şükela:  tümü | bugün
  • 3 kıştır kullandığımız hede belkide hödö.

ilginç bir hesaplama algoritması var. odadaki peteğin büyüklüğü, oda büyüklüğü ve odanın cephesi hesaplanıp, her petek için k faktörü atanıyor, oda ve petek sıcaklığı karşılaştırılıp böylece ölçüm gerçekleşiyor.
    eksi yönleri, artıları uzak ara geçmiş durumda. benim tespitlerim;

eksileri

-- alt komşun az yakıyor ya da evde yok hiç yakmıyorsa geçmiş olsun, kol gibi faturaya hazır olun çünkü eviniz ısınmıyor.

-- kazan çıkışında frekans ölçerli pompanız yoksa ve bazı komşular vanaları kısmış ise, evdeki peteklerde insanı çıldırtacak derecede gürültü oluyor. frekans ölçerli ikiz pompa fiyatı ortalama 8 bin lira. ses istemiyorsanız bunu taktırmak zorundasınız.

-- eğer kazanınız eski model ise, bu sistemle tam entegre olamıyor ve sonucunda kazanın onarılmaz biçimde bozulmasına kadar giden bir sürece giriyorsunuz.

-- bir çok kazan ile uyumsuz bir sistem olduğu için, evlerde ısınamama şikayetleri çoğalıyor. aynı büyüklükteki, aynı daire sayısına sahip ve aynı kazanı kullanan yan apartmana gelen ortak fatura 300 lira civarındayken, bazı petekleri kısıp tasarruf etmeye çalışan apartman, 300 lira geldiği halde tam anlamıyla ısınamıyor. üstelik diğer apartman hiç peteklerini kapatmadan 300 lira ödüyor, ısı payölçerli apartman peteklerini kısıp hatta bazı peteklerini kapatıp yine aynı parayı ödüyor.

-- sistem ilk takılırken, 10 yıllık hizmet sözleşmesi imzalatılıyor. bunun anlamı şu, her ay yaksanda yakmasanda daire başı 5 lira civarı aidatı sistemi takan şirkete ödeyeceksin. yani kalorifer yanmayan yaz aylarında bile, sanki yakmışsın ve okuma faturası yollamışlar gibi fatura ödüyorsun.

-- hangi standarda göre ölçüm yapıldığını bilen yok. aslında bakanlığın belirlediği bir standart ve takip uygulaması da yok. her firma kafasına göre hesaplama yapıyor. yani sayacınızdan şüphelenip, bir yere kontrol ettirmek isteseniz, öyle bir yer bulamayacaksınız çünkü yok.

-- kazan verimliliğinde belirgin derecede düşüş yaşatıyor. bunu firma ile paylaştığınızda, "evet bunu bekliyorduk, bunu çözmek için bir cihaz takmamız lazım, fiyatı şudur" diyip yolunacak kaz misali, yolmaya devam ediyorlar. üstelik kendi bozdukları sistemi düzeltmek için her geldiklerinden ayrıca servis ücreti alıyorlar.

-- kayıp ve kaçağa oldukça müsait bir sistem. dışarıda bir sayaç bulunmadığı ve bütün sayaçlar evin içinde olduğundan, kaçak kullanımın önü sonuna kadar açık.

artıları

-- evde sık duran biri değilseniz, termostatik vanaları kısıp ekonomi sağlayabilirsiniz. ya da üç beş aylığına şehir dışındaysanız, ciddi bir ekonomi sağlarsınız.

-- ben bir odada otururum, bir de mutfağı kullanırım derseniz sistem tam size göre. diğer bütün petekleri en kısığa alın ekonomi yapın.

-- ailecek biz zaten evde kazak giyeriz, bir de üzerimize pike aldık mı tamam işte diyorsanız, bu sistem tam da sizin için yapılmış hocam. bütün termostatik vanaları 2 ye getirin, ekonominin piri olursunuz.

-- kazanınız yeniyse, frekans ölçerli pompanız varsa ve termostatik vanalar 2.5 a kilitlendiyse ve kayıp kaçak yoksa, apartman olarak gerçekten tasarruf sağlayabilirsiniz. yani öyle firmaların %40 diye salladığı değil ama %20 tasarruf sağlarsınız.

sonuç olarak, eğer evinizde, ısı yalıtımlı pencereler ve apartmanınızda mantolama yok ise, ısı payölçer hiç bir işe yaramaz. öncelikle ısı yalıtımı sorununu çözeceksiniz sonrası ısı payölçer değil, eğer apartman altyapısı müsaitse mutlaka ve mutlaka (bkz: kalorimetre)

donsuz geceler efendim.
  • önceki evim merkezi sistemdi. en üst katta oturuyordum. yalıtım olmasına rağmen ısınma diye bir şey yok. hem 200tl doğalgaz, hem de ayrıca ısınmak için 200tl elektrik faturası ödüyordum. dayanamdım, çocuk olmadan önce başka yere taşındım. o siteye de payölçer konulmuş sanırım. muhtemelen orada oturmaya devam etseydim aynı şekilde ısınamayıp daha fazla ödeyecektim. bir ihtimal, alt katlar daha az yapmaya başlayınca biraz daha fazla ısınabilirdim ama bu da bir ihtimal sadece.

şimdi kombili bir evde otuyorum. tüm borular eve yerden dağıtılıyor. bu nedenle tavan da yer de sıcak. kombi gece 18, gündüz 22 dereceye ayarlı (7 gün için ayrı programlanabilir, kablosuz oda termostatı var). en soğuk kış gününde, arada gece 20 derece, gündüz 24 derece yaptığım zamanda 180tl ödedim. (1 çocuk 2 yetişkin hemen hergün 1 defa duş alırız. en az 20-30 lirası mutfak ve banyoya gidiyordur.). kışın diğer dönemlerinde 100-120 tl geldi. tabi evin yeni olması ve yalıtımının düzgün olması da avantaj.

merkezi sistemi sevmiyorum. pay ölçer sistemi de mantıklı bulmuyorum. bilinç oldukdan sonra bunlara gerek yok. bence, insanlar çok ödememek için peteği kısmak yerine nasıl az ölçeceğini çözme yoluna gidecek. eminim komşuların evi ziyaret edilecek, kim niye daha fazla ısınıp daha az ödüyor araştırılacak.
  • merkezi sistem ile ısıtılan binalardaki her bir bölüm için kullanılan enerji miktarını ölçmeye yarayan alet. yönetmeliğin öngörüp kabul ettiği iki tip cihaz var.

öncellikle peteklere takılıp wireless teknoloji ile oda sıcaklığına göre kullanılan enerji miktarını hesaplayan cihazlardan söz edelim.

uzak durun!

bu cihazların daire içerisinde olması, ödenen yüksek faturalara karşın düşük fatura gelen komşudan edilen şüpheye, bazı art niyetlilerin cihazın bir açığını aramaya koyulup hakikaten hırsızlık yapmaya çalışması, bu cihazları sadece taktıran firmaların okuyabilip bunun için de yüksek okuma bedelleri alması sanıyorum yeterli gerekçelerdir.

makul olup merkezi sistem kullanmak zorunlu ise (ki zorunlu ama ülkemizde sözde olabiliyor) kullanılabilecek pay ölçer kalorimetre denilen, daire girişindeki sıcak su giriş ve çıkış hatlarına takılan cihazdır. bir kere göz önünde. bu sayede bina sakinleri ile şaibeden dolayı huzursuzluk yaşanmaz. çalışma prensibi diğer usule göre basit (bir yukarıdaki arkadaş anlatmış).

apartman yönetimi veya bağımsız bir firmadan uygun fiyata kolayca okutulup faturanın tüm binaya pay edilmesi oldukça yalın bir işlem. bunun üzerine hala fazla fatura ödüyorum, bu kalorimetrede var bir durum, bizi mi yiyor lan bu yönetici? diyenlerin sorunlarının ise binada kullanılan merkezi ısıtma sisteminden kaynaklandığını düşünüyorum.

özellikle dönüşüm geçirirken binadaki kazan yeni, ne gerek var daha 10 yıl ömrü var diye kullanmaya devam edilen binalar ya da kazan seçimini eski tipten yapıp uygun fiyata yapmış olanlar da kaçınılmaz. bu arkadaşların şikayetlerinin giderilebilmesi, daha uygun fiyata daha verimli ısınma için ilk önerilecek olan duvar tipi kaskat kazanlardır. yatırım maliyeti biraz yüksek olsa da zamanla konfor sağlayacaktır. hadi bunu da kabul etmedi bina sakinleri o zaman da direkt doğalgazlı merkezi ısıtma sistemleri için tasarlanmış yer tipi yoğuşmalı kazanlar akıllıca olacaktır.

bu arada ısı pay ölçer ne kadar şart onun da bir öğrenilmesi yerinde olabilir. oturduğum civarda yeni yapılmış bir sitede merkezi sistem duvar tipi kaskat kazan kullanılarak oldukça güzel tasarlanmış. gel gör ki hiçbir daire de herhangi bir pay ölçer veye termostatik vana kullanılmıyor. belirli bir sıcaklıkta çalıştırılıp fatura tüm dairelere eşit olarak aidat şeklinde dağıtılıyor. herkes de ilginç olarak halinden çok memnun. ne ısıtmadan şikayet var ne faturadan. brüt 170 m2 dairelerden oluşan sitede diare başına maksimum 200 tl gibi bir fatura ödeniyor.
  • ekim ayında bize 372 tl gelen fatura ile götümüze çok ağır girmiştir. bir önceki entrymde de belirttiğim gibi yüksek geleceğini tahmin edebiliyordum da 372 tl ne lan allahsızlar? sadece 2 petek açıp 372 tl gelir mi? hamısına koduklarım bu nasıl bir tasarruf sistemi lan? bu ay kaç gelecek heyecanla bekliyorum. ona göre elektrikli ısıtıcıya geçicem, en azıdan elektrik max 300 veririm bu mna koduğumun sistemine para kaptırmayız.

372 lan! faturayı görür görmez gidip daireye giren sıcak su vanasını kapattım ilk iş. 1 hafta kapalı kaldı baktık donuyoruz mecbur açtık yine. bana kalsa battaniye, kazak, 2 kat çorapla hayatıma devam edebilirim de çocuk olunca zor oluyor. merkezine ayrı, sistemine ayrı sokayım.
  • bir boka yaramadığı gibi daha fazla para ödemenize sebep olan sistemdir, 15 katlı binanın 1.katında oturuyorum, bina mantosuz ve eski yani pay ölçerden önce ısı yalıtımı yapılmış olmalıydı ama ne gezer...
    her neyse vanaları kullanmadığınız odada bile 2nin altına indiremiyorsunuz çünkü kilitli, efendim bütün borular banyodan geçiyormuş diye orayı kıstırmaya da izin vermiyorlar, e sonuçta mutfağı ve 2 odası 2de lafta kapalı daireme bu ay 515 lira fatura geldi ki daha kar görmedik...

ulan satılmayı bekleyen bütün vanaları 2de kapalı boş daire bile 220 lira ödeyecekse sıçarım böyle tasarrufa...

devlet buna bir şey yapması lazım
  • ne kadar da sikik bir sistemdir; afedersin.

sistemden komple çıkıp şahsi kat kaloriferi yaptirma şansım olsa bugun soluğu tesisatçıda almıştım.

zaten koca bina darülaceze şubesi gibi; bütün yaşlı dul teyzeler bi oda hariç ne varsa kapamışlar. ondan sonra "ben memnunum evladım, en soğuk ayda 120 tl geliyor" diye dolaniyolar. bütün bloğun faturasini ben ödüyormuşum gibime geliyor.

sikik bir sistemdir demiş miydim?
  • cennet vatanımda kimsenin tam olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmeden apartmanına taktırmaya çalıştığı sistem.

kanun ile yeni yapılan belli binalara takılması zorunlu olduğundan, sırf adet yerini bulsun ve proje denetimden geçsin diye her dairedeki merkezi sistem borusuna kalorimetreli su sayacı, peteklere de termostatik vana takıp bırakıyor müteahhit. ısı pay ölçer sistemini taktırmak yönetime kalmış. kimse şikayetçi olmazsa cezası da yok zaten (şimdilik).

bizim dairedeki termostatik vanaları test edeyim dedim. ortam sıcaklığı 25 santigrad derece (evet çok sıcak). vanaların üzerlerinde 1'den 5'e kadar numaralar var. internetten zar zor bulduğum kullanma klavuzuna göre vana 3'e getirildiğinde zımbırtı oda sıcaklığını 20 derecede sabitliyor. salonda iki adet petek var. her iki vana da 3 konumuna getirilip ve beklenmeye başlanmıştır. teorik olarak olması beklenen olay, ortam sıcaklığı ayarlanan sıcaklıktan fazla olmasından mütevellit bir süre sonra vananın peteği kapatması ve peteğin soğumasıdır. ancak aradan yarım saat, akabinde bir saat geçmesine rağmen ne peteklerde ne de ortamda her hangi bir ısı değişikliği meydana gelmemiştir. bunun üzerine vanalardan biri 5, diğeri 1 konumuna getirilmek suretiyle iki petek arasında sıcaklık farkı meydana gelip gelmeyeceği gözlemlenmiştir. değişen birşey olmamıştır. kesin emin olmak için diğer odalardaki vanalarla da benzer gözlemler yapılmış, netice hep aynı olmuştur. bu bilimsel çalışmadan benim naçizane çıkarımım bizim daireye takılan termostatik vanaların bir boka yaramadığıdır. dolayısıyla ısı pay ölçer sistemine geçilirse bir boka yaramayacak sisteme para ödeyecek oluşumuzdur.

bu saptamamı ilk yönetim kurulu toplantısında dile getirdiğimde, "termostatik vana çalışmaz tabi, daha pay ölçer takılmadı ki" şeklindeki tepkilerle çürütüldüm. termostatik vananın her hangi bir elektronik sistemden bağımsız olarak çalışabilen mekanik bir dalga olduğunu anlatmaya benim sabrım, apartman sakinlerinin ise zeka seviyesi yetmedi. hatta birkaçının suratında "ulan son katı almışsın, pay ölçer takılınca en fazla aidatı sen ödeyeceksin diye takılmasını istemiyorsun, yemezlerrrrrr" şeklinde sinsi bir sırıtış belirdi. kendini zeki sanıyor ama kafa basmıyor ki, çalışmayan termostatik vanalarla pay ölçer sistemi aslında benim avantajıma, sistem düzgün çalışsa sıkıntı olacak...

arkadaş bir şey de düzgün işlesin şu memlekette!

edit: imla
  • 220 dairelik sitede (bütün daireler eşit büyüklükte); 5 yıldır, kışları 150-180 tl aylık doğalgaz tüketimi ile 24 saat atlet-şort kombinasyonu ile geçiriyorduk.

bu alafortanfoninin kurulumu sonrası; gündüz evde kimse olmayan dairelerde petekler kapatıldı, diğer daireler normal kullanımına devam etti.

geçenlerde panodan daire başına tüketim ve fatura detaylarına baktım. sonuç; gündüz soğuttukları dairelerini akşam işten gelince harala gürele ısıtmaya çalışıp iki saat götleri donan gerizekalıların faturası 120-130 liralara düşmüş. bunların soğuttuğu apartmanı tüm gün ısıtmaya çalışan bizim gibilerin faturası 280-300 civarına çıkmış. toplam fatura tutarı da %30'dan fazla artmış.

tasarruf diye bu sistemi millete ittirenlerin taa... annelerinin elini öpeyim.
  • kasım-aralık faturasının da 300 tl geldiği sikik sistem. yöneticiden detaylı döküm alıp ciddi olarak araştıracağım. vanayı kapattım elektrikli ısıtıcıya geçti kafam rahatladı şu an.
  • bir tasarruf sistemi olduğu rivayet edilen ama bu tasarrufun kimin tarafından yapıldığı belli olmayan sistem. bu sisteme geçecekler için başıma gelenleri kısaca özetlemek istiyorum...

öncelikle eylül ayında yeni bir siteye taşındım. site daha yeni yapılmış 120 daireli bir site ama toplamda oturulan daire sayısı 35-40.

simdi site yeni olduğu için merkezi sistem de ilk kez kullanılıyor. eylül ayında havaların bir ara çok soğuk olduğu bir hafta 4 5 gün tüm petekler açık kaldı ve o ay fatura 60-70 civarı geldi. bunun içinde ortak kullanım dahil değil. ortak kullanım yüzde otuz olarak aidata yansıyor.

hesap şu şekilde yapılıyor. binaya gelen genel bir igdas faturası var. bu faturanın yüzde otuzu aidattan alınıyor. geri kalan yüzde yetmiş de dairelerin kullanımları oranında paylaştiriliyor.

siteye yapılan kazan 120 dairelik alındığı için bu kazanı yarı kapasite çalıştırmak mümkün değil ve soğuk kış günlerinde 24 saat çalıştığında deli gibi gaz tüketimi oluyor.

evet şimdi bana 4 aydır gelen faturalar şu şekilde:
    eylül ekim - 67
    ekim kasım - 327
    kasım aralık - 400
    aralık ocak - (tahmini 700)

bu faturanın bu kadar yüksek gelmesi sebepleri benim algilayabildigim kadari ile su sekilde :

1. oturduğumuz dairenin 3 cephesinin dışarıya bakmasi
    2. üstte altta ve yanda oturan hiçbir komşunun olmaması
    3. sitede merkezi sistem vanasini hiç açmayan dairelerin olması (bu bir suç mudur hala net bilgim yok adam vanayi açmıyor 20 tl fatura geliyor buna)
    4. yukarıda kazan tipinden kaynaklanabilecegini yazanlar mevcut o da bir ihtimal
    5. sitede oturulan daire sayısının çok az olması sebebiyle toplam tüketim miktarının 120 yerine 35 e bölünmesi
    6. tüketim azalınca birim fiyatın artması (işte beynimin yandığı nokta burası).

diyeceğim o ki bu sisteme geçmeden önce veya bu sisteme yeni geçmiş bu tarz sitelerde ev bakarken bu yönünü de mutlaka göz önünde bulundurun. 3 ayda 1 kira parasını ısınmaya verebilir ve benim gibi doğalgaz faturası ödemek için kredi mi çeksem gece e5te ek mesaiye mi çıksam şeklinde düşünürken kendinizi bulabilirsiniz.