şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendi $ahsimda goruntu hafizasi'ndan bin kat daha iyi i$leyen ve insanlarin isimlerini ne kadar hatirladiginizin olcusu olan hafiza $ekli.
 • alemlere akmak sonucu tanisilan bir grup insan icinde hepsi senin ismini bilirken sen hepsini unutursun..
 • önemli olduğunu düşündüğüm bir olgudur buve öğrendiğim her ismi aklımda tutmak için ciddi çaba sarf etmeme sebep olur.
 • hafızada isimlerin yer etmesi. insanları değil isimlerin hatırlanması. kendini bir database gibi hissettirir insana. her isim farklı bir imaj oluşturur insanın beyninde. biri bir isim söylediğinde biliyorum ben bunu olursun. ama adam karşına çıkıp melaba dediğinde de sizli bizli konuşmaya başlarsın.

  arkadaşların şaka yapar bak bu yanımdaki şu hatırladın mı diye. vay uzun zamandır görüşmüyoduk napıyosun diye samimi muhabbete girersin aslında hiç tanımadığın adamla. kötü bişeydir isim hafızası. bu nedenle insan fotoğraf makinesi gibi yaratılmıştır. fotografik hafızası hep daha güçlüdür. istisnalar kaideyi bozmaz.
 • ben de olmayan şey. insan hem salak hem iddiacı hem de pişkin bi tipse etraftakilerin bir yarılmadan ötekine koşması işten bile değildir.
  süperstar birgün asmalı mescit'de dolaşmaktadır. eskilerden bir iki tip görür. konuşsa bi türlü konuşmasa bi türlü. tipin biri sıçrar havaya:

  c1: aaa merhaba naber
  ss: iyiyim atakan senden ne haber?
  c1: atakan değil atalay..
  ss: ah eed, olsun hepsi aynı.
  ss: (masada oturan diğerine dönüp, isimle hitaptan da vazgeçmeyerek) naber teoman?
  c2: ne teoman'ı be taner taner!! (masadakiler kopar)
  ss: aman sen bana teoman demiştin adını eskiden.(!!) biz senle u2 konserine gitmiştik di mi? (dur bari ortak nokta bulalım)

  böyle şebeklikler dışında bir de tanıştırma durumlarında insan rezil olur. hadi siz tanışın dediğimiz az mı oldu.
 • iyi, orta, kötü diye 3'e ayrılan kafatasının beyincik semalarına düştüğünü farzettiğim hafıza alanı. isim hafızası iyi olanlar vardır ki iletişimin 2. cümlesinde isminizi zikreder, gönlünüzü fethederler. genelde işini bilenler ve müşteri temsilcileri bu kısma dahildir.
  orta isim hafızalılar takriben 3. karşılaşmada adınızı çağırmaya halihazır bulunurlar. ginseng ve gingko haplarıyla algıları açıldığında ise iyi kategorisine yaklaşabilirler.
  3. grup ise en sevdiğim önemli kişilikler güruhudur. 28. karşılaşmada 29. kez isim hafızalarının niceliğini gündem konusu yapabilirler. haftada en az 6 kez balık ve sebze yerler, mutfaklarına kırmızı etin kırmızısı girmez. türbana karşıdırlar, radikal okur, caddebostan plajını eleştirirler. isim hafızaları hala kötüdür.
  o kadar omega o kadar vitamini daha ince mevzulara harcadıklarını varsayıp altın madalyayı hep kendilerine layık bulurum.
 • isimlerle, yüzleri bir araya getirememek versiyonu da mevcuttur. ismi hatta soyismi bile bilirsiniz. yüzü de bilirsiniz. ama isim söylenmeden o ismin o yüze ait olduğunu hatırlayamazsınız.
  1200 öğrencinin isim listeleri onlarca kez elinizden -ve pek tabi zihninizden- , öğrenciler de gözünüzün önünden geçince olur. meslek hastalığıdır çok ciddiye almamak gerekir.
 • işiniz ya da yaşam tarzınız gereği her gün pekçok insanla yüzyüze gelmek, iletişim kurmak, muhattap olmak zorunda kalıyorsanız; bir müddet sonra zayıflayan, çürüyen ve yok olan şey.
 • eksikliğinin bünyemde ortalamanın çok çok üzerinde şiddetle cereyan ettiği hal. zira 4-5 dakikalığına öz amcamın ismini hatırlayamamışlığım vardır.
 • superstar bi kafede arkadaşlarıyla otururken içeri bir çocuk girer, masaya gelir arkadaşları bir yerlerden tanıyormuş. böyle uzun saçları olan cins ve komik bir tip. konuşulur edilir neyse muhabbet kurulur. 2 hafta sonra filan superstar çocuğu bi gece mekanında görür (dogz star'dı sanırım)... işte o anda çocuğa selam vermek isteyen superstar çocuğun ismini hatırlayamaz ama her zaman olduğu gibi kafasında çocuğu bi tiplemeye oturtmuştur ve kendince ona yakışan ismi bulmuştur bile... düşünmeden bağırmaya başlar.
  - semaaa, semaaa, semaaa, hişt hişt n'aber?
  - ne seması ya? ismi unuttun sanırım!
  - sema da yakıştı ama...