şükela:  tümü | bugün
 • şimdi haritadan ölçtüm. tamı tamına 3,6 km'dir. ahan da linki inanmayan baksın. https://eksiup.com/p/83259647v52d
  şimdi iki terör grubu arasındaki farkı anlatmak için uzunluk ölçüsü ne alaka diyebilirsiniz. başlangıç ve bitiş noktalarından birinde pkk-ypg-pyd ve diğerinde ise ışid bombalama eylemi yapmıştır. iki nokta da sivil yaşam alanıdır. ışid ne kadar insanlık düşmanı ise pkk-ypg-pyd isimlerini kullanan örgüt de o kadar insanlık düşmanıdır. biri tren garının önünde insan grubunun içine girip bomba patlatır. diğeri ise güvenparkta otobüs durağında evine gitmeye çalışan insanları hedef alır. ışid canlı canlı insanları yakar. pkk-ypg-pyd (yerine göre isim değiştiren bu çakalların aynı örgüt olduğunu hepimiz biliyoruz) istanbulda insanları avm'de diri diri yakar. (bkz: mavi çarşı katliamı)
  ancak ışidi tüm dünya terör örgütü olarak tanırken, iş pkk-ypg-pyd'ye gelince iki yüzlülük başlar. bu iki terör örgütüne karşı savaşan türkiye cumhuriyeti ve şanlı ordusu ile ilgili haksız propagandalar başlar. üstelik sadece yurt dışına has bir algı değildir bu. şu sözlük ortamında bile şu insanlık düşmanı terör gruplarına yapılan operasyonu destekliyoruz diye pkk-ypg-pyd enikleri tarafından "ırkçı ergen vs" diye yaftalanırız. maksat operasyona desteği olabildiğince baskılamak ve azaltmak. daha son seçimlerde pkk-ypg-pyd'nin siyasi kanadı olan parti dışında bir irade kullanan çobanı direğe bağlayıp öldürdüler.
  benim artık çok zoruma gidiyor. pkk-ypg-pyd ile doğrudan ve dolaylı yapılan propagandalar midemi bulandırıyor.
  orman yangınına tepki gösteren ünlülerimiz bile 40 yıldır bu ülkeyi yakan terör örgütüyle savaşan aziz ordusuna destek açıklamaktan imtina etmektedir. (orman yangınına neden tepki gösterdiniz demiyorum. şimdi neden susuyorsunuz diyorum. şunu anlamayacak, anladığı halde buradan yürüyecek pkk-ypg-pyd eniklerine açıklayalım)
  insanlık düşmanı terör grubunun adı ne olursa, hangi harflerden kısaltma yaparsa yapsın küfür tek millettir.
  bu vesileyle terör destekçisi batı destekçileri umarım başta verdiğim haritaya iyi bakarlar. batının iki yüzlü politikası işte budur. 3,6 km arayla bomba patlatan iki örgütün birini başka yere diğerini başka yere konumlayamazsın.
 • ışid, radikal islamcı, cihatçı terör örgütü.
  pkk ve versiyonları kürt milliyetçisi terör örgütü.
 • ılk başta isid değil daeş. ıkincisi şu hepsi natoya bağlı milis güçlerdir. nerede sünni var katletmek için türetilmiştir. müslüman asla siyonizme ve kapitalizme boyun eğmez bunu bildikleri için bizden görünüp bizi katlederler. allah islam düşmanlarına fırsat vermesin.
 • biri kırmızı biri de onun laciverdi.
 • birisi genelde keleş, tüp, mayın roket atar tercih ederken, diğeri bıçakla kafa kesme, suda boğma, binadan atma, yakma, kazığa oturtma vs gibi yolları tercih ediyor. ikisinin de katli vaciptir, yok yok, farzdır.
 • ikisininde insan kaynağı kesilemez ancak işid üyeleri modern dünyaya uyum sağlayamazken diğerinin üyeleri için böyle bir ihtimal mevcuttur.
 • aralarındaki en büyük fark isimlerinin farklı olması,
  en büyük benzerlik ise terör örgütü olmaları.
 • olayin aslinda sadece terorle ilgisi yok. katalanlarin ne teror orgutu var ne de siddet kullandilar ama analarindan dogduklarina pisman edildiler. herifler ispanya'dan kactilar ama yine kurtulamadilar. ortada ne hendek var, ne olu var, ne siddet var...vs

  katalanlar konusunda ayrik sesler cikaranlar uyarilip susturuldu. el birligiyle ispanya'ya destek verildi. bizde herifcioglu belediye araclariyla asfalt altina mayin dosuyor, hendek kaziyor, ozyonetim ilan ediyor, tuneller kaziyor, bolgede kendisine rakip gordugunu olduruyor, asker, polis, memur, isci sehit ediyor, buyuksehirlerin ortasinda coluk cocugun icinde tonlarca bomba patlatiyor ama yine avrupa'ya kalsa esas zulmeden turkiye'dir. hollanda'da durumu anlatmaya calisiyorum, yedeksubayligimi bolgede yaptim diyorum, herifler gazetede ne okuyorlarsa ona inaniyorlar. gazetede yazan da turkiye'nin kurtlere soykirim politikalari uyguladigi. ornegin kurt kokenli bir tanidik vardi. adam diyor ki ben devletimin yanindayim. saskinca bakiyorlar.
 • turkiye acisindan ypg isid'den once de toprak butunlugune tehdit olarak gorunuyordu. 2011 sonrasi ise her ikisinin saldirilari yeni tehditler haline geldi. ypg-isid catismalarinda turkiye iki tehdidin birbiriyle savastigini dusundugu icin karismadi (abd'nin baskisiyla dahil oldu). kavramsal olarak her ikisi de silahli devlet disi aktordur. hem ulusal hem uluslararasi hukuk acisindan guc kullanma yetkileri yoktur. ideolojik acidansa tanim bagimlidir. birisi icin teror orgutu, digeri icin ozgurluk savascisi haline gelir.

  ışid, yeni terörizm kavramına daha uygunken ypg, görece geleneksel terörizm içerisinde görülebilir. ışid için siyasal pazarlık önemli değildir, şiddet kullanma konusunda daha az seçicilerdir, meşruiyet kaygıları daha azdır ve manişeist anlayış baskındır. ypg ise siyasal pazarlığa ve taban desteğine önem verir.

  gündelik politika açısından ypg, batılı aktörler için daha kullanışlıdır. batıyı hedef almadığı gibi batıyı hedef alan ışid gibi aktörlere karşı da savaşabilir. bu yüzden batı ile "kazan-kazan" ilişkisi kurabilir. ışid içinse bir tarafın kazanması diğer tarafın mutlak yenilgisi demektir.

  ypg, 4 ülkeyi göz önüne alarak siyasal bağımsızlık hedefi güder. ışid içinse inanlarla inanmayanlar arasındaki nihai savaş önemlidir. o yüzden "sözde islam devletinin" sınırları çok daha geniştir.

  kisaca turkiye icin ypg coklu tehdit olarak gorulurken isid, gorece daha az tehdit olarak gorulmektedir. her ikisinin türkiye'ye saldırıları tehdit olarak görülür, fakat ypg/pkk türkiye özelinde sosyolojik ve tarihsel boyutlara sahip bir tehdittir. ypg'nin sadece suriye'deki faaliyetleri türkiye tarafından tehdit olarak tanımlanmaz. ypg/pkk'nın türkiye'den talepleri, bağımsızlık hedefi, batı tarafından meşru görülmesi gibi toprak bütünlüğüne tehditler ypg'yi türkiye için daha önemli tehdit haline getirmektedir.
 • işid, suriye'nin ve ırak'ın kuzeyinde kürdistan devletinin kurulması için oluşturulmuş ve kürtler için çalışan bir örgüttür.
  işid ölüm, ypg-pyd sıtmadır.
  işidle ölümü gösterdiler şimdi sıtmaya razı olun diyorlar.
  suriye ve ırak ordularını yenebilen,300 kişiyle musul'u elegeçiren işid,kalaşnikoflu hevallere nasılda yeniliyor dimiii?