• galatasaray mezunu, boun ingiliz dili ve edb... çevirileri var çokça ve birde kitabı(aslında iki bir tanesi çok yeni) kurşunkalemle ilk kitabının ismi
 • 12 yıl cezaevinde yatıp çıkmış, eski devrimci bir abimiz. güçlü bir entelektüel olmasına karşılık sessiz ve derinden gider. postyapısalcı, anarşisttir.
  daha önce metis defterde, şimdilerde kara mecmuada yazdığı ince, duyarlı, yoğun yazılarıyla gönlümüzde yer etmiş bulunan sessiz anarşist.
 • cezaevine 17 yasinda girmistir. icerde su anda sayisini hatirlayamadigim kadar yabanci dili kitaplardan calisa calisa ogrenmis, onlardan ceviri yapabilir hale gelmistir.
 • "burada ve bu kadar: firari arzulayan bir omur zamanin ve
  mekanin tahakkumu karsisinda, toplumun ve kurumlarin
  dayattigi gundelik hayat karsisinda, bu yuzyil sonunda (ve basinda),
  kendi yokluguna sen bir bilgi gibi agit yaktiginda,
  agit, agit olmaktan cikar ve bir lanete donusur - belki."

  (sessizligin anarsisi'nden)
 • "yazı, her yerde, herkes yazıyor ve okuyor... hayata değmeden, enformatik düzeyde, havadis olsun diye, zihin jimnastiği için, akademi nizamnamesine uygun olarak, bilginin ve kültürün hiyerarşisinde yer edinmek için, lağım kokan bu dünyada kendi bahçesini çiçeklemek için, görüntü için, gürültü için... ve kimse yazmıyor, kimse okumuyor...

  (...) yazılmamış metinlerde, söylenmemiş sözlerde ya da gösterilmemiş görüntülerde mi saklı erdemin, mutluluğu sırrı; yoksa tüm bu bombardımanın imhasında, sessizlikte, suskunlukta, dolayımsız (medyasız), mahrem ve yasadışı, karanlık bir edimin, farkına varmadan, söze dökülmeden, ortak kıldığı, ortak hiçbir şeyleri yokken ortak kıldığı insanların eyleminde mi?

  her söz, her yazı ve her görüntü, artık, bu çağ sonunda, bu soruyla -ve bu soruya bağlı alt başlıklarla- yüzleşmek zorunda."

  diyen kişi. "iletişimin çaresizliği ve açmazları" başlıklı yazısının tamamı ve başka yazıları için:

  http://www.mecmu-a.org/yazilar.asp
 • sessizliğin anarşisi'nin sonunda, "sonsöz yerine kaynakça" başlığı altında şunları söylüyor:

  "bu kitabın, bu kitaptaki metinlerin, düşüncelerin kaynakçası hayatın kendisidir; bana miras kalan, beni etkileyen ve benim etkilediğim hayat; yaşadıklarım, okuduklarım, yaşamadıklarım, hayallerim, rüyalarım, korkularım, kabuslarım, sevdiklerim, aşklarım ve nefretlerim; şefkatli ve şiddetli olan her şey, herkes... teşekkürler!..."

  bir sonsözden çok, imza bu sözler. ve bu imza, ışık ergüden'in yazdığı her satıra içkin.