*

şükela:  tümü | bugün
  • 1942 doğumlu, ankara devlet konservatuarı tiyatro yüksek bölümü mezunu tiyatro oyuncusu.
    tohum ve toprak, amedée, harold ve maude, söz veriyorum, güneyli bayan, bir kadın bir düş bir oyun piyeslerindeki performanslarıyla birçok ödül kazandı.
  • yeni getirilen bir düzenleme nedeniyle 61 yaş engeline takılan ve devlet tiyatrolarından emekli olacağını duyduğum, yaşına karşın çok ve hala güzel olan, yüzünde sadece duygusal yorgunluk gözlenen kadın oyuncu
  • nerde duysam tanıyacağım seslerden. (telefonum zor zor ötüyor, bu ışık o ışık olabilemez)
    özel bir tınısı, özel bir tonu var bu sesin. duymayı bilem özlüyor insan. (hadi biriniz taklid edin)
  • 19 mart 1942'de zonguldak çaycuma'da dogdu. 1958'de devlet konservatuarı'na girdi, 1963'de mezun oldu. ilk goz doldurdugu oyun "anna frank'in hatira defteri"ydi. ardindan antigone, gulunc kibarlar (marot), iki basli kartal (kralice), keciler adasi (baldiz), sezar ve kleopatra (kleopatra).
    soyadindaki "su" ekini sevmedigi icin ilk yillarda "işık yener" ismini kullandı.
  • show tv de ba$layan kasirga insanlari adli dizide rol alan son derece guclu ve etkileyici oyuncu..
  • (bkz: ilhan selcuk) eniştesi olur ve hayatında cok etkisi olmustur.
  • agıtve zavallılar filmlerinde yılmaz guney'in asistanlıgını yapmıstır.
  • en son oynadığı tiyatro oyunu: (bkz: ölüm ve kız)
    (bkz: troçki) filminde troçki 'nin eşini oynadı.
  • dün akşam yanılmıyorsam trt2'de yayınlanan ve son 5-10 dakikasında yakalayabildiğim bir programda o müthiş ses tonuyla istanbul sokaklarında dolaşarak hayatını anlatan (en azından izlediğim kadarıyla ben öyle anladım), güzelden de öte çok ama çok zarif ve buram buram asalet kokan tiyatrocu.
  • sen de gitme triyandafilis 'teki performansını unutmak ne mümkün.