şükela:  tümü | bugün
 • bir zamanlar aniden saman alevi gibi parlayarak moda olmuş,daha sonra aynı hızda ortalıktan çekilerek yok olan bir ayakkabı çeşidi.bu ayakkabılar spor ayakkabı tipindeydi ve topuk kısmında saydam bir pencere vardı.bu pencerenin içinde üç adet kırmızı led vardı ve yine bu ledlerin arka kısmında ama dışarıdan görünmeyecek şekilde yerleştirilmiş olan ve ayakkabının yerle temas anında ledleri yakan basit bir devre ve batarya vardı.bu ayakkabılar özellikle gece giyilir ve görünüşü çok çarpıcı olurdu.her velet bunları aldırmak için babalarının başının etini yer,ayakkabıyı aldırır ,üç gün giyer ve piller bitince bir köşeye fırlatıp atardı bunları.olanlar babaya olurdu çünkü fiyatları normal spor ayakkabılara göre hayli pahalıydı.
 • insanların iyice kapıştığı dönemlerde sadece topuğundan değil burnundan ve yanlarından da ışık saçanları modelleri çıkan 2-9 yaş arası çocuk ayakkabısı.
 • ilk defa la gear firmasinca piyasaya sürülmüs ayakkabi.
  (bkz: #6848184)
 • kucukken giymek icin can attigim ancak babamdan gelen ''onunla* su birikintisine basarsan, elektrik carpar!'' yorum ile giymekten bir anda sogudugum, zamaninin cocuklari icin* akulu araba gibi bir fenomen.
 • bu spor ayakkabılara ben ilk kez ilkokulda rastlamıştım. bir cuma günüydü ve istiklal marşı okunacaktı. sınıf kapısından koridora çıkınca, kalabalıkta o ışık veren pabuçlu çocuğu görmüştüm. önce yere basınca topuğundan ışık çıkardığını falan anlayamadım. ışığın ayakkabıdan çıktığını da farkedememişimdir belki; çünkü çocuğu uzaylı zannetmiştim. o zamanlar havada ışıklı bir şey görünce uzay gemisi zannediyorduk. evimizin üstünden ne zaman bi uçak geçse uzay mekiği zannedip heyecanlanıyorduk.

  neyse, çocuğa pabucundan ışık çıkardığı halde kimse dikkat etmiyordu ve ben bu ışığın sadece bana göründüğünü falan zannetmiştim. yürüdükçe ayağından ışıklar saçan çocuğu alana inene kadar takip ettim. istiklal marşını söylerken bile çocuğun hangi sırada olduğunu bulabilmek için yan sıralara bakıyordum. sonra tabi bulamadım ve eve gidince de bu konudan kimseye bahsetmedim. benle dalga geçerler diye.

  pabucu keşfetmeme bir iki gün kala, ışık saçan pabuçlu çocuklardan ara sıra görüyor ama olayı idrak edemiyordum bir türlü. bana göre, uzaylı istilasıydı. fakat bir iki gün sonra bu pabuçlardan birini bi arkadaşımda daha görünce olayın ne olduğunu anladım ve yalvar yakar babama bitane aldırdım bunlardan. hep kalabalık ortamlara, birilerini şaşırtma ümidiyle girip kendime göre havamı attım. bilmeyen başkalarının da beni uzaylı zannedebileceği düşüncesiyle sevinip durdum.

  her güzel şeyin bir boku vardır ya; işte bu pabuçların da pili hemen tükeniyordu maalesef. ilk sefer aldığım pabucu evde de dışarda da ayağımdan çıkarmadığımdan pili tabi hemen bitmişti. neyse daha hava atacak ve beni uzaylı zannedecek çok çocuk olduğunu varsaydığımdan bu sefer de anneme yalvarıp ona da bir tane aldırtmıştım. işte hayatımda ilk kez tutumu belki de orda öğrenmiştim. bu hazineyi evde falan kesinlikle hiç giymemek dışında okulda da kalabalık olmayan yerlerde elimden geldiğince parmak ucuna basıp yürüyerek pilinden tasarruf etmiştim.

  allahtan bu pabuçların modası hemen geçti de, pili bittikçe yeni bir ışıklı pabuç almaktan kurtuldu bizimkiler.
 • bunun yerini son zamanlarda alti tekerli ayakkabi almistir.
 • karanlıkta yürüyen adamın fark edilmesini sağlayan çok süper bir icat iken, çoluk çocuk oyuncağına dönüşmüş bir teknoloji.
 • gelmi$ geçmi$ en sikko bulu$lar listesinde kafadan ilk be$e oynayacak olsa da ufak zihnimi esir etmi$, kendimi maddenin sathi düzleminde kaybetmeme neden olmu$ ayakkabı tipiydi bu.

  yahu niye etkilendim çocukken bu dandik nesneden, zerre hatırlamıyorum. ne bileyim, $öyle topuk kısmından kırmızı kırmızı, yanar dönerli parlaması olsun, siyah rengi olsun, resmen deli etmi$ti beni. dur bakayım, hemen gerçek zamanlı "beni çok etkileyenler listesi" yapıyorum sana, oradan muhakeme $eysini falan sen kur:

  1-tigerzort oyuncağı (alamadım)
  2-dragonzort oyuncağı (aldım)
  3-nintendo gameboy (aldım)
  4-sega megadrive (aldım)
  5-ı$ıklı ayakkabı (amınabilekoydum)

  yanisi; son derece garip bir olaydı bu. ı$ıklı ayakkabı lan, ne ki ı$ıklı ayakkabı, dü$ündükçe deliriyorum! robotların, atarinin falan hep bir manası, varolu$sal bağlamda haiz olduğu ulvi birer önemi falan vardı, ı$ıklı ayakkabı ise gayet lüzumsuz bir $eydi. ama $eye yarıyordu galiba lan, "baaaak benim ayakkabılarımaaaa..." diyip, mahalle ortamında arzı endam eylemeler falan, çük kadar sokakta bir a$ağı bir yukarı yürümekler neyin...

  insan oğlu böyle de yavu$ak bir $ey hacelis i$te. garip i$ler...
 • vakti zamanında la gear diye bi marka çıkarmıştı ilk bu ayakkabıları..reebok pump ların çıkmasıda aynı dönemlere rastlar.. ayakkabının topuk kısmına yerleştirilmiş led ışığının üzerine basınca yanması suretiyle yanarlı dönerli yürüyüşler yapmaya olanak sağlardı bu ayakkabılar..
 • yürürken topuk kısmından renkli renkli ışıklar yanıp sönen, küçükken en büyük hayalimin burun kısmında el feneri monte edilmiş versiyonuna sahip olmak olan ayakkabı çeşidi.