şükela:  tümü | bugün
  • son dönemde karşılaşma sıklığı artan eylemdir. insanların maddi durumlarının iyileşmesi yada para bulmalarının kolaylaşması ile iş yerlerinden sıkılma seviyeleri arttıkça aniden istifa edip dünya turuna yönelmeleri hiç fena fikir değildir aslında.
  • yalnızca sevmedikleri işlerinden çok iyi paralar kazanan insanlar tarafından gerçekleştirilebilecek bir tür lüks.
  • birazdan mehmet ali aydınlar'ın yapacağı..
  • tam 500+ gündür bir sözlük yazarının yaptığı über olay.

http://yoldaolmak.com/

edit: istifa olmasa da..
  • sadece 2 hafta devreden sayısal'ın bana çıkması halinde derhal yapacağım uygulamadır.

2 haftalık sayısalın yaklaşık değerinin vergi kesintisi de çıktıktan sonra 2 milyon tl olduğunu varsayarsak, ilk işim hemen bu parayı yüksek faiz veren bankalardan birine yatırmak olacak. anılı para 35 günlük faiz sonunda nerden baksan 14.000tl para getireceğinden dünyayı gezmek kolay olacaktır. hatta bu para ile çok eziyet çekileceğini de zannetmiyorum.

gene işyerinde hayallere daldırdın beni sözlük! ama iyi de oldu!
  • işinden istifa edip yeni iş bulmanın zor olduğu yerde yapılması güç eylem.
  • tek korkumu da " türkiye'de onlarca evrak isterken diğer ülkelerde yapılan vize başvurularında durum çok farklı, bir çok kez sadece fotoğraf ile vize başvurusunda bulunduk." cümlesiyle ortadan kaldıran adamların yaptığı iş. tekrar gözden geçiriyorum.
  • bok gibi paranız varsa yapabileceğiniz eylem.
  • hayatınızdan bazı lüksleri çıkartıp bunlara harcayacağınız parayı biriktirerek, gezerken de couchsurfing, hospitality club gibi platformlar ve bilinçli tüketim sayesinde bok gibi paranız olmasa da yapabileceğiniz eylem.
  • altı senedir kovaladığım, yaklaşık iki sene sonra tekneyle devam edeceğim olay. tam planım dünyayı gezmek olmasa da başlangıç olarak panama-avustralya arasındaki pasifik rotasını takip etmeyi istiyorum.

bu tarz planları/istekleri olan insanlara tek tavsiyem : işinizi internete taşıyın. bir laptop (hatta netbook) yeterli olabiliyor her yerden çalışabilmeniz için. üstelik artık 3g var, gittiğiniz her ülkede kolayca internete ulaşabiliyorsunuz. yani sanıldığı gibi toplu para ile yola çıkmak şart falan değil.