şükela:  tümü | bugün
 • manga'nın pek yakında çıkaracağı albümün adıymış. grubun, efe yılmaz ayrılığından sonra ki ilk albümü olacak.
 • albümün ilk teaserı yayında. web sayfası şudur: http://www.isiklarisondurselerbile.com/

  twitter'dan #isiklarisondurselerbile hashtagi ile de şeyoluyor.
 • 14 nisan 2014 tarihi itibariyle satışa çıkacak olan albüm. ilk klip `fazla aşkı olan var mı` ya geldi.

  şarkı listesi;

  dem
  fazla aşkı olan var mı
  parti
  hint kumaşı
  bize müsaade ettim
  bir varmış bir yokmuş
  ışıkları söndürseler bile
  en güzel şarkım
  gözünü aç çocuk
  romantik şizofren
  eriyorum nihayete
  yaranmaz aşık
 • muhtemelen manga hayranlarının (veya gruptan ayrılan arkadaşlarının hayranı mı deseydim?) benden nefret etmesini sağlayacağım birazdan. aslında epey iyi bir şey söyleyecek olmama rağmen hem de.

  manga'yı yıllarca hiç dinlemedim. hiç hem de. orada burada duyduğum kadarıyla ısınamamıştım, gerisini de incelemedim.

  ta ki müzisyen bir arkadaşımın e -akustik albümlerinde yer aldığını öğreninceye kadar. arkadaşımı tanırım, para uğruna beğenmediği işin içinde yer almaz. onun hatırına dinleyeyim dedim.

  akustik albümlerin bir avantajı vardır; düzenlemelerdeki sadelik, melodik altyapının daha net olarak görülmesini sağlar. benim için de öyle oldu: manga'nın aslında öylesine bir grup olmadığını ilk olarak bu albüm sayesinde fark ettim ve dinlemeye başladım.

  bir şekilde sevmeme rağmen hiçbir zaman tam olarak ısınamadım da işin ilginç yanı. hep oturmayan bir şeyler olduğunu hissettim. sanki çok iyi işler yapabilecek 4 adam bir araya geldiğinde vasatla idare ediyor gibiydi.

  (bu arada, evet 5 kişi iken 4 kişi kaldılar ve kemik hayran kitlelerinin kalbini çok kırdılar. bu nedenle şu sıralar ağızlarıyla kuş tutsalar yine de yaranamayacak durumdalar. evet, tüm bunları bilecek kadar da takip ettim yaptıklarını.)

  bu albümlerini itunes'dan ön sipariş ile aldım (niye? ne bileyim, öyle işte). çıkış şarkıları olan fazla aşkı olan var mı için hiç lafı yumuşatmayacağım, inanılmaz basit ve anlamsız buldum. hatta albümü almak için acele ettiğimi düşünüp kendime kızdım.

  sonra ön plana çıkardıkları ikinci şarkı, 'bize müsaade ettim' geldi. kenan doğulu etkisi olabilir, dinlediğim sözlerinin tam manasıyla yerine oturmuş ilk manga şarkısı bu idi ve gerçekten bayıldım. ki, kenan doğulu'yu da sevmem çok fazla.

  sonra albümün tamamı geldi, sabahtan beridir de itunes'da loop halinde. sonuç: manga ilk kez her köşesiyle bütün, oturmuş bir albüm hazırlamış. hala kayıtlarında anlayamadığım bir sorun var, kulaklıkta dinlerken gayet detaylı ve güzel olan sesler müzik çalarda alabildiğine basitleşiyor (ki müzik çalarım o kadar da kötü değil) ancak diyorum ki, olmuş bu adamlar.

  fazla aşkı olan var mı hariç ama. o ne biçim şarkı olm, 35 yaşında adamlarsınız siz!

  neymiş, 5 kişi olarak gayet başarılı olan grup 4 kişi olarak da bir hayli iyiymiş. her revizyon kötü değilmiş, bazen değişim herkes içinmiş.
 • albümü bugün aldım ve 3 kere dinledim. uzun süredir beklediğim ve manga'nın 4 kişi ile neler yapabileceğini merak ettiğim bir albümdü. ikinci şarkı ve albümün çıkış parçası olan (bkz: fazla aşkı olan var mı) gayet ergence bir şarkı olup hayranlarını hayal kırıklığına uğratmıştır. ancak işin birde başka bir tarafından bakmak lazım. en son çıkarılan şehr-i hüzün albümünde açılışı dünyanın sonuna doğmuşum şarkısı ile yapmışlardı. albümün geneline vurduğumuzda çok başarısız bir parçaydı. albümde öne çıkan parçalar ise; bize müsaade ettim ve albüme ismini veren ışıkları söndürseler bile. diğer şarkıların çoğu vasatı bile aşamamış maalesef. özellikle şehr-i hüzün'den sonra büyük hayal kırıklığı yaratmış bir albümdür efenim.
 • 2008 yilindaki yasantima, psikolojime cuk oturan dolayisiyla beni resmen bir manga fanina ceviren, 3'er 5'er alip millete dagittigim album "sehr-i huzun"un ustunden 6 yil gecmis. bu arada eurovision 2.'si olmuslar, "e-akustik" guzelligini yapmislar, dunyanin en super sarkilarindan biri olan "ya evde yoksan"i dinlenebilir sekilde cover'lamislar, vs... bekliyorsun ki saglam bir sey cikacak artik yeni album olarak...

  bu ne lan?!? ill kez itunes'dan aldigim bir seyi alet edavatin tumunden silip atacagim. boyle bir hayal kirikligi olamaz.

  cok kotu bir album. 1 tane bile idare eder sarki yok. ergenliginize de doymayin. "romantik sizofren" ne lan? hele o "parti" denen sarki... kelime bulamiyorum. zakkum bile daha hardcore'dur sizden he!
 • bir tur dinledikten sonra ilk düşüncelerim soundu iyi, sözleri tırt bir albüm. bir kaç kez daha dinleyeyim, döneceğim buraya. *

  ekleme: hala aynı fikirdeyim. gözünü aç çocuk ve bize müsaade ettim fena değil.
 • içindeki şarkıların neredeyse yarısının önceden çıktığı manga albümü. bir önceki tam albüm olan şehr-i hüzünün üzerinden 5 sene geçmiş ve haliyle insan yeni bir şeyler bekliyor, ve hayal kırıklığına uğrayabiliyor.

  bu albüm çıkalı 1 hafta bile olmadığını düşünerek albümdeki yeni olması gereken şarkıları inceleyelim bir;

  dem: zaten çok bir şarkı sayılmaz

  fazla aşkı olan var mı: albümden 1 hafta önce çıkış şarkısı olarak çıktı. şarkının giriş kısmıyla verse'in başını manganın facebookta paylaştığı bir videoda dinledik. nakarat kısmını ise bir vatandaş klip çekimlerinden bir kısım gösteren bir röpartajdan kesmiş, sesi yükseltip internete koymuş.
  2 ay önce röportaj videosundan kesilerek yayınlanan nakarat
  manganın önceden yayınladığı kısmı

  parti: yeni

  hint kumaşı: 2013 baharının sonlarına doğru "today" ismiyle ingilizce versiyonu çıkmıştı.
  today manga - 1 yıl önce

  bize müsade ettim: albüm çıkmadan 1 saat önce youtube'a kondu. neyse çok önce çıkmış sayılmaz :)

  bir varmış bir yokmuş: 2013 yazındaki rock'n coke konserinde söylediler. aptal olma ismiyle youtube'da videosu mevcuttur.
  bir varmış bir yokmuş rock'n coke 2013 - 1 yıl önce

  ışıkları söndürseler bile: yeni

  en güzel şarkım: manga için yeni, ama müzik olarak daha önce 50 defa yapılmış bir şarkıyı andırıyor.

  gözünü aç çocuk: yeni

  romantik şizofren: yeni

  eriyorum nihayete: eurovision için yaptıkları 3 şarkıdan biri olan all we need is everyone şarkısı. (diğer 2si; seçilen we could be the same ve daha sonradan sözleriyle giriş melodisini değiştirerek "run" iken fly to stay alive yapıp single'nı yayınladıkları şarkı) all we need'i çeşitli platformlarda hem akustik hem elektronik olarak defalarca çaldılar, youtube'da official audio yazanı bile var. sözler değiştirilerek "eriyorum nihayete" olmuş. yeni sözler hakkında yorum yapamayacağım. sadece "daha 15 yaşında anladım, kimlerin ne mal olduğunu" kısmı ne demek istediğimi ifade eder sanırım.
  all we need is everyone 3 yıl önce
  akustiği de var

  yaranmaz aşık: ferman'ın yaptığı, anadolu insanına türkü söyletip sanatçılarla düet yaptırdığı kulaktan kulağa programında manganın söylediği şarkıydı(ya da türküydü işte) (yanlış hatırlamıyorsam 1,5-2 yıl oluyor)
  yaranmaz aşık 1 yıl önce

  12 şarkıdan 4-5 tane yeni duyduğumuz şarkı var yani.

  gelelim bu şarkılar hakkındaki yorumlarıma. ilk duyduğumda beğenmemiştim ama dinledikçe kendilerini dile dolayıp sevdiren garip bir etkisi var şarkıların, manganın eski şarkılarında da oluyordu aynısı.
  burdan ben şunu anlıyorum; müzikal olarak, ses ve armoni olarak başarılı iş çıkarıyorlar ve insanı sıkmıyor. ancak uyandıracağı duygu ve bırakacağı etki olarak zayıf kaldığını söyleyebilirim. şehr-i hüzündeki patlamanın sebebi olduğunu düşündüğüm melodilerdeki orjinallik, doyuruculuk, farklılık, ezgisellik yok. yine de tekrar dinleme isteğini uyandırıyor, biz de kuru kuru dinliyoruz öyle.

  aralarından sıyrılarak en çok hoşuma gidenler ise fazla aşkı olan var mı ile hint kumaşı oldu. klipteki animasyon da çok iyi olmuş.
 • hakkında yazılan önceki yorumları okuyunca şaşırdığım albüm.

  ben beğendim. önceki 2 albümü çok seven biriyim, turntable'cının ayrılmasına da üzüldüm, ancak bu albüm için yazılanları okudukça tekrar dinliyorum ve aynı fikirde olmuyorum.

  not: "ergen" albümü diyenler için söyleyeyim 38 yaşındayım.
 • bu albümün en güzel yanı ferman'ın yaranmaz aşık coverını çok iyi yapmasıdır. bize müsaade ettim ve ışıkları söndürseler bile şarkıları da albümü sürükleyen diğer şarkılar. bunların haricinde pek dişe dokunur şarkı yok maalesef.

  şehr-i hüzün ile kıyasla vasat bir albüm olduğu açık.