şükela:  tümü | bugün
 • ukteye dolgu katalim. ama önce şuralar huseyin hilmi isik, abdulhakim arvasi ve enver ören. arvasi önemli bir isim. önemli bir nakşi şeyhi ve türkiye'de hemen tüm islami hareketlerin içinden çıktığı nakşibedi cemaatinin cumhuriyet dönemine devreden tarihsel önderlerinden biri. nakşibendiliğin yanılmıyorsam halidiye koluna bağlı bir tarikattır.. arvasi'nin öğrencilerinden olan hüseyin hilmi için de ve hilmi ışık'ın öğrencisi ve damadı olan şimdilerde tarikatin lideri olarak bilinen enver ören için de önemli bir isim arvasi. kimi teknolojik gelişmelere karşı olsalar da bilim öğrenmeye açik rabbani yorumundan etkilendikleri de bilinir. hilmi ışık'in kimya hocasi olmasi bu bakimdan pek şaşırtıcı değildir. tarikatin şimdiki mühim adamı enver ören'i ise ihlas holding alemlerinden, öğrenci yurtlarindan, türlü çeşit ticari girişimden vs. taniyorsunuz. aslında ışıkçıları teknolojik aletler kullanmaya karşı olan, kadin sesini, müzik, çalgı vs. türü şeyleri günah olarak niteleyen birilerini ya da yeni tanıştıkları bir kadının elini sıkmayan bir adam görürseniz de taniyabilirsiniz. anlayacağınız muhafazakar bir din yorumuna sahip olan ancak modern ekonomi içinde cirit atma becerisi gösteren bir gruptur ışıkçılar. diğer islamcılar arasında "modern dünya nimetlerine dalıp dinden uzaklaşmakla" suçlanan ışıkçılar sanıyorum biraz da bu tür suçlamaların baskısıyla özel hayatlarında muhafazakar bir kimliği benimserler. yahudileri en büyük düşman olarak varsayan tarikatin, (paranin gözü körolsun) tgrt nin çoğunluk hisselerinii neden yahudilere sattiği falan soruluyor uzun süredir islamcilar arasında. türkiye'deki misyoner faaliyetler konusunda yıllardır yırtınan ve dinlerarası düşmanlığın sadık kışkırtıcısı ışıkçıların, önemli vasiflari arasinda anti-komünizm de var. 1960-80 arasinda ülkücü, akıncı vs. türlü çeşit sivil faşist örgüt ya da grup arasinda onlarin da naçiz bir yerleri var.

  bu bakimdan ışıkçıların türk islam sentezinin en mümtaz tarikat temsilcisi olduklarını söylersek de çok yanliş olmaz. eğitime olan özel ilgileri de büyük ölçüde bu sentez merakindan kaynaklanıyor. öte yandan büyük şehirlerde olduğu kadar orta anadoluda'da, misal anadolu kaplanları denilen işadamları arasında da ışıkçıların çok yaygın olduğunu söyleyelim...

  şu ünlü cevab veremedinin de ışıkçıların yayınevi hakikat kitabevi tarafından yayınlandığını ekleyelim kusur kalmasin.
  topluca işlerini nakşettikleri şöyle de bir web siteleri var haberiniz ola, bayiden yemek zevki diye bir dergi alirsaniz ya da çocuğunuza mandalina tv seyrettiriyorsaniz ışıkçılar'ın tarifleriyle yemek yiyorsunuz bilin diye söylüyorum...
  http://www.dinimizislam.com/faydalilinkler.asp
 • simdiki türkiye gazetesinin arkasındaki grupmuş. gülen cemaatine alternatif olarak gurbuzlestirilecegi soyleniyor.
 • kitapları doğru, çoğunluğu yanlış insanlar. o kitapları hiç okumuyor musunuz, ya da uygulamak mı zor geliyor.
 • tüm cemaatler tehlikelidir.
 • fetö v2.
 • akp iktidarının yeni gülen cemaati.

  bu cemaat, doğan medya grubunu da kontrol altına alarak ana akım medyayı tamamen ele geçirdi. artık ekranlarda ve gazetelerde bu cemaatin borusu ötüyor.
 • demirören ailesi tarafından satın alınan doğan medyayı yöneten tarikat. fetö vol2.

  bu tefrika'yı okuyun derim:

  https://twitter.com/…rov/status/1008456313523900416

  haklarında haber:

  https://odatv.com/…sil-kadrolasiyor-11061857_m.html
 • arkadaş tarım ürünlerinin fışkırması gereken ülkeden tarikat, şeyh, şıh fışkırıyor; o ona el veriyor, beriki bunun eline veriyor, öbürü postnişin fırlatıyor altta kalmak istemeyeni kaftanını yalatıyor, bu ne rezalet yahu.

  hayır fetö dedediğimiz organizmada sakin sessiz derinden başlamıştı en sonunda ülkeyi elimize verecekti, çok şükür kurtardık.

  dolayısıyla beyin yıkamak için, insanların dini duygularını sömürmek için kurulan her tarikat zart zurt bu ülke için zararlıdır, derhal güvenlik güçlerinin yakın markajına alınıp gereken yapılmalıdır.

  buralarda uyarıyoruz, hançeremiz çatlayana kadar tehlikelerinden bahsediyoruz bu oluşumların; ödül olarak tepki,küfür kıyamet ile nasipleniyoruz hatta başımız belaya giriyor, ama bunun gibi oluşumların önüne yatan siyasiler ' kandıydılay bisi " diyerek yırtıyor sorumluluktan olacak şey değil.

  zaten adında meymenet yok, yine ışık mışık var fetöcülerin de ışık evleri falan yok muydu lan ?

  dikkat edin oğlum, iradenizi kimseye peşkeş çekmeyin !