*

şükela:  tümü | bugün
 • lisede azicik bir kimya bilgisine bile sirt ceviren insanlarin bir turlu ogrenemedigi birbirlerinin yerine kullanildiklarinda beni cildirtan olay.
  isi bir enerjidir. olcum birimi ise calori (cal.)dir.
  sicaklik ise isi ile olusan faz degisimidir. onun birimi ise bizde cantigrad diger ulkelerde ise fahrenheit veya celcius dur. yani bugun hava cok sicak. isi 50 dereceyi buluyor gibi laf edenler embesildir.
 • sıcaklık, ısının etkilerinden birisidir.
 • bu farki dikkate almayanlar genelde dahi anlamina gelen deyi, soru edati miyi, baglac olan kiyi falan biti$ik yazarlar, obsesif insani delirtirler.
 • türk dil kurumu'nun hiç ilgilenmemesi gereken, tamamen fizik kurallarıyla ilgili bir konu. "ofsayt'la penaltı arasındaki fark"tan pek de farkı olmayan bir konu. hakkında bilenin de bilmeyenin de "nasıl olsa meydan boş" mantığıyla konuştuğu bir konu.
 • geçenlerde gazetenin birinde ısı -10 dereceye düştü başlığını görünce saçımı başımı yolmama neden olan fark. derece ısının değil sıcaklığın ölçü birimidir. ayrıca ısı bir enerji birimi olarak 0ın altındaki eksi değerlere düşemezler.
 • vucut sıcaklığı yerine vucut ısısı diyenler de çıkabilir.
 • ısı bir enerji türüdür efendim, kinetik enerji, elektrik enerjisi gibi. sıcaklık ise bir maddenin moleküllerinin kinetik enerjileri toplamı, iç enerjisinin ölçüsüdür.

  bir cisme ısı sağlamamız o cismin sıcaklığının artmasına sebep olabilir (olmayabilir de, ipucu: hal dönüşümleri) ama sıcaklığı arttırmanın tek yolu cisme ısı vermek değildir. misal evlerimizde kullandığımız elektrik sobalarından bildiğimiz üzere bir iletken üzerinden akım akıtmak da o iletkein ısınmasına yol açabilir. aynı şekilde odamızdaki cisimlerin sıcaklıkları da soba tarafından yayılan elektromanyetik dalgaların soğurulmasıyla artar.

  ısı ve sıcaklık arasındaki farkın ek olan de ile dahi anlamındaki de arasındaki fark gibi dilbilgisini ilgilendiren bir fark değil bir anlam farkı olduğu aşikardır.
 • ısı ve sıcaklık; futbol ve şiddet, saygı ve yalakalık gibi arasında belli bir fark olan iki kavram değil, iki apayrı olgudur ama aynı futbol ve şiddet, saygı ve yalakalık örneklerinde olduğu gibi sürekli birbirleriyle karıştırılırlar. dolayısıyla fark, ancak iki olgunun ayrı ayrı tanımını yapmakla açıklanabilir.

  ısı, bir enerji türüdür. diğer enerji türlerine çevrilebilir. her madde de belli bir miktar ısı içerir. ısı birimi olarak enerji birimleri kullanılır (joule, kalori, vs).

  sıcaklık ise maddenin bir hal özelliğidir. madde ısı enerjisi aldığında sıcaklığı genellikle artar. aslında madde herhangi bir şekilde enerji aldığında sıcaklığı genellikle artar. dizel motorda piston havayı sıkıştırdığında havanın sıcaklığı mazotun yanma sıcaklığına ulaşacak kadar artar, mazot silindire püskürtüldüğünde elektrik kıvılcımı olmadan yanar. bir ataşı alıp belli bir noktasını deliler gibi bükerek veya bir bozuk parayı elinize sürterek sıcaklığını artırabilirsiniz. sıcaklık birimi derecedir, fizik, kimya vb erbabı arasında "derece celcius", "derece fahrenheit" diye okunur. (not: 20 santigrad derece 10 santigrad derecenin iki katı sıcak değildir, isteyen 10 ve 20 santigrad derece sıcaklıkları fahrenheit'a çevirip görebilir. 1000 joule 500 joule'ün iki katıdır.)

  fark herkes tarafından anlaşılabilsin diye bu iki kavram arasındaki bazı nüansları söyleyelim: iki farklı maddeye aynı ısıyı verdiğinizde sıcaklıkları aynı miktarda artmaz. iki madde arasında ısı farkı olması ısı akışına yol açmaz, sıcaklık farkı olması ısı akışına yol açar. ısı akışının hızı maddelerin arasındaki ısının değil, sıcaklığın farkına göre değişir. 10 derecede 10 gram suyla 20 gram suyun sıcaklıkları aynıdır, ama 20 gram suyun ısısı 10 gram suyunkinin iki katıdır. bir maddenin ne kadar genleşeceği o maddenin sıcaklığına bağlıdır, ısısına değil. (hesaplarken genleşme katsayısı sıcaklık artışıyla çarpılır, ısı artışıyla değil.)

  bakın burada iki kavramın birbirine karışmasına zemin hazırlayan bir duruma şahit olmaktayız. üçüncü paragraf boyunca sıcaklık artar, sıcaklığı artırabilirsiniz falan yazdım. halbuki başka yerde olsa ısınır, ısıtabilirsiniz derim, değil mi? sıcaklığın artmasına ısınma denmesinin de bu iki kavramın birbirine karıştırılmasında payı vardır.

  gündelik hayatta fark önemli değildir. "ısı 40 derece" denildiğinde herkes anlar. bir şeyin sıcaklığını artırmak istediğimizde genellikle ısı uygularız, uygulamadığımız zaman da yapılan işin adı 'ısıtmak'tır. zaten fizik profesörleri bile kütlelerinin değil ağırlıklarının 70 kilo olduğunu söyler. ancak fark vardır ve sadece gündelik hayatta önemli değildir. dükkan sahibine gidip "kestiğin faturayla tuttuğun stok kaydı arasındaki fark da çok gereksiz bir detay yani, ikisinde de malın senden çıktığı belli" dediğinizde dükkan sahibi size kafa atabilir, ya sabır çekebilir veya doğrusunu anlatıcam diye adamda kafa bırakmayabilir. aynı adam bilimle, teknikle ilgili bir iş yaparken "ısıyla sıcaklık arasında fark mı olurmuş" dediğinizde de aynı seçenekleri önünde bulacaktır.

  (bkz: kutle ile agirlik arasindaki fark)
 • gazete ve televizyonlardaki bilimum cahil kişi,hatta discovery channel dublajını yapan bilimum okul kaçkınının sıkça karışıtırdığı 2 alakalı kavram.
 • .bu farki bayagi bir süre "tam anlamiyla" anlamamis olmakla beraber, bir orta okul ögrencisine ders anlatirken kafamda ampül yanmisti.

  q=m.c.(delta t) formülünü hatirlarsaniz, burada c'yi maddenin türüne göre degisen bir sey oldugu için yok sayarsak; isi enerjisinin, sicaklik farkinin kütle ile çarpimina denk oldugunu farkederiz. bir adim daha giderek delta t = t2-t1'deki t1'e sifir referans degerini verirsek...

  kabaca, birim kütledeki isi enerjisi bize sicakligi verir.