şükela:  tümü | bugün
 • işitme engelli 4 ve 4.5 yaşındaki iki çocuğun işitme cihazlarını çalıp çocukları sessizliğe mahkum eden şefersizlerdir. yakalanmaları durumunda en ağır ceza mutlak surette de verilmelidir.

  ayrıca aile ve sosyal politikalar bakanlığı ve sağlık bakanlığı ivedi çocuklara yeni cihazların temini için sahip çıkmalıdır.

  --- `haber alıntı` ---

  diyarbakır’da yüzde 90 işitme engelli olan 4 yaşındaki muhammed ali taş’ın 18 bin liralık işitme cihazı, evinin önünde oynarken çalındı. anne gülnaz taş, olaydan sonra muhammed ali’nin asabileştiğini belirterek, yardım istedi.

  kentte geçtiğimiz günlerde de 4,5 yaşındaki ersen kaya’nın implant cihazı annesiyle gittiği parkta çalınmıştı. kaynak

  --- `haber alıntı` ---
 • yakın bir akrabam bu çocukların öğretmeni ve okuluna gittiğimde yaptığım gözlemlerimi size aktarayım:
  bu çocuklar belli yaşa kadar duymadan yaşıyorlar ve bu çalınan cihaz takılana kadar eğitim alamıyorlar. bu cihaz takıldıktan sonra da doğal olarak (yaşıtlarından daha geç duymaya başladıkları için) zeka geriliği oluyor. sonra öğretmenleri bu çocuklara bu cihaz sayesinde okuma yazmayı, matematiği, hayat bilgisini, hayata nasıl tutunacakları gibi şeyleri öğretmeye çalışıyor.

  gördüm arkadaşlar o çocukların öğrenme isteklerini, toplumda kendi kendine idame edebilmek için çabalarını. genelde orta ve fakir kesimin çocukları bunlar.

  şimdi bunları gördükten sonra bu haberi okuyunca başımdan aşağı kaynar sular döküldü. o çocukları eğitimsiz, çaresiz bırakmaya kimsenin hakkı yok! umarım yapan en kısa zamanda hakettiğini bulur.*
 • gerekirse bir kampanya yapılsın, seve seve katkıda bulunurum yeniden cihaz alınması için.
 • ahlaksız kelimesinin naif kaldığı rezilliğe sebeple olmu?tur.
 • o pici yakalayip kulaklarini keseceksin, amina kodumun pezevengi nasil sinir yaptım ya.
 • up.

  vicdansız adiler
 • kimse kusura bakmasın hırsızın ne kadar suçu varsa bu ailenin de bir o kadar suçu var! nasıl ki balkondan 2 kere bebeklerinin düşüren aile varsa bu aile de 4 yaşında! çocuğu sokağa oynamaya salmıştır. biz aman bir şey olmasın, koruyup kollayalım diyoruz araba çarpacak diye sürekli izleriz araba gelirse tutar çekeriz, bunlar çocuğu 4 yaşından sonra sokağa salıyor ayakları çıplak öğenleyinde bi salcalı ekmek eline haydeeee... bir sokakta 30 çocuk zaten. sonra arabada çarpar, kaçırılırda, kuyuya da düşer... çıkarıyorsan çocuğunu yetiştireceksin! sebze değil bu suyunu ver büyüsün...
 • rezilliktir
 • bu haberlerde duyduğum ikinci işitme cihazı çalınması vakası.

  bu cihazdan benimde var ve ilkokula giderken işitme yetimi kaybettim. şanslıyım ki okuma yazmayı öğrenmiştim ve duymasam da okuyarak öğrenebiliyordum. ayrıca sesleri ve konuşmayı biliyordum. doğuştan duymayanlara sesleri ve konuşmayı da bilmiyorlar. bu ise kelimeleri ve bilgiyi ogrenememek anlamına geliyor.

  şimdi şükür zaman zaman değişse de günlük yaşamını idame ettirebiliyorum. ama kimi zaman çoğunlukla insanlarla sozel iletişim kurmak istemiyorum duymadığım zaman.

  bu durum isterseniz de sosyallesmemeye, insanlardan uzaklaşmaya, yabanillasmaya, asabi olmaya sebep oluyor. bunları fark edip kendimi buna göre uyum sağlar hale getirmenin 28 yıl aldı.

  peki bu çocuklar ne yapacak? o cihazlar gerçekten ucuz değil ve duymayan çocukların ihtiyacı. böyle parçalayıp parçalarının satilacagi birşey de değil. belli ki bir ijinci el/çalıntı piyasası var. ve başka işitme engeli olanlara ucuzdan satiliyor. ama işin komik tarafı o cihazlar kişiye ve kişinin işitme engeline göre ayarlanmak zorunda. yani alıp her duymayan taktiginda ise yaramazlar. üreticilerin piyasaya sürdüğü bilgisayarlı cihazlarda doktorun size verdiği rapora göre ayarları yapılır.

  yani bu cihazlar çaliniyorsa takibini yapmak çok zor olmamalı. çünkü sadece işitme engelliler için kullanılabilecek bir cihaz.