şükela:  tümü | bugün
 • biliyorsunuz ışık saniyede 300000 km gibi bir hız ve geçilemeyeceğini söyleyenler çok. ancak bilmedikleri birşey var:

  bir araba düşünelim mümkünse dizel otomatik (bunun ışık hızıyla alakası yok ama ekonomi ve konfor lazım). şimdi bu arabayla 100 km/h ile yani 0,027 km/sn ile giderken hava kararır ve farları açarsak aracın farından ışık saniyede araca göre 300000 km/sn ile ileri doğru gider. aracın kendi hızı da yere göre 0,027 km/sn olduğuna göre ışığın yere göre hızı 300000,027 km/sn olur ki ışık hızı geçilmiş olur. teoride arabayı dışarıdan seyreden birisi ışığın saniyede 300000,027 hızla gittiğini görecektir.

  yıllarca bu kadar yaygara yapılan bir konunun çözümünü bu kadar kolay hallederek bilim dünyasına bir katkı da ben sunabildiysem ne mutlu.

  edit: bakıyorum newton kuantum farklıcıları da gelmiş. sanki biz bilmiyoruz farklı olduğunu. arkadaşım ışık hem bir parça hem bir dalga kabul edilmiyor mu? oh ne güzel işine gelince dalga de işine gelince parça de ne ala...

  edit 2: gayet anlaşılır şekilde diğer bir eleştiri de "ışık hızını geçen de ışık" noktası. ancak şu var kuantuma kadar da ışığın dalga gibi davranışı bilinmiyordu. bunun öncesinde birisine çift yarık deneyi anlatılsaydı herhalde güler, en azından garipseyebilirdi. belki burda da böyle bir şey var. kafadaki kalıplarda ışık hızı sınır. ya bu da geçilir ikinci bir kuantum olayı olursa?
 • arabadan sonrasını okumadım
 • yine bir ara gözümle fotonları yakalıyorum kanka...
 • gercekten neden hic kimse dusunmemis dedirten buyuk bilim gercegi. bu zamana kadar nasil kimsenin aklina gelmemis, insan hayret ediyor. bu arkadas sayesinde bir de aklima su geldi. zaten butun yildizlar bir sekilde hareket ediyor. zaten hem isik sacip hem hareket ettikleri icin zaten isik hizi falan hepten yalan oldu.

  ufkum 8-10 kat acildi birden.
 • ciddiyse çok komik... şakaysa da çok komik..