şükela:  tümü | bugün
 • ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlar ışık hızındayken de durur bu durumda mantıken ışıktan hızlı giderkende hızınla doğru orantılı olarak geriye akması lazım.
 • fiziksel bağlamda ışık hızının geçilmesi şu an için imkansız bir şey. nitekim bildiğimiz tüm fizik kurallarını domino taşları gibi yıkar. ama geçilirse yolcuların zamanda geriye gidebileceğini gösteren bir şey yok.
  ışık hızına yaklaşıldığında zaman dünyaya göre daha yavaş geçer*. diyelim ışık hızının %98 hızda hareket ediyoruz. bizim için 1 yıl geçerken dünyada 5 yıl geçecektir. ışık hızına yaklaştıkça zaman yolcular için sonsuza yaklaşan şekilde yavaşlar. ışık hızı noktasında bu grafik sonsuza geldiğinden zamanın durduğunu varsayıyoruz.
  beyin yakan mantık ile zamanın olmadığı noktada hareketlilik nasıl olacak ki ışık hızını geçeceğiz ? diyelim geçtik rölativiteye tecavüz edersek zamanın dünyaya göre daha hızlı geçmeye başlaması filan çıkar. yani yolcular için 1 yıl dünya için 7 aya döner... vs.. vs..

  ayrıca hangi noktaya göre ışık hızı, kime göre, neye göre, fotonlar ışık hızında gidiyorsa, fotonlar için zaman yok, o zaman nasıl hareketlilik var ? şaşı oldum sabah sabah.

  özet olarak yok zamanda geri gitmek filan, anca zamanın akış hızı değişir. gerçi. kim bilir lan ?
 • geçen için bir bok değişmez, dışarıdakiler için de bir bok değişmez. geçen gideceği yere daha hızlı gider gelir. 10 yıl sonra dönünce diğerlerinin daha hızlı yaşlandığını görür. ama kendisi de en az 10 yıl yaşlanır vs. vs. pratik faydası olan bir şey yok ortada yani.

  edit: başlık başa kalmış.
 • ışık hızını geçmek caiz değildir fetvası verilecek...

  mazallah, allah'ın olmadığı falan anlaşılır, neye gerek, en iyisi günah ilan etmek...
 • bu olacaklarin ışık hızını gecen arac içindeki gozlemciye gore ve disaridan* bakan bir gozlemciye gore olmak uzere iki ayri kolda incelenmesi gerekir.

  boy uzamasi, zamanin degisimi, kinetik enerjinin tavan yapisi falan hep gozlemcinin yerine gore isler oldugu icin kurcalarken duzgun kurcalayin derim.
 • kol gibi (bkz: trafik cezası)
 • zamanda geriye doğru yolculuk yapılabilecektir.ama bildiğim kadarıyla bu henüz imkansız.