şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tabii burada her mühendisliği katamayız. genelde fiziksel projeler sürecinde yer alan mühendisler için usta ve ustabaşlarının kullandığı laftır.

mühendis filan da olmadığım için bilmiyorum ama rastladığım ustalar hep böyle demiştir: "mühendis işi bilmez. okulda bu işin şusunu musunu ona öğretmemişlerdir. biz bu işi çok sene yaptığımız için anlarız ya da mühendis okumuş ama şu milimdeki malzemenin şu bilmemneye olmayacağını anlayamıyor; çünkü kitapta yazmaz bu o da olmadı mühendisin sadece imza yetkisi var; işten o kadar anlamaz vs."

yıllardır süren bir geyiktir. bu ustalara göre işteki nitelik sadece tecrübeyle artar; okul, eğitim onlara göre bir şey ifade etmemektedir ve hemen çay söylenir.
  • usta denen şahıs işin uygulamasını bilir. eline anahtarı, tornavidayı, matkabı alıp işe girişen kişidir. mühendisin bunları usta kadar bilmesi garip olur zaten. ustadan proje çizmesini beklemiyorsak mühendisten de kaynak yapmasını beklememeliyiz.

ayrıca tırnaklarımızı kesmeli, ellerimizi yıkamalı ve yemeklerimizi önümüzden yemeliyiz.
  • o iş hicbir basamaginda muhendislik gerektirmiyorsa dogru onerme olabilir.

fakat eger muhendislik ve hesaplama gerektiriyorsa , 1000 tanee ustayi toplasan fayda etmez.
  • gemi makineleri işletme mühendisine aynı şeyleri söylemeye cesaret edemeyecek ustadır.
  • bir inşaat ustası bunu yazılım mühendisi için söyleyebilir. böyle baktığınız zaman çok mantıklı değil mi? "mühendis işi bilmez". hangi işi hocam?

insanlar şunu ayırt edemiyor. mühendisin işi ile ustanın işi aynı değil. usta kendi işini biliyor. bunu mühendis tabii ki de usta kadar iyi bilemez. ama mühendisin işini de usta bilmez. elma ile armutu karıştırmayı bi bıraksak sorunlar çözülecek aslında.

bizde işleri kıyaslama, birbirinden üstün görme gibi bir durum var malesef. mühendisi, doktoru ilahlaştırma, bazı meslek gruplarını ezme gibi. buna ne gerek var? her iş ayrı değerli değil mi? bu şekilde bazı meslekler ilahlaştırılınca, onlarla yakın çalışanlar kinlenip "onlar ne iş yapıyor abi" diye tepki koyuyor. asıl sorun kraldan çok kralcılık yapmak. karşılıklı saygıyı kaybetmeden oturup bir baksak aslında, herkesin işi ayrı önemli.
  • iş kazalarının, ölümlerin, kalitesiz imalatların birinci derecede sorumlusudur.

ustam şunu şöyle yap dersin, direnç gösterir, şefim öyle olmaz doğrusu böyle der. ısrar edersiniz, alaycı bir kabullenmeyle dediğiniz şekilde yapar. arkanızı dönersiniz tekrar bildiğini yapar. sabırla '' bak ustacığım , binlerce testten, deneyden sonra bu teknik şartnameler hazırlanmış, bu tarifler bilimsel, sen dediğim gibi yap '' dersiniz, tamam der, yine yapmaz.

sonra '' amına koyduğumun yavşağı, paranı ben veriyorum, benim dediğimi yapacaksın, benim dediğim yanlış, ben senden yanlış imalat istiyorum, itirazın var mı şerefsiz? '' dersiniz, sorun çözülür.

zorunlu edit : mühendisim, iş güvenliği uzmanıyım ayrıca ölümlü iş kazalarında bilirkişilik yapmışlığım var. iş kazalarına çokça şahit oldum.
    ''paranı ben veriyorum, benim dediğimi yapacaksın'' sözüne takanlar olmuş, öncesi var, uyarı var, ikna çabası var, ayrıca yanlış bildiği bir konuda ısrar edip iş güvenliğini, imalatın kalitesini riske sokan bir '' okumuşlara meydan okumaya bayılan, okumamış bir tip'' var. bunlardan sürüyle var. benim dediğimi yapacaksın derken, şartnamelere ve iş güvenliğine uyacaksın hemşerim demişim, gel ayakkabılarımı parlat dememişim, saçma sapan emekçi kardeşimizin üstüne işediler sömürüsüne girmeyelim, komik oluyor.

defalarca uyarıya ve denetime rağmen iş güvenliği kurallarına uymayıp iş arkadaşının ölümüne sebep olup, büyük bir huzur içinde '' vay be nasıl öyle oldu, demek insanın günü dolunca oluyormuş'' diyen yurdum emekçileriyle sizleri baş başa bırakıyorum. bizzat tanık oldum... ben şahsen aynı yönteme devam ediyorum, bunları ikna edemiyorum , tartışmıyorum artık '' hemşerim ben senden yanlış imalat ve saçmalık istiyorum, benim dediğim şekilde önlem alacaksın, benim dediğim şekilde imalat yapacaksın, paranı evet ben veriyorum, yap veya git'' diyorum halen..
  • bütün boruları her zaman yeniden döşeyen ustadır.
  • hangi işi bildiği konusunda düşünmesi gereken ustadır.
    yani bozuk sistemimizde dahi bir mühendise verilen bilginin ustaların bildiğinden çok farklı olduğunu saptayalım.

bugün ülkede hala, cnc programlama bilmeden el yordamıyla iş yapan vardır.
    plc orada hata diye bağırırken, motorun üzerindeki yağı silmekle uğraşan vardır.
    buyursun yazsın birkaç yüz satır kod.
  • al lan topraam şu demiryolu köprüsünü de sen çöz diyip atın laptopu önüne, ama çözerse sıçarsınız.
  • hayat üniversitesi mezunudur.