şükela:  tümü | bugün
 • ışid'in sürekli yanlış yazımı. işit diyen bile var.
 • turkiyedeki bu yasanan kaos olaylarindan yani tum bunlardan en çok çıkarı elde edecek olan taraf ışid. ışid türkiye'yi suriye'deki savaşa daha fazla dahil olma konusunda ikinci kez düşünmeye zorluyor. diğer taraftan da türkiye ile kürtler arasındaki çatışmayı alevlendirerek, sahadaki en zorlu düşmanı olan kürtlerin dikkatini dağıtmaya çalışıyor. iki düşmanını karşı karşıya getirerek bir taşla iki kuş vurmuş oluyor.
 • goruldugu uzere, bazi eksisozluk yazarlarinca ışid ile karistirilan gercekte var olmayan orgut.
 • izlanda ve şeyseller islam devletinin kısaltması.
 • (bkz: ben aslında yoğum)

  15 ekim 2016 dabık operasyonu ile aslında işid, isis, deaş, daeş'in adı her ne sikimse tam bir balon olduğu ortaya çıktı. osmanlı devletinin memluklere son verecek ilk darbeyi vurduğu dabık (bkz: mercidabık) denilen bölgede işid'in en seçkin militanlarından oluşan adına "hilafet ordusu" denilen 1200 cihadist militanı bulunuyor (deniyordu).
  öyle ki, bir hadiste ismi zikredildiği söylenen dabık, işid taraftarlarınca "cehennem savaşının yaşanacağı, kıyamet savaşının başlayacağı, istanbul'un gerçek fethinin gerçekleşeceği" gibi mitlerle işid'in büyük kutsiyet atfettiği bir yer.
  bütün sapkın ideolojisini bu tevatürün üzerine inşa eden işid, tsk dabık'a girdiğinde 1200 kişilik o çok özel seçkin militan birliği arkasına bakmadan tüyüyor. sonra da işid lideri ebubekir bağdadi "beklediğimiz büyük dabık savaşı bu değil" diye kıvırmaya başlıyor. tsk'nın bu operasyonu, işid diye bir organizasyonun varlığını sorgulatması açısından son derece önemli.