şükela:  tümü | bugün
  • başlığı açan çaylak yazarın sorularını cevaplayıp ardından kendi birkaç düşüncemi söylemek istiyorum.
    çaylak yazar ve ilgili entry'si
    soru 1: önemli olan hayata atıldığımızda boş bir mühendis olmak mı yoksa kendi yetiştirmiş bir mühendis olmak mı istersiniz ?
    cevap 1: şahsen kimse bunca yıllık emekten sonra boş birisi olarak ortada kalmak istemez. ancak işin kolaya kaçılması bizim ülkede yaygın bir şeydir. ki bu da insanlarımızın çoğunluğunu boş insan yapıyor. ancak bu mühendislerde olmaması gerekir. çünkü mühendislerin yaptığı işlerde oluşan en ufak bir hata korkunç sonuçlar doğurabilir. bende bir mühendisim ve kendi alanımdan örnek vereceğim. herkes bilmez ancak gemiler büyük çoğunlukla, gemi daha limandayken batmıştır. neden mi peki? çünkü gemiye yüklenen yük 10-100 kilo değil. binlerce tonluk yük yüklenmesi bir anlık bir olay değil. öncesinde müthiş bir mühendislik hesapları yaparsınız. trigonometri, diferansiyel, türev, integral her ne varsa işin içine girer. şuan da bunun büyük bir çoğunluğunu bilgisayarlar yapsada eskiden her şey elle yapılıyordu. bu yüzden en ufak bir hata gemiyi daha limanda iken batırmıştır. halende bu gerçekleşmeye devam etmektedir.
    "yani mühendisliği seçmiş isen boş insan olmamalısın."
    soru 2: sizce bir mühendisin alması gereken sertifika belgeler nelerdir ?
    her mühendislik bölümü için farklıdır. denizcilik alanında binlerce sertifika var. hangisini alacağınız size bağlı. ancak iş sağlığı, güvenlik, mevzuat, psikoloji gibi alanlarda verilen sertifikalar kesinlikle alınmalı.

işimde iyi bir insan mıyım bilmiyorum. ancak şu ana kadar kimsenin zararına bir iş yapmadım. kendi halimde, yağımda kavruldum. eğer bu iyi bir mühendis olduğumun kanıtı ise, sanırım iyiyim. ancak kendi alanımda en iyisi olmadığıma eminim. ortalama bir mühendis desek yeridir.
    her işte olduğu gibi bu meslek grubunda da işini hakkıyla layıkıyla yapan tarafta olmak önemli. aldığınız maaşın karşılığını, insanlara olan iyi hizmet şartının hakkını verin. bende kendim bu yolda ilerlemeye, naçizane devam ediyorum. illaki bir noksanlığımız vardır.