şükela:  tümü | bugün
 • örgütü kimin kurdurduğu, kimin desteklediği önemli değil; bu örgütü kim ne amaçla büyüttüyse onun daha sonrasında yararlanabileceği imkana bizzat sınır komşusu olarak sen sahiptin. ancak zamanında sınırı geçmek yerine, sınırın diğer tarafında türbe kaçırdın?

  türkiye olarak artık "dış güçler" safsatasıyla onu bunu boklamak yerine harekete geçmemiz gerekiyor. satrançta defalarca şah mat olduk, oynamayı dahi bilmiyoruz, gerekince kıçımızı kaldırmıyoruz, sonra "amerika şunu etti, almanya bunu etti, rusya bizi üzdü" diyoruz.

  2014'te ışid'in yükseliş döneminde ve en azgın dönemlerinde bütün dünya ışid'i zaten şeytan olarak bellemişti. ortada rusya da yoktu, amerika da yoktu. esad, kürtler, esad karşıtı örgütler ve güneye çekilmiş ırak vardı.

  ışid, yeterince güçlü ve büyükken (kürtleri tek noktaya sıkıştırdıklarında) türkiye'nin pekala "beni tehdit ediyorlar" diye ırak ve suriye'ye geçen sene nasıl yaptıysa girişme hakkı vardı.

  türkiye neyi seçti?
  1- bahanesi bile varken (bir şekilde türbeye saldırdılar deyip başlatabilirdi) ışid'e saldırmamayı, aksine koskoca türk silahlı kuvvetlerini ülke içine kaçırmayı tercih etti.
  2- bunun bahanesi "istihbaratımız yetersizdi, bombalar patlardı" olamaz; zira senin istihbaratının dünyadan haberi yoksa özrün kabahatinden büyük.
  3- zaten bombalar patladı er ya da geç?
  4- ışid ile 2013'te belli bir temasımız olduğu açık (büyükelçilik olayı vs.), ülkenin içine bile bile bu adamları sızdırdığımız da belli. ancak bunları sızdırırken "sonra ters düşersem yakalayamam" düşüncesindeysek çok amatör bir istihbarat takibimiz olmalı, aldığını takip etmemen mümkün mü? tüm o baskınlar nasıl yapıldı?
  bu da geçerli bir bahane değil, hücre evleri teker teker alındı ve hala da alınıyor.

  sonuç:
  ** türkiye'nin istihbaratı bir rus istihbaratı olmayabilir, ancak düşündüğümüz kadar kötü değil. (son 15 yılda kötüye gittiği gerçek, ancak hala yeterince iyi.)
  "yani ışid'in nerede olduğunu bilmiyorduk o yüzden giremedik" bahanesi geçersiz.
  ** "2014'te orada kimseler yokken ışid'e girişseydik ambargo yerdik" tezi de geçerli değil. zira ışid gibi "şeytani" bir oluşumu ezmemiz; iyi bir pr ile yapıldığı takdirde bırakın yergiyi, tüm dünya kamuoyundan takdir alırdı (pr; akp gibi imajı çok zayıf, ikna edicilikten ve karizmatiklikten çok uzak insanlarla biraz zor, ancak ona rağmen"şeytani örgütü bastırma" kahramanlığı o kadar baskın ki, gönülsüz yapsan bile sana karşı kozları olamazdı.) , daha sonraki hamleler için büyük bir koz olurdu bu.
  (nasıl ki kürtler şu an "ışidle savaşan kahramanlar" diye biliniyorsa)
  + işi kürtlere bırakmadan kendin hallederdin, şimdi "kuzey ırak kürt oluşumu"nu uzaktan seyrediyor olmazdın, hatta bizzat kurulmasında adım atıyor olabilirdin (iyi polis-kötü polis),
  +bu esnada kürtlerin "kurtarıcısı" olarak, ülkendeki kürtleri de sakinleştirmiş, hatta türkmen-kürt transferi bile yapıyor olabilirdin (uzun vadede).

  -> peki biz ne yaptık?

  türkiye ağzının dibindeki fırsatı kaçırdı, buna girişmek istemedi. neden? bunun cevabı çok, ancak "gücümüz yoktu" bu cevaplar arasında değil:
  - ya bir anlaşma gereği "bekle" komutu alındı (bu vatana ihanet eşdeğerinde),
  - ya da türkiye oyalandı (bu da "kandırıldık" lafları ile denk bir yetisizlik, kabiliyetsizlik örneği)

  hem fırsat kaçırdık, hem de "suya sabuna dokunmayayım" mantığıyla uzak durduğumuz ancak girip yok edip ödül alabileceğimiz topraklardaki çapulcular, ülkemizde sağlık hizmeti görmüş olmalarına ve bizim onlara saldırmamış olmamıza rağmen ülkemizde yine bombalar patlattılar, yüzlerce insan öldü. bizim elimizde ne var? ışid çıktığında elimizde 0 vardı (oyun başlangıcı), potansiyel 10 alma şansımız vardı, biz ise oyunu -10 ile bitirdik.

  türkiye şöyle yapmalı, böyle yapmalı tatavalarını geçin arkadaşlar. türkiye bir halt yapamıyor. bu devlet, türk tarihindeki en yeteneksiz, en vasıfsız, en politika özürlü insanlar tarafından yönetiliyor. rezillik diz boyu.
 • ışid'in yok olma sürecine girmesiyle, abd'nin içindeki elemanlarını kaçırdığı örgüt.

  daha önce rakka tarafından bir kaç sefer helikopterlerle örgüt içindeki elemanlarını kaçırdılar. son olarakta deyri zor'dan yirmiden fazla üst düzey ışid komutanı ve ailesini kaçırmışlar.

  bu ışid'in suriye ve ırak topraklarını dizayn etmek için, buralara müdahaleyi meşru kılmak için abd tarafından kurulmuş bir örgüt olduğunu iddia edenlerin tezini destekliyor. ayrıca abd, yetişmiş ışid komutanlarının tecrübelerinden başta uzak doğu olmak üzere faydalanmak istiyor. buralarda çaresiz, zulüm gören müslümanları kendi çıkarları için ışid'in kucağına atmak istiyorlar.

  türkiye'nin başta arakan, uygur türkleri olmak üzere çaresiz müslümanların abd piyonu olmasını engelleyecek adımları atması lazım.

  https://sptnkne.ws/fwjt
 • gerçek islam’ı yaşamış terörist örgüt.

  gerçek islam böyle bir şey.

  milyarlarca müslüman var dünyada türkiye dahil bir müslüman ülkede ben ışıdin protesto edildiğini duymadım görmedim.

  ulan madem senin dinin böyle bir şey değil git savaş savaşamıyorsan sokağa dökül kağrolsun işid islam’a leke sürüyorsun de yürüyüş yap.

  yüzsüzler filsitin için yürümeyi, başörtüsü için yürümeyi biliyorsunuz ama.

  madem ışid islam’a hakaret çıldırmanız lazım yürüyüşler düzlenmeniz lazımdı. içten içe olayı desteklediniz, sesiz kaldınız, gerçek islamın bu olduğunu biliyordunuz çünkü.

  işinize gelince haksızlık karşısında sesiz kalan dilsiz şeytandır demeyi biliyorsunuz değil mi??

  ısrail bayrağı yakıyorsunuz amerikan bayrağı yakıyorsunuz her boku yapıyorsunuz da ışid'n paçavrasını yakmaya mı kıyamadınız?
 • ırak şam islam devleti. ingilizce konuşulan ülkelerde isis, nece konuşulacağına karar verilemeyen ülkelerde de daeş, deaş vb adlarla bilinir.

  ırak ve suriye'ni kuzeyinde ele geçirdiği topraklarda 72 milletten şeriatçı/vahhabi militanlarla bir yönetim kuran, suudi arabistan destekli, cia tarafından yönlendirilen ve genellikle ruh hastası maymundan bozma yaratıklarla iş gören örgüt. acımasızlığı ve insanlık dışı gaddarlıktaki cinayetleriyle tanınır. bir dönem türkiye'den bazı işadamları ile petrol alışverişi içinde olduğu iddia edilmiş ancak bu işadamları ortaya çıkarılamamıştır.

  son haftalarda fırat kalkanı operasyonu kapsamında tsk ile çatışmalara girmiş, intihar eylemleri ile şehit verilmesine yol açmıştır. son olarak da iki türk askerini canlı canlı yakarak şehit ettiğine dair görüntüler internete düşmüştür.

  bünyesinde türkçe konuşan ama türk denemeyecek şerefsizlerin de olduğu bilinmektedir. önceki tc başbakanı ahmet davutoğlu'na göre öfkeli bazı müslüman gençlerden oluşmaktadır. mhp genel başkanı destek bahçeli bey'e göre de başkanlık anlaşmasına halel getirmemek için türk askerine yaptıkları fazla abartılmamalıdır !

  arap götü yalamayı devletin bekası için şart sayan bir derin siyaset de 2016 yılında mhp'ye nasip olmuştur. bunun şerefi yedi göbek sülalelerine yeter !

  (bkz: başkası adına utanmak)
 • gerçek islam bu değil deniyor, peki.
  peki bu da mı gerçek islam değil?
  (bkz: ilahiyat dekanının boğaziçilileri tehdit etmesi)

  adam ilahiyat profesörü ve türkiye cumhuriyetinde bir ilahiyat fakültesinin dekanı.
  ayrıca açık açık katliam yaparız ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi işimize gideriz, bize kanun manun uygulanmaz diyebiliyor.

  hani ışid'i islamı kötülemek için amerika kurmuş deniyor ya, bu ilahiyat fakültesini de mi amerika kurdu? böyle adamları da mı amerika dekan yaptı? katliam yapsak bile polis kanun mahkeme bize dokunamaz güvenini de mi amerika veriyor?
 • adamlar fransa'da biri wifi ağ ismini "daesh" yaptığı için 18 yaşında bir çocuğu tutuklamışlar, biz de bildiğin ellerini kollarını sallayıp geziyorlar.
 • türk islam sentezinin bir yeni yorumu olarak (bkz: 15 temmuz 2016 darbe girişimi/@ibisile)

  en katı-sıkı-rafine şiddeti devlet ve çağdaş kurumlar soğuk soğuk uygularlar. ışid'in sergilediği şiddet gerçekten de genel/yaygın şiddetin alt şiddetler olarak yayılımı yani türev sayılır. onlarınki hem ceberrut devleti tepesinde bulmadığındaki çıkış -bir tür bireycilik zortlaması- hem devletin ve çağdaşlığın burgaçlanan bilinçdışının bir iç veya alt şiddet olarak alacakaranlıkta karşımıza çıkıvermesi. yani zaten olanın bir fırlaklığı, bir sarhoşluğu görüngüsü. ışid bir yeniden üretilen şiddet, yoktan dürüyen şiddet değil. stanley kubrick'in en ilkel halini örtük olarak koruyan modern insan anlayışına uyuyor bir yerde. (bkz: a clockwork orange/@ibisile)

  bu ışidli veya militan radikal bireyimsi hakkında yazdıklarımın kapsayıcı, her şeyi çözücü olmasını nasıl isterdim. elimden gelmiyor ki. aklıma gelenler sadece bir yönüne dair fil algısı sağlıyor. kör topal bakınıyorum, kendi fikir-gönül kımıldatıcılarımı veya otur bok yeme deyicilerimi araştırıyorum.

  (bkz: şiddet/@ibisile)
  (bkz: manda ve himaye/@ibisile), vahhabi
 • bu adamlar nazilerin karikatürize edilmiş halleri gibidir.
  naziler üstün ırk yaratmak için diğer herkesi vahşice öldürürken, bunlar üstün müslüman yaratmak için diğer herkesi vahşice öldürmekte*
 • türkiye'de yeterince önlem alınamadığını düşündüğüm terör örgütü. ancak bu kadar yazabildim, ne desem gg olacak.