şükela:  tümü | bugün
63 entry daha
 • karanlık kadar gerekli olan. karanlık olmadan anlamsız olan.

  ışık zahiri, karanlık batınidir.
 • evet, ışık olmadan renkleri göremezdik. ama renkler dünyevidir. maddidir, duyulara hitap eder. bu sebepten sahtedir. sarıya boyalı bir taş, altın sanılabilir. renkler algılara göre değişebilir. ilüzyonun ve sihirbazlığın temeli bu algılarla oynamaktır. çünkü ışık zahiridir, sahtedir.

  newton'un elinde üçgen prizmasıyla tanrının ışığını gösterdiğinden beri beyaz'ın optik olarak bütün renklerin birleşimi olduğunu da biliyoruz. ha tanrının ışığı demişken, bütün semavi dinlerin bu ilahi ışığa kafayı taktıkları hiç dikkatinizi çekmedi mi? ışık da ışık, ışık da ışık. o ışık ki, haçlı seferleri başlatan, engizisyonlarda insanları yakan, amerikada 25 milyon insan katleden bir medeniyetin ışığı. sizce beyaz'ın bu temizliği iyiliği ve muhteşemliği bir yanılasama olabilir mi? dünyanın en kirli yerinin beyaz saray olması ile gandalf'ın beyaz pelerini arasında bir bağlantı var mıdır? nedir bu ışığa övgü? ışık neden bu kadar övülüyor? beyaz neden bu kadar herşeye hakim? geceleri bile yanan ışıklar, karanlıktan bu kadar kaçmamız doğamıza uygun mudur? gelinlere beyaz giydirdik, aman ne saf ne temiz, partimizin adına ak dedik, aman ne saf ne temiz, bir çağ başlattık adına aydınlanma dedik, insanoğlunun bütün manevi, ruhani mirasını yıktık, yeni dünya düzeninin temelini attık, bu mudur?

  bu değildir, bu binlerce yıldır süregelen bir otoritenin, bizi geçmişte yönetmiş, şu anda yöneten ve gelecekte de muhtemelen yönetecek olanların, bu çarpık dünya düzenini kuranların, insanların beyinlerine nüfuz etmesinin bir aracıdır. beyaz sadece yalandır. ışık yalancıdır. ışığın parlaklığına aldanmayın!

  ışık güçsüzdür. sonsuz değildir. gideceği yerin, aydınlatacağı yerin bi sınırı vardır. öz karanlıktır. ışık sadece karanlığı geçici olarak aydınlatabilir. o gittikten sonra herşey yeniden karanlık olacaktır. gerçek, ışığın altında gördüğünüz renkler ve cisimler değildir. gerçek, gözleriniz kapalıyken gördüğünüzdür. gerçek hissetmektir çünkü. ışığa aldanmayın...
 • yaşamın muhtaç olmadığı, yaşamın bazen de kendi ürettiği.

  (bkz: http://www.ntvmsnbc.com/id/25023997/)
66 entry daha