmişti. sanırım hepsinin akılları başlarına geldi bir şekilde. lise aptalca bir dönemdi, ama zevkliydi be. siyaset tartışmaya çabalayan ergenlerin birbirlerini harcamaya çalışması ve günün sonunda lafların değil yumrukların konuşması falan, birbirlerini yemelerinden mütevellit ete para vermiyorlardı sanırım o dönem.
  • o siyasetle ilgilenmese bile siyasetin onunla ilgileneceğini bilen insandır. durakta dolmuş beklerken bir patlamada ölebileceğini, cebindeki parayla ay sonunu getirmek için kırk takla atmak zorunda kalacağını bilir. bir gün makbul bir vatandaşın asılsız ihbarıyla ekmeğinden olursa hakkını arayacak mahkeme bile bulamayacağının farkındadır. yüksek siyasetin rüzgarıyla savrulan bir nesne olmaktansa ses çıkarıp özne olmak istiyordur belki size ne özgür demirtaş artıkları?