şükela:  tümü | bugün
 • ortakulak iltihabı yüzünden eskisinden az duyma hali. orta dünya'da işitsel ayarları yok sayılmış.
 • sağır olmakla birlikte gelen durum. işitme duyusu olan kulakta ya da işitme yollarındaki (sinirler vb) bir sorundan dolayı insan çevresinde olan biteni işitemez, duyamaz olur.

  (bkz: sağır olmak)
  (bkz: sağır)
  (bkz: duymaz)

  ayrıca (bkz: kısmi işitme kaybı)
 • kismen de yasanabilecek bir durumdur. ırsi veya mikrobik veya psikolojik bir sebepten veya bir dis etken yuzunden, ornegin %18 isitme kaybi yasayabilirsiniz. %20 ve altina dusmedikce hayatiniz cok etkilenmez ve isitme cihazi takmaniza gerek yoktur. etrafiniza surekli "efendim? hi? ne dedin, anlamadim?" gibi seyler soylersiniz. telefonda bu durumu idare etmesi kolaydir, "hat cok kotu, az geliyor sesin, bagirir misin lutfen?" diyebilirsiniz. besiktas fulya'da medi adinda bir klinik bu konuda size yardimci olabilir.
 • (bkz: barotravma)
 • (bkz: tinnitus)
 • yüzde şeklinde ifade edilmesinden ziyade duyma eşiği şeklinde ifade edilmesi daha doğrudur.

  normal olan iki kulağın da sesi 20 db seviyesinden duymaya başlamasıdır. bu durumda duyma eşiği 30 db olan bir kulakta 10 desibellik bir kayıp vardır. her 10 desibelin algılanan sesin seviyesini yarı yarıya azalttığını düşünürsek duyma eşiği 30 db olan bir kulağın sesi yarı yarıya kısıkmış gibi duyduğunu düşünebiliriz.

  genellikle çift kulakta 30 db seviyesinden itibaren işitme cihazı kullanılmakta. çift kulakta 60-65 db seviyesinden itibaren ise işitme cihazı olmadan iletişim kurmak ciddi bir şekilde zorlaşmaktadır.

  çift kulakta 40-50 db seviyesinde işitme kaybı işitme cihazı ile veya cihazsız kolay telafi edilebilen bir durumdur. bu durumda genellikle hastamız kendi kendine dudak okuma özellikleri geliştirir. normal sesteki konuşmalarda bir sorun yaşanmaz. ancak yine de çoğu ses asla duyulmaz (uzaktan gelen müzik, hafif yaprak hışırtısı, kuş böcek sesleri vs..)

  çift kulakta 60 db üstünde kayıpta ise dudak okuma çok büyük önem kazanmaktadır. bu noktadan sonra sürekli işitme cihazı kullanımı tavsiye edilmektedir.
 • "- hulusi bey bankaya mı gidiyorsun?"
  "- hayır, bankaya gidiyorum"
  "- öyle mi.. ben de bankaya gidiyorsun zannetmiştim..."
 • iki gündür sağ kulağımda rahatsız edici bir çınlama ve dolgunluk hissiyle ben geliyorum diyen rahatsızlık. hastalık hastası bir insan olarak şu an ne yapacağımı bilememekteyim. "ya kötü bir şey çıkarsa", ya hiç düzelmezse" gibi düşünceler benliğimi sarmış durumda. bu yüzden doktora gitmeye de çekiniyorum. sonumuz hayırlı olur inşallah.
 • çocukluğumdan beri varolan rahatsızlığım. normal hayatı feci şekilde etkiliyor en azından benimkisini; babam zile basmış duymadığım için kapıda kalmış o gece olanlardan sonra sadece işi düştüğünde birşey sorar pek muhatab olmayız birbirimizle, acemi birlikte verilen komutları anlayamadığım için herkes neşe içinde! uygun adım yürürken ben istikametlerden istikametlere koşuyordum, iki tane işyeri odyometri testi sonucu yüzünden beni işe almadı, az önce çalan telefonu duymadığım için müdür surat yaptı. bu odyometri testi sonuçlarını okuyabilsem anlıcam ne var ne yok erken emeklilik ya da benzeri birşey çıkar mı diye ama yok ekonomi sayfası gibi anlamadığım grafikler.
 • işitme kaybı olan kişilerin en belirgin yanlarından birisi de çoğunlukla sebepsiz yere gülümsemeleridir. şayet yüz ifadenizde açık biçimde cevap beklediğinize dair bir işaret yoksa ve karşınızdaki kişi sorduğunuz soruya cevap vermek yerine gülümseyerek geçiştirmeye çalışıyorsa bilin ki o kişide işitme güçlüğü vardır ve sizi tam olarak duyamamıştır. işitme kaybı olan kişi bu durumun kendisiyle ilgili bir sorun olduğunu düşünür ve sözlerinizi tekrarlattırarak bu sorunu size yansıtmak istemez. doğabilecek kötü sonuçları en aza indirebilmek içinse gülümsemek zorunda hisseder. çünkü bütün diğer engelliler gibi bilir ki gülümsemenin kendine has bir telafi edici yanı vardır. siz siz olun böyle bir durumla karşılaştığınızda alacağınız cevap çok da önemli değilse durumu daha fazla güçleştirmeyin. siz de gülümseyin. çünkü gülümsemek en güvenli ve sıcak buluşma noktasıdır.