şükela:  tümü | bugün soru sor
  • orhan veli kanık'ın dalgacı mahmut şiirinde geçen bir dizeden ilham alınan, bülent eczacıbaşı'nın kaleme almış olduğu otobiyografik eseri. ayrıca birtakım akademisyenlerle de söyleşiler gerçekleştirmiş. bugün haberlerde gördüğüm, eczacıbaşı gibi marka olmuş bir yapının nasıl bu hale geldiğini anlatan, burada da en küçük parçadan başlayan bir kitap olduğu söylendi yazarı tarafından. yakın zamanda satın alıp mutlaka okumayı planladıklarım arasında da yer aldı. idefix'te ayrıca kitapla ilgili şu paylaşılmış:

"iş insanı ne iş yapar? değişen dünyada yeni sorumlulukları nelerdir?karşı karşıya olduğumuz küresel, yerel sorunların çözümüne iş insanları nasıl katkıda bulunabilir? “dünyanın en iyi saklanmış sırrı” türkiye’nin yeni hikâyesi ne olabilir?
    bülent eczacıbaşı elinizdeki kitapta, yönetim, ekonomi,sürdürülebilirlik, toplum ve kültür-sanat alanlarına odaklanarak bu ve benzeri pek çok ufuk açıcı soruyu gündeme taşıyor. her biri konusunun uzmanı on akademisyenle gerçekleştirdiği söyleşilerden ve kendi deneyimlerinden yola çıkarak yakın tarihe,bugüne ve geleceğe ilişkin görüşlerini dile getiriyor.
    işim gücüm budur benim, iş dünyasını merak edenler, iş yaşamına yeni giren ya da girmeyi düşünen gençler için yazıldı."
  • babasından miras aldığı örnek iş insanı karakterini, ailenin topluma kazandırdıklarını hayranlıkla takip eden biri olarak büyük bir heyecanla kitaba başladım.
    'bir şey yapmak lazım' adlı bölümde son 50 yıldaki türkiye'nin ve dünyanın yaşadığı siyasi ve ekonomik gelişmeler çok akıcı bir şekilde toparlanmış.

ancak bir ayrıntı dikkatimi çekti. türkiye'yi çok iyi tasarlanmış, sağlam ama bir türlü kalkışa geçemeyen ve iyi bir pilota ihtiyacı olan uçağa benzettiği bölümden birkaç sayfa sonra türkiye'nin yaşamakta olduğu kriz ve siyasi çatışmaları aktardığı bölümde 'artık uçmaya hazır olduğuna inandığımız uçağın günümüz koşullarına uygun tasarlanmış olduğundan da emin olamıyoruz' diyor.

doğrusu bu bana biraz ilginç ve acımasız geldi. avrupa birliği uyum sürecini, komşularımızda düzenlenmek zorunda olan askeri operasyonlarımızı, çözüm sürecini ve neredeyse başkanlık sistemini olumlu bulan bülent eczaşıbaşı'nın yaşadığımız kriz ve ab'de yaratılan türkiye karşıtı cephe için pilotu değil, uçağın tasarımını eleştirmesine en hafif ifadeyle burulduğumu söylemeliyim.

neyse, okumaya devam.
  • başlığı okuyunca müşfik kenter'in sesi çınladı kulağımda.