şükela:  tümü | bugün
 • evet işid (deaş, isis) gerçekte bir proje mi?

  ilk ortaya çıktığında musul'u bir gün içerisinde aldı, daha sonrasında suriye'de bir çok şehri aldı. internette yayınlanan videolarla bütün dünya'ya korku saldı.

  aylar boyunca bütün dünyaya servis edildi haberleri ve vahşet videoları... daha sonra karşımıza (bkz: kobani) (resmi adı ile ayn el arap) çıkarıldı. işid psikolojik savaş avantajı ile ayn el arap'a gelecek söylentileri bile binlerce kişiyi göç ettirdi.

  sonra karşımıza pkk/pyd teröristleri çıktı, ayn el arap işid'den temizlendi. ayn el arap kobani oldu, teröristleri kahraman olarak lanse etmeye başladı ulusal basın...

  teröristler kahraman oldu ya, diğer teröristleri suriye'den temizleme görevini verildi, abd ve ab tarafından...

  sonra arap diye giremediği illere işid bahanesi ile girmeye başladılar. stratejik bir ilçe olan (bkz: telabyad) tek bir kurşun sıkılmadan işid den temizlendi.

  sonra devam etti arapların yaşadığı stratejik yerleri almaya... bu dünya'ya korku salan örgütün hiç çatışmadan çekilmesi akıllara soru işareti bırakıyordu ancak kimse bunu sormaya cesaret edemiyordu.

  neyse türkiye girdi suriye'ye ve planları bozmaya başladı. daha sonrasında dabık operasyonuyla eş zamanlı olarak musul'a operasyon başlatıldı. ancak (bkz: fatih portakal)ın dediği gibi bu işid nerede? hani kimse yok, cephe yok sadece peşmerge ve ırak askerlerinin şovları görünüyor!

  şimdi sünni şehri olan musul peşmergelerin mi yoksa şiilerin mi olacak?

  ve asıl soru bu işid denen illet örgüt aslında bir proje mi?

  pkk'ya suriye'de bir devlet projesi ve ırak'ta şiilere (ıran) tam hakimiyet sözleri mi yerine getiriliyor.

  türkiye ne yazık ki en başta masa dışında tutulmuş
 • evet bir laz laz müteahhit 'proje'sidir.
 • (bkz: nazi almanyası aslında bir proje mi)

  ek olarak: anlamadığım; şey 15 temmuzda o kadar kişi öldü bu da mı tiyatro diyecek kişiler on binlerce insanın katili örgüte proje demesi.
 • akp ile aynı şekilde yükselen bir örgüt hakkındaki başlık. ikisi de çok kısa sürede yükseldi.