şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün ışık hızına çıkılması durumunda olabilecekler ile ilgili biraz okuma yaparken aklıma takılandır. şimdi bu ışık dediğimiz meta madem 1,079,252,848.8 km/sa hıza sahip ve maddesel (parçacık) karakteri var, o zaman güneşten gelen bu arkadaşlar neden bizi parçalamıyor?

  şimdi arkadaşlar itiraz edecektir o kadar ufak bir şey nasıl seni parçalasın diye ama, peşinen söyleyelim: neticede mermiler, top mermileri vb. de özellikle sivri, küçük uçlu olurlar ki ivmelerinin temas alanı azalsın ve birim alan başına düşen kuvvet, dolayısıyla deliş güçleri artsın. yani bu kadar ufak bir temas alanına sahip 1,079,252,848.8 km/sa hızdaki parçacıklar eğer gerçek olsalardı, sahip oldukları deliş gücü sebebiyle bizi, hatta yaşadığımız gezegeni çoktan parça parça etmiş olmaları gerekirdi.

  bu noktada ya ışığın parçacık karakteri, ya da ışık algısının kendisi tamamen bir safsatadır arkadaşlar. büyük oyunu görün ve bize dayatılmaya çalışan masonist, evanjelist para babalarının manipülasyonlarına inanmayın.

  edit: saniye/saat açıklığı

  edit2: bakın aşağıda bazı akıllı arkadaşlar gelmiş dalga geçiyorlar, bu arkadaşlara soruyorum: madem bu "ışık" dediğimiz unsur saatte 1 milyar kilometre hıza sahip, biz bu denli bir enerji üretebilme kapasitesindeyiz ve bunu "ampul" adı altında insanlara 10 liradan satıp bir ay boyunca aralıksız kullanımı için de sadece 5 lira falan "elektrik parası" mı ödeyeceğiz? bu denli yüksek hıza ulaşmamızı sağlayan bir teknoloji var, ve biz hala 50,000, 100,000 liradan aldığımız arabalara ışığın bir saniyede alacağı yolu gitmek için onlarca saat zaman harcayıp binlerce lira benzin parası mı ödüyoruz? yapmayın arkadaşlar, bu sektörler hep kapital babaların şişirmeleri sonucu böyle de, kalkıp bana bu denli yüksek teknoloji bir ürünün, görüldüğü kadar yüksek teknolojiye sahip olsaydı 10 liradan elimize verileceğini söylemeyin. bu denli kör olamazsınız...
 • kütlesi olmadığından olması lazım diye düşünüyorum ama bilgisi olan arkadaşlar açıklamasını yaparlar. tabi dalga geçmekten vakit bulurlarsa.
 • görüyorum ve artırıyorum.
  yağmur bizi neden yeşertmiyor ? neden çiçek açmıyoruz?
 • taşak geçilecek bir soru değil. gayet güzel bir soru, mizahşör arkadaşları pistten alalım lütfen.

  sorunun cevabı atmosferde gizli. zira dünyanın atmosferi sağ olsun, kimyasal bağları patır patır patlatabilecek enerjiye sahip fotonlara karşı kalkan görevi görüyor da bize ancak ve ancak düşük enerjili, çoğunlukla zararsız fotonlar ulaşıyor.

  atmosfer olmasaydı yazarımızın tabiriyle parçalama kabiliyeti yüksek fotonlar dünyanın yüzeyine ulaşır ve canlılığın oluşma ihtimalini çok çok büyük oranda düşürürdü.

  yani özet olarak ışık bizi parçalayabilir, ama dünya bizi koruyor.
 • böyle troll başlıkları seviyorum. başlık sahibi cahil gibi görünse de, aslında sözlükteki cahillere 3 satır bilimsel bilgi öğretebilmek için ilgili arkadaşları başlığa çağırıyor.

  sorunun cevabına gelirsek; ışık, fotonlardan oluştuğu içindir belki.

  (bkz: foton)
 • kütlesi olmadigi için. carpisma aninda kullandigimiz etki kuvvetini basit fizikte nasıl hesapliyoruz?

  hizlar toplami x kutleler toplami
  (ısik icin isler az daha farkli ama anlasilir olmasi icin bu yeterli)
  kutlesi olmadigi icin de sana uyguladigi kuvvet o hıza ragmen sifira yakin. ısigin parcacik ozelligi nereden geliyor henuz bilmiyoruz zaten. belki uzerine kafa yorarak biz bulabiliriz

  zaten size carpan isik madde degil enerji formunda ve sizin madde parcaciklariniz ile de etkilesime geciyor. bir kısmını sönümlüyoruz. ayrica yogun miktarda kümelenmiş isik enerjisi bazen ayna yüzeylerine ciddi miktarda basınç uygulayip kırılmalarına da sebep olabiliyor. ama bu sadece lazer dedigimiz tipte ve cok yuksek enerjili oldugunda ve incecik aynalara karsi geçerli.
 • 1.33×10^-27 kg m/s bir yeşil ışık fotonunun relativistik momentumu. fotonlar çoğu zaman herhangi bir atomaltı parçacığa çarpmadan yollarına devam edecek kadar küçük de olsalar, olası kusursuz bir inelastik çarpışmada aktaracakları momentum bu kadar. kısacası osurmanın daha büyük etkisi olur.

  ek: soru fotonun hızından hareketle sorulduğu için konuyu mekanik çarpışma açısından ele alarak yanıtladım. fotonla madde etkileşiminin şüphesiz bunun ötesinde compton saçılması, fotoelektrik etki vs. gibi farklı çeşitleri mevcut.
 • güzel sorudur. ancak sorudaki sorun şu ki, bir sürü iddia sıralanmış sonra. ya bi dur bi dur madem sordun bekle bir cevap versinler ne başladın hemen sallamaya lisede bilmediği soruya yarım sayfa saçma cevap veren o kadar saçmaladığı içinde hiç ni doğru yok vardır ya zanneden öğrenci gibi? işte ondan sonra, ama hocam baba hocam. şşşt sus, dinle.
  şimdi sen elektron nedir nerededir manyetizma nedir nedendir bilir misin canım. heh işte onunla alakalı fotonlar hiç bir zaman atoma da düşmezler elektrondan enerji koparıp seviye atlatmaları falan da baya yüksek enerjili ışın falan gerekir yani bildin mi? dene istersen sana lazer veremeyiz bozarsın sağa sola sallarsın o olmaz da al eline bir iç bükey mercek odakla ışığı değdir derine de bak ışık sana napıyor. ayrıca aydınlanma diye bir şey var çocuuum öyle boşlukta yayılan ışık paketleri senin atomların elektronların ile reaksiyona giremez olsa olsa uyarıda bulunrlar ama bunun da merkürü ile dünyası, dünyanın en üstte mantyetosferi, onun altında atmosferi daha altta ozonu falan var sürekli soğurulıyor her aşamada yani yüksek enerjili senden paso bol miktarda elektron koparabilecek olan fotonlar da, çoğu sana gelemiyor öyle yüksek enerjili fotonlar yani. sana gelene de sen dalgaboyunu ayırd eder aa yeşil bu dersin falan anca. nereye parçalayacak seni atomların içine mi giriyor bu önüne gelen foton sanıyorsun ne o öyle? düşün bakalım öyle bir şey olsa zarten madde nasıl mümkün olacak ışık herşeyi ışık yapardı olmaz o manyetizmayı falan da bir oku. oldu mu evladım? hadi bakiiim.
 • parçacık özelliği göstermenin "maddesel" özellik göstermesiyle ne alakası var? madde'nin kültesi olur, kütle uzaydaki yer değiştirmenin ivme değişimindeki zorluğu ifade eden bir birimdir, ışık kütlesizdir ve uzayda, vakumda, maddede fark etmez, ışık hızından daha yavaş ilerleyemez.

  diyebilirsiniz ki ama bazı malzemelerde ışık daha yavaş ilerliyor, burada bahsedilen ışık kavramı kuantize olarak foton değildir. fotonlar ışık hızından daha yavaş hareket edemezler. malzeme içerisinde yavaş görünmelerini açıklayan bir çok sebep var, elektronların yüksek orbitallerde geçirdikleri süreler, saçılma ve wave interferance ile alakalı bir durum.
  grup hızıyla faz hızının arasındaki farkı bilmeden anlaması zor olabilir, konumuz bu değil.

  görünür ışık sizi parçalayamaz, o kadar enerjiye sahip değil. gidin biraz gama radyasyonunun altında bekleyin, bakın nasıl parçalıyor sizi. ama genel olarak görünür ışığın etkisiyle atomik bağları koparamazsınız. yani koparabilirsiniz ama bu etki reversible bir olay olduğundan ve anlık olarak gerçekleştiğinden pek anlaşılmaz. yoksa güneş fırınları var mesela, ışığı odaklamak suretiyle üzerine odaklandığı yapının parçalanması sağlanabilir, çoğy katıyı ergitip buharlaştırabilir bile. ışığın enerjisi ve yoğunluğuna bağlı aslında. ama meta-stable moleküller hariç ışık genelde moleküllere zarar vermez. yoksa ultraviyole ışıkla bile havayı iyonize edebilirsiniz mesela.

  ışığın maddesel olduğunu varsayan hiç bir görüşü de ciddiye almayın. ışık bir dalgadır ve kuantize birimleri bir mermi gibi etki göstermez, gösteremez. mermiler atomlardan oluşur, ışık ise saf elektromanytik yayınımdan oluşur.

  ışığın momentumu ise doğrudan enerjisiyle alakalıdır, enerjisi de frekansı veya dalgaboyuyla alakalıdır. e = mc2 denkleminin aslı şudur; e^2 = (pc)^2 + (mc^2)^2 ışık kütlesiz olduğundan denklemin ikinci kısmına tabi değildir. siz de bir parçacık olmadığınızdan, herhangi bir mermi veya başka bir bulk atomik yığın olarak enerji denkleminin diferansiyelinden gelen kinetik enerji = 1/2 m v^2 denklemine tabisiniz.

  senin elinin altında ışığı o hıza ulaştıracak teknoloji falan yok, ışık zaten o hızda gidiyor! daha hızlı veya yavaş gitmesi zaten mümkün değil!

  ışığın momentumunun nasıl hesaplandığını merak edenler için (bkz: haarp/@roneil), ışığın enerjisinin nasıl bir ağırlığa karşılık geleceğini entrydeki hesaplardan anlayabilirsiniz az çok.
 • yaşlanıyorsun.

  doğal olarak zaman geçiyor. ışık hızınıda hesaba katarsan eğer zamanla aslında yok oluyorsun.

  edit:
  mesela canlı varlık olması değil. cansız bir varlık bile doğa ortamında zamanla yok olur.