şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yurtlandırma.
 • (bkz: sakin)
 • yapılan yapının bitmesi nedeni ile oturulmak için alınan yapı kullanım izni
 • herhangi bir inşaatın yapımının bitmesi sonucu bağlı bulunduğu belediyeden alınan onaydır.
  genel iskan ve ferdi iskan olmak üzere 2 başlık altında incelenebilir;
  genel iskanda yapıyı yapmakla yükümlü olan müteahhit binayı bitirdikten sonra bağlı bulunduğu belediyeye başvurur.belediyenin genel iskan vermesi için öncelikle itfaiye müdürlüğünün binanın inşaatına başlamadan önce yapılan ve onaylanan yangın projesine uygun olarak yapılıp yapılmadığına dair onayını alması gerekir.bu projenin içinde yangın merdiveninin yönetmeliklere ve projeye uygun olup olmadığı,yangın söndürme cihazlarının yönetmeliklere uygun olup olmadığı gözden geçirlir.ayrica il savunma müdürlüğünden binanın sığınağının yönetmeliklere uygun olduğuna dair onay alınması gerekir.daha sonra ssk ile ilişiğin kesildiğine dair(borcu yoktur)bir belge alınır.belediyeye ödenmesi gereken harçlar ödendikten sonra kontrole gelen belediyenin mimar ve mühendisleri binanin projeye uygun olup olmadığını denetler vu uygunsa genel iskan belgesi verilir.bu belge ile birlikte müteahhidin binayla olan ilişkisi tamamlanır ve taahhüdünü yerine getirmiş olur.
  ferdi iskanda ise binada daire sahibi olanlar yine belediyeye başvurur.sahip olduğu mülkün metrekare ve binanin sınıfına göre vergi dairesine harçlarını yatırır.en son tapuda yapılan cins değişikliği sonrası dairesinin tapusunu ve ferdi iskanını alır.
  kısık ateşte yarım saat tutulduktan sonra servis yapılır*
 • bir yapının, projeye uygun olarak inşaa edilip edilmemesi neticesinde alınır ya da alınamaz.
  iskanın alınamadığı durumlarda, yapının elektiriğinin suyunun kesilmesi, banka kredisine uygun olmaması dolayısıyla satışının gerçekleştirilememesi gibi ciddi sorunlara neden olur.
 • mevcut olmadığı durumlarda, sular idaresi tarafından size sayaç verilmemesine, bu nedenle kullandığınız suyun şantiye suyu olarak geçmesi ve normalden 2 kat fazla para ödemenize neden olan izindir.

  iskan olmayan durumlarda, apartmanın ortak bir su sayacı mevcuttur ve buna gelen faturayı apartmandakiler arasında bölüşmek gerekir. bu durumda kim az kullandı, kim çok kullandı bilemezsiniz, ayrıca daha da boktan olan ise; su kullanımı aylık 10 tonu aştıktan sonra fatura katlanmaya başlar, ortak kullanım olduğu için 10 ton değil 100 ton da kullanılır ve su faturası anasının amı gibi gelir, şantiye suyu olarak geçtiği için de bu anasının amı kadar para da 2 ile çarpılır ve duble anasının amı bir faturayı ödemek zorunda kalırsınız.

  (bkz: ben yandım sen yanma)
 • bizim apartmanda olmadığı için faturaları götümüze monster cock şeklinde sokan belgedir. geberin şerefsiz pislikler.
 • (bkz: iskan sorunu)
 • ben bu kadar geç gelen bir şey daha görmedim arkadaş. topraktan gireceklere bilgi vereyim evin bitmesi ne ki... ev bitse bile belediyenin adamların gelip iskan vermelerini bekliyorsunuz. eğer vermezler de bir kusur bulurlarsa bu sefer kusur hemen telafi edilse bile tekrar gelmeleri çok uzun sürüyor.

  (bkz: ev alma iskan al)