• işini seven erkek sabah, eşini seven erkek akşam traş olur anlamında türk atasözü.

mantıklı ... bugün* burada* sevgililer günü, akşam traş oluyordum aklıma geldi bu güzel söz.
  • (bkz: tıraş)
  • - isini seven sabah, esini seven aksam, kendi cildini seven iki gunde bir tras olur...
    - tamam abi esimi de, isimi de seviyorum ama ne oyle her gun her gun...
    - is kendi isim, kari da benim sana ne ulan...
    - issizim, ayrica da bekarim...
    - is var, kari yok...
    - kari var, is yok...
    - hepsi var ama sakal yok*...

seklinde cevaplar verilebilecek onerme.
  • askerler soz konusu oldugunda sadece bir kural gecerlidir. esini veya isini sevmene bakilmaz.
    (bkz: ss kurali)
  • çocuklar duymasın isimli televizyon dizisinin bir bölümünde konu olarak kullanılmış fikir öbeği.
    -sen çok değiştin haluk, eskiden dişini fırçalar, tıraşını olur öyle girerdin yatağa. ismail bey için tıraş oluyosun da, karın için tıraş olmuyor musun?
    -ne yani, konsere mi gidiyorum sanki?yatacam uyuyacam.

şöyle olması umulabilirdi.

-sen çok değiştin haluk, eskiden vs. vs. ismail bey için vs.vs. hem artık haftada bir kere bile sevişmiyoruz.
    -sus iki dakka bee! iki çocuk yapmış, işiyle gücüyle meşgul kadınsın! hala sevişmeyi mi düşünüyorsun? hayret bi şey! sus, uyuyacam. tıraş olucakmışım, lahavlevelakuvvete!
  • iyi eder hoş eder de biyoloji dersini tekrar etmesi gerekir kişinin:kıl tüy gece uzar. sonra sabah acı çekerek tekrar tıraş olmaya çalışır.valla bayan eş,kocasının sabah sabah bağırarak tıraş olmasını kan revan içinde kalmasını istiyosa bu ilişki gözden geçirilmelidir.
  • - mübeccel sen ne yapıyorsun o traş bıçağıyla
    - seni seviyorum kocacığım
  • gidilen e, sevilen e göre değerlendirilmesi gereken önermedir efendim. eğer beyefendi kardeşimiz bir aktörse ve kendisine kirli sakal yakışıyorsa, eşi de bunu seviyorsa, bu adamın üç günde bir traş olması gerekir. hep genelleme, hep genelleme! nereye kadar?
hesabın var mı? giriş yap