• mevcut olmadığı durumlarda, sular idaresi tarafından size sayaç verilmemesine, bu nedenle kullandığınız suyun şantiye suyu olarak geçmesi ve normalden 2 kat fazla para ödemenize neden olan izindir.

iskan olmayan durumlarda, apartmanın ortak bir su sayacı mevcuttur ve buna gelen faturayı apartmandakiler arasında bölüşmek gerekir. bu durumda kim az kullandı, kim çok kullandı bilemezsiniz, ayrıca daha da boktan olan ise; su kullanımı aylık 10 tonu aştıktan sonra fatura katlanmaya başlar, ortak kullanım olduğu için 10 ton değil 100 ton da kullanılır ve su faturası anasının amı gibi gelir, şantiye suyu olarak geçtiği için de bu anasının amı kadar para da 2 ile çarpılır ve duble anasının amı bir faturayı ödemek zorunda kalırsınız.

(bkz: ben yandım sen yanma)
  • herhangi bir inşaatın yapımının bitmesi sonucu bağlı bulunduğu belediyeden alınan onaydır.
    genel iskan ve ferdi iskan olmak üzere 2 başlık altında incelenebilir;
    genel iskanda yapıyı yapmakla yükümlü olan müteahhit binayı bitirdikten sonra bağlı bulunduğu belediyeye başvurur.belediyenin genel iskan vermesi için öncelikle itfaiye müdürlüğünün binanın inşaatına başlamadan önce yapılan ve onaylanan yangın projesine uygun olarak yapılıp yapılmadığına dair onayını alması gerekir.bu projenin içinde yangın merdiveninin yönetmeliklere ve projeye uygun olup olmadığı,yangın söndürme cihazlarının yönetmeliklere uygun olup olmadığı gözden geçirlir.ayrica il savunma müdürlüğünden binanın sığınağının yönetmeliklere uygun olduğuna dair onay alınması gerekir.daha sonra ssk ile ilişiğin kesildiğine dair(borcu yoktur)bir belge alınır.belediyeye ödenmesi gereken harçlar ödendikten sonra kontrole gelen belediyenin mimar ve mühendisleri binanin projeye uygun olup olmadığını denetler vu uygunsa genel iskan belgesi verilir.bu belge ile birlikte müteahhidin binayla olan ilişkisi tamamlanır ve taahhüdünü yerine getirmiş olur.
    ferdi iskanda ise binada daire sahibi olanlar yine belediyeye başvurur.sahip olduğu mülkün metrekare ve binanin sınıfına göre vergi dairesine harçlarını yatırır.en son tapuda yapılan cins değişikliği sonrası dairesinin tapusunu ve ferdi iskanını alır.
    kısık ateşte yarım saat tutulduktan sonra servis yapılır*
  • yapılan yapının bitmesi nedeni ile oturulmak için alınan yapı kullanım izni
  • bir yapının, projeye uygun olarak inşaa edilip edilmemesi neticesinde alınır ya da alınamaz.
    iskanın alınamadığı durumlarda, yapının elektiriğinin suyunun kesilmesi, banka kredisine uygun olmaması dolayısıyla satışının gerçekleştirilememesi gibi ciddi sorunlara neden olur.
  • bizim apartmanda olmadığı için faturaları götümüze monster cock şeklinde sokan belgedir. geberin şerefsiz pislikler.
  • yurtlandırma.
  • ben bu kadar geç gelen bir şey daha görmedim arkadaş. topraktan gireceklere bilgi vereyim evin bitmesi ne ki... ev bitse bile belediyenin adamların gelip iskan vermelerini bekliyorsunuz. eğer vermezler de bir kusur bulurlarsa bu sefer kusur hemen telafi edilse bile tekrar gelmeleri çok uzun sürüyor.

(bkz: ev alma iskan al)
  • artık buraya yazıp ve başlığı takibi terketmenin vakti geldi.size küçük bir tavsiye iskan çıkmamış ev almayın, sonra sizde benim gibi iki yıl uğraşırsınız.
  • bugün itibariyle belgelerini toparladığım oturma izni ruhsatı bıdısı. daha sgk'dan ilişik kesme yazısı alamadım fakat mimarımız halledecek inş..

öncelikle binanız eğer müstakil ise yapılacaklar,
    -4 cepheden fotoğraf çekilir, 13x18 ebatında fotoğrafçıya bastırılır
    -telekom için fiber altyapı kontrolünün sağlanabilmesi için önceden eve kadar döşediğiniz fiber kablonun sigorta kutusundan evin içine kadar giden kısımları fotoğraflanır, ilgili personele wp'dan gönderilir, mimardan alınan dilekçe teslim edilir
    -bağlı bulunduğunuz su müdürlüğünden mekanik proje, inşaat ruhsatı, kimlik, daha önceden alınmış su durumunu bildirir belge ile başvuru yapılır
    -lihkap'tan tapu kayıt örneği ve mimari proje örneği ile röperli kroki alınır
    -güncel tapu kayıt örneği
    -kimlik fotokopisi
    -enerji kimlik belgesi
    -sgk'an ilişik kesme yazısı alınır(belediyeden inşaat bitti yazısı ile birlikte muhasebecinizden sgk borcu yoktur belgesi ve dilekçesi ile)

bu belgeleri toparlayıp, belediye'ye başvurumuzu yapıyoruz. ben de daha başvuramadım ama umuyorum kısa zamanda tamamına erdiririm.

okuyana faydası olması dileğiyle..
  • (bkz: sakin)
hesabın var mı? giriş yap