şükela:  tümü | bugün
  • profesyonel insanlar bu dünyanın en saygıya değer insanlarıdır.

yaptığı işe ömrünü adayan ve yaptığı işi hakkıyla ve seve seve yapan insanlardan bahsediyorum. bunlar dozer operatörü olur, mühendis olur, doktor olur, malî müşavir olur, avukat olur, dalgıç olur hiç fark etmez. işine aşkla ve tutkuyla bağlı, gözü pek, kendini geliştiren ve kendini işine, işini de insanlığa adayan insanlar...

bu nedenle ben herhangi bir iş için profesyonellere danışmaktan ve işimi, bilen insanlara yaptırmaktan keyif alıyorum. mesela arabamın lastikleri uzun yola dayanır mı diye bir lastikçiye sormaya bayılıyorum. bunu yapmaktan keyif alıyorum. izafiyet teorisi hakkında bir fizikçiden ders almak hoşuma gidiyor. dişimi çekecek olan diş hekiminin o işi yaparken sergilediği profesyonellikten gurur duyuyorum. bu örnekten artırılabilir.

örneğin geçtiğimiz günlerde yaşadığımız 24 ocak 2020 elazığ depremi için her kolda çalışan bütün profesyoneller de bu tip insanlar. işini bilen ve seven, insanlık adına çaba harcayan insanlar.

bu vesileyle işini profesyonelce yapanların hepsine gönülden başarılar diliyorum. hepsinin küçüklü büyüklü ellerinden öpüyorum. hepsine hayranım. hepsini selamlıyorum.

bir gün gün yüzü görürsek insanlık olarak, işinin âşığı profesyoneller sayesinde göreceğiz. bu sebeple örneğin herhangi bir kurtarma operasyonuna katılan dalgıçları, askerleri, sivil toplum örgütlerini, doktorları, mühendisleri vesaire gördükçe yaptığım işi en iyi biçimde yapmaya daha da gayret ediyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. çünkü bunu kendime görev biliyorum.
  • profesyonel -sıfat: bir işi, bir mesleği kazanç sağlamak ereğiyle yapan kimse.

dolayısıyla bir işten para kazanan herkes kendi işinin profesyonelidir.