şükela:  tümü | bugün
 • kizdirma bujisi olarakta bilinen bu alet ön yanma odasina sahip dizel motorlarda kullanilmaktadir,bu ön yanma odasi neyin nesi derseniz
  (bkz: ön yanma odasi)
  gelelim aletin çalismasina efendim soguk havalarda ilk çalisma aninda,valflerden ve segmanlardan olan gaz kaçaklari ve düsük devir sayilarindan, ön yanma odasi içindeki basinç ve sicaklik düsük olacaktir bu durumda,bölünmüs yanma odali bir dizel motorda,tutusma ve çalistirma problemleri yasanacaktir. sogukta ilk çalistirmayi kolaylastirmak için bu zimbirtilar kullanilir. motor çalistirilmadan kisa bir süre önce kizdirma bujisi devreye alinir. motor çalistirildigi zaman kizdirma bujisinin 850*dereceye ulasan yüzeyi üzerine püskürtülen yakit,sicak yüzey tarafindan tutusturulur böylece aracimiz sogukta çalisir bizde dimdizlak ortada kalmayiz..
 • bunu icat eden adamın yediği küfürün haddi hesabı yoktur arkadaş. bukadar adi, bukadar kafasızca birşey nasıl tasarlanır insan hayretler içinde kalıyor. arkadaş hepside adi. 100.000 i geçtimi kaynar. çıkarmaya çalışırsın parçalanır gider. her daim sorunludur. sıçayım tasarlayanın kafasına. alt tarafı araç sabah hızlı çalışacak diye, sikeyim ızdırabını..
 • kontağı açtığınızda otomatik olarak devreye girer, çok soğuk havalarda kontağı kapatıp tekrar açarak 2 kez ısıtma yapmanız aracınızın daha kolay çalışmasını sağlayacaktır.

  ha bir de çin malı ısıtma bujisi takarsanız çok çabuk arızalanır. şöyle diyim tanesi 4-5 tl ise uzak durun. bosch veya duraterm marka bir ısıtma bujisi tüm sıkıntılarınızı çözecektir. almana ve japona güvenin derim.
 • multijet motorunun en adi yerlerinden biri. motor marşa basınca geç çalışıyodur. 100.000de araba. servise gidersin ısıtma bujileri değişecek denir. kaç para hepsi 100tl. ok dersin.mmamafi sökerken kurum yaptığından kırılır.
  kapak sökülür tornacıya gider. tornacı şalomeyle söker.
  sonuç1500tl ye değişirsin. şalomeyle ısıtılan kapaktanda hayır bekle.
  tasarımcısına bi küfür edip devam edersin.
 • buna ön ıstma bujileride deniyor
  ateşleme-ön ıstma bujileri yeni nesil dizel araçlarda
  aslında...elektriksel rezistanslardır..
  ve bu rezistansların ucu
  yanma odasının içinde durur.
  burada yanma odasının ısısını yükseltme işini yaparlar.
  bunu nasıl yaparlar?
  arabada kontağı açtımızda...
  enjeksiyon elektronik beyni su sıcaklığını analiz ediyor.
  ve su sıcaklığının ön ısıtma süresinin ne kadar olacağını belirliyor...
  araç burada elektronik beyin ikaz dümesini yakar..
  ikaz ışığını yaktırdıktan sonra ..
  bujileri besleyen ön ısıtma kutusuna..
  bir kumanda sinyali gönderir..
  hesaplanan ön ısıtma süresi sonunda ikaz ışığı söner..
  özellikle çok soğuk havalarda..bu strateji ile beslenmeyen ön ısıtma bujileri
  marş sorununa neden olur..
 • (bkz: glowplug)
 • eğer gerçek bir bedevi şansına sahipseniz hareket halindeyken kırılıp yanma odasına düşen kızdırma bujisinin size maliyeti neredeyse motoru komple yaptırma fiyatına çıkacak olan dizel araçlar için olmazsa olmaz parçadır.
 • fiat marka araçlarda her kış mevsiminde mutlaka arıza verir. orjinal parça ile işini bilen ustalar tarafından değiştirilmelidir. çıkarılırken kırılması durumunda motor bloğunun tamamen çıkarılıp onarılması gerekmektedir.
 • (bkz: gösterge paneli)nde yaya benzeyen bir şekil görürseniz bundan şüphelenmeniz lazımdı. fakat wosvagen (bkz: jetta) model arabamda gördüğüm bu işareti başta önemsemedim sonrasında egzoz lambası yanmaya başladı. servise götürdüğümde 250 liralık bi bilgisayar testi yaptılar ve (bkz: hava kütle ölçer)de sorun çıktığı anlaşıldı. serviste ücretsiz değişiliyormuş. normal fiyatı 250-400 olan bu parça değişince sorun düzelecek mi bekliyorum şuan.
  meğerse bu yay işareti eskiden ısıtma bujisini gösterirken yeni arabalarda motor sorununu belirtiyormuş ve 102 ayrı aygıta ait bi soruna bağlı olabilirmiş. asıl tamir gerektiren durum buymuş dediler bize kısacası bu işareti gördüğünüzde bi servise gitmenizi tavsiye ederim. bu arada hava kütle ölçer takılma süresi de bilgisayara bağlı yapıldığı için 30-45 dk kadar sürüyormuş.