şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bunca zaman bilinen ve bilim çevrelerince kabul edilen e=mc², yani kütlesi olan bir cismin ışık hızını geçemeyeceği hatta aşamayacağı teorisinin çöküşünün resmen ilanıdır.

  buradan açıkça tübitak ve cern türkiye temsilcilerine sesleniyorum. bu teori tarafıma tescil edilmeli veya çalınacaksa da, şahsıma olan saygıyı korumalarını rica ediyorum. teorimiz şöyle;

  m= kütle veya daha basit anlatım için m= otobüs

  evet değerli arkadaşlar, eğer ki biz otobüsü ışık hızına yani saniyede 300000 km hıza; saniyede 300000 km hızla çıkarabiliriz. yani otobüsü hızlandıran platform otobüsü saniyede 300000 km hızla iterse, işte o zaman otobüs ışık hızına ulaşmış ve hatta geçmiş olacaktır. elbette pratikte değil ancak buraya aktaramadığım, evde yaptığım matematiksel hesaplamalarımla teoride bunu başarmış bulunmaktayım. gerçekten şu an heyecandan ellerim titriyor, yazım hatalarım varsa affola. konuyla ilgilenen ve destek vermek isteyen arkadaşlara mesaj kutum açıktır.

  "bilim aklın şiiridir; şiir de yüreğin bilimidir."
  maksim gorki
 • bir cismin ışık hızını geçemeyeceği düşüncesinin e = mc^2 formülü ile uzaktan yakından alakası yoktur. ama şu formülle alakası vardır.

  m* = m0 / sqrt(1- v^2/ c^2)

  durgun halde kütlesi olan bir cisim tam ışık hızında sonsuz kütleye sahip olmalıdır. bu da çok mümkün olan bir durum değil. ışık hızından daha yüksek hızlarda ise kütle "imaginary" yani sanal bir sayıya eşit olmalıdır. 5i gibi bir kütle olamayacağına göre de bir cisim ışık hızını geçemez. bir cismin ışık hızında hareket etmesi için durgun haldeki kütlesinin "0" olması gerekir. yani durgun halde var olamayan, ancak ışık hızında hareket ettiğinde var olabilen bir cisim. zaten bunlara da elektromanyetik dalga diyoruz.
 • (bkz: troll science)
 • katıldığım önermedir.

  elimizde yeterince su olursa, neden geçemeyelim ki?
 • (bkz: nötrino)
 • boş konuşan adamın görüşüdür. sanki geçilebilse geçicek de mına koyim. (bkz: sami)
 • bugün radikal gazetesinde cern'de yapılan deneyler sonucunda gerçekleştiği söylenen olgu.

  tabi deneylerdeki hata payını görmezden gelmeyelim ve aynı sonuçlar başka bağımsız kuruluşlar tarafından da onaylanmadığı sürece havaya girmeyelim demişler.
 • yanlış önermedir.

  ışık hızı ( c ) evrendeki diğer tüm sabitlerin- maddeye ve madde olmayana dair, matematik içre, yığınla sabit vardır- bulunan değerleri için temel oluşturur ve aşılamaz. zira aşılması, nedenselliğin- neden- sonuç ilişkisinin- başka deyişle zaman akış yönünün değişmesi anlamına gelir. ki zaman, akış yönü tek olan değişkendir yani akış hızı artabilir ya da azalabilir ancak akış yönünün tersine çevrilerek geriye doğru gelmesi mümkün değildir.

  gerek magazin değeri ve gerekse zamanın akış yönünün değişmesi ile ortaya çıkacak kaotik durumun masalsı gerçekliği (!) spekülasyona açık olduğu için, çok kullanılır.

  özellikle fizik- matematik dışı olan ya da alan içre olup, paraya tahvil edilebilen bilinmezlik(!) ve gizem içeren yanını, maniple eden ( adam fawer- olasılıksız, vs... ) insanlar tarafından bilime aykırı olacak şekilde tartışılıyor ve kullanılıyor.