şükela:  tümü | bugün
  • çok olan bişeydir,oldukça doğal olanları vardır ama arkadaşımın başına gelen şu aörnek beni hep dumur etmiştir:
    "-meraba,ben zeynep..
    -nea,zeynel mi?"
  • isim zorsa behnan gibi.
    - isim neydi?
    - behnan...
    - berhan
    - behnan...
    - hıı behtar
    - behnan...
    - ha burhan
    - hıı evet burhan.
  • bir de isimlerin hic anlasilmamasi durumu vardir ki genelde yabanci ulkelerde karsilasilir.
  • özden ve özlen isimlerinin özlem olarak algılanmasi.
  • çocukluğumda beni derin psikolojik gelgitlere uğratan olay. henüz ilkokulda falandım. telefon çaldı, ben baktım:
    ceseth- alo?
    dedem- ceseth? sen misin evladım?
    c- evet?
    d- ben süslü deden, nasılsın?
    c- kim?!?
    d- süslü deden, süslü deden.. annene ver bakayım.
    c- annneeeeeeeaaaaaaa!!! süslü dedem arıyoooooooo!!!!
    annem- kim?!?
    (şok içinde hiçbir sey söylenemeden telefon anneye verilir)

durum tam olarak şöyleydi; dedemle daha önce görüştüysek bile ben bebek falandım herhalde, ya da hatırlamıyordum. düşünün; dedemle ilk defa konuşuyorum, yaşıtım olan herkes gibi benim de kafamda çizgi filmlerde, hikayelerde falan gördüğüm belirli bir dede kalıbı var; ak saçlı, sakallı, tonton, masal anlatan güleç bir kişi.. ama benimki çıka çıka kendisine "süslü" diyen bir adam çıkıyor. şansa bak! allahtan o zamanlar medya şu anki gibi değildi de bu laf yalnızca süslü şirin tadında bir adam canlandırdı kafamda, ama o yaştaki bir çocuk için bu bile fazla bence. bu ruh haliyle anneme telefonu verip şok içinde onun böyle bir adamla nasıl bir diyaloğa gireceğini merakla bekledim. annem de muhtemelen içinden " 'süslü dede' ne ya" diyerek merakla ahizeyi aldı, ve alır almaz kahkahayı bastı. adamcağızın adı hüsnü'ymüş meğer. sonradan dedeme "süslü dede" demeye devam ettim ama.
  • köydeki yaşlı insanlar tarafından sıkça yapılır. şöyle ki

- kimin gızısıınn seeen adın neyy??
    -bla bla bla.....gizem.
    -hee didem.
    -yok hayır gizem.
    -sinem?
    -ebe gizem gizem adım.
    -e diyoz işte dideeemm.
    - he tamam didem.
  • -selam burak.
    -merhaba murat, nassın?
    -burak, burak.
    -hee burat?
    -hasan de emmi sen.
  • "çilem" ismine sahip kişilerin başına sık sık gelen durumdur.
  • (bkz: yarra yering)
  • özge - gözde
    ezgi - özge
    sıkça karşılaşılan yanlış anlamalardır.