şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gazeteci erk acarer imzalı ve tam ismi "ışid ve türkiye katili tanıyoruz" olan yeni kitap. saha araştırmasına dayalı güzel bir esere benziyor. kitabın arka kapak yazısı şöyle;

  alan araştırması ve belgelerden oluşan, ışid ve türkiye - katili tanıyoruz kitabı kısa sürede yapılanan islami terör örgütünü çeşitli perspektiflerden hareketle ele alıyor. bu kapsamlı çalışmada ışid’in ortaya çıkışının yanı sıra, suriye’de yayılması, katliamları ve dünyaya bir trajedi olarak kara mührünü vurması da anlatılıyor. türkiye’de faaliyet gösteren yapılanmaya ise ayrı bir parantez açılıyor. selefilerin, suriye’de yaşanan iç savaşın ardından, “elverişli bir ortam buldukları”nı söyledikleri türkiye’de nasıl kök saldıkları gözler önüne seriliyor. ışid’in ülke sınırları içinde rahatça hareket etmesine olanak sağlayan koşullara değinilirken ışid’i yaratan faktörler belgelerden de yararlanmak suretiyle masaya yatırılıyor.

  istihbarat zafiyetleri, selefilerin görmezden gelinen manevraları, yapılanma biçimleri ve hücre evleri odağa alınırken, genelde türkiye özelde ise antep ve adıyaman yapılanmaları üzerinde duruluyor. ışid’in göz göre göre gelen diyarbakır, suruç ve ankara gibi türkiye’nin büyük katliamlarını, arka planlarıyla anlatma iddiasında olan ışid ve türkiye - katili tanıyoruz kitabı, katliamlarda yaşamını yitirenlerin ve onların büyük acılar çeken yakınlarının hikâyelerini de ihmal etmiyor.
  bu cesur kitap ışid’in her şeyden önce bir zihniyet olduğunu ve türkiye’de filizlenmesi için bu zihniyete müsait bir zemin sunulduğunu ifade ediyor. katliamların sadece piyonları cezalandırarak aydınlatılamayacağının altını çiziyor. kitabın en önemli sorularından biriyse bundan sonrasında nelerin yaşanabileceğiyle ilgili. ışid ve türkiye - katili tanıyoruz, “neler, nasıl yaşandı” sorusuna paralel olarak “bundan sonra ne olacak?” sorusuna da cevap bulmaya çalışıyor...

  http://www.idefix.com/…litika-/urunno=0001728008001
 • - isid'e avrupa birligi ulkelerinden katilan 6 000 kisi
  - isid'e katilmak icin ab ulkelerinde ucakla turkiye'ye gelen ve ab'nin bilgi vermemesine ragmen, turkiye'nin kendi cabasiyla yakaldigi ve sinir disi ettigi 1300 isid teroristi,
  - turkiye'nin zorlamasi ile ab'nin 2015'te istihbarat paylasimina baslamasi ve 50 bin muhtemel isid sempatizani bilgisini turkiye ile paylasmasi, (bunu erkenden yapsa isid'deki ab vatandasi sayisi 6000 kisi daha az olurdu)
  gibi konularda neler dedigini merak ettigim kitap.

  evet, katili taniyoruz. isbirlikcilerini de. (tum interneti izleyen ab uyesi bir ulkeden bir kisi suriye'deki isid ile internet uzerinden irtibat kuruyor; ab istihbarati kendi vatandasinin bu eylemini bilmiyor.
  sonra bu kisi turkiye'ye tek yon bilet aliyor. ab istihbarati turkiye'ye bilgi vermiyor.
  sonra bu kisi 900 km sinirdan geciyor suriye'ye. 2 gun sonra ise bati basininda haber'cihadci koridoru turkiye'den gecen gencler isid'e katildi. evet, katili biliyoruz.)
 • buyuk ihtimalle avrupa birligi tarafindan fonlanan bir kitabin adi.