şükela:  tümü | bugün
  • nezaketen edilmiş bir teşekkürden bahsetmiyorum.
    türkiye'de bürokrasi ve memuriyetin geçmişten günümüze nasıl işlediğini bilen ve yaşayan türkiye insanının herşeyi rüşvetle ve zorlukla yalvara yalvara hallettiği zamanlardan günümüze çok şey değişmedi aslında. iternetin kullanılmaya başlamasıyla memurlar daha da hızlı halletmeye başladı birtakım işlemleri. özellikle kırsaldan gelip işini aynı gün halledebilen insanlar, sanki işini yapan memur hayrına yapıyormuş gibi kendini borçlu hissedip teşekkür edip minnet duyması köyden gelirken yağ bal vs birşeyler getirmesi memurların da pişkin pişkin kabul etmesi havalara girmesi daha uzun yıllar göreceğimiz şeyler. en azından bir kuşak değişene kadar.
  • adam olmaktan kaynaklanır.
  • taksiden inerken şoföre para verip teşekkür etmem kadar saçma değildir.
  • çoğunlukla, karşılığında cevap gelmemesiyle sonuçlanır.
  • bahşiş verildiyse de edilir. bakın malum kişilere, ağızları kuruyor teşekkür etmekten. insanlık öğrenin lan biraz.
  • rüşvet ve irtikap karıştırılmadan edilen bir teşekkürse, insanlık belirtisidir.
  • abartılı görünse de yerinde davranıştır. tayinim çıktı, eski okuldan ayrılmam için bazı evraklar almam lazım. okuldaki memur "yolluk ödemesi" tutarını yanlış hesaplamış. hatta itiraz ettiysem de ikna edememiştim.

derken bu belgeleri götürmem gereken kuruma gittiğimde yardımsever, işini hakkıyla yapan bir memur farketti. yeni hesaplamaya 1000 tl 'ye yakın fazla alacağım.

şimdi bu bilmiyorken biliyormuş gibi yapan memura içimden kızsam da, hatayı gören memura da teşekkür etmeliydim.ama kuru kuru olmaz, bana ters. karşıdaki marketten iki kutu lokum buldum, birini memur arkadaşa, diğerini odadaki memurlara ikram ettim. kimse birşey anlamadı, ne saçmalıyor bu kadın diye düşünürlerken kaçtım*
  • nezakettir.
    adaptır.
  • teşekkürü geçelim o normal bir şey fakat yapmakla sorumlu ve yetkili oldukları işi zorla, ittire-kaktıra, rica-minnet, yalvar-yakar yaptırılan versiyonları vardır. yoksa süründürme ve yıldırma politikası ile uğraştırma yoluna gidenleri mevcuttur bolca.
  • ya ne olacaktı? kimse sizin uşağınız değil. işini yapan herkese gülümseyip teşekkür edince edebinizden bir şey kaybetmezsiniz, aksine insan kazanırsınız. kimse sizin babanızın uşağı değil o işi yaparak geçimini sağlamak zorunda olsa bile!