şükela:  tümü | bugün
 • sari pipiler diyari
 • 6 ay gece, 6 ay gunduz.
  sabahin 2'sinde gunesi hala gormek guzel bi sey olsa gerek
 • ayrica (bkz: iskandinav irki)
 • norveç, isveç ve finlandiya'nın yanı sıra izlanda ve danimarka'nın da yer aldığı avrupa'nın coğrafi bir bölgesi. zira bölgeyi iskandinav yapan danimarka'dır.
 • mavi ve yesil renklerin tum gorus alaninizi kapladigi muhtesem yarimadadir. sehir merkezleri gorkemli yapilara, muthis mimari eserlere evsahipligi yapar. sehir merkezlerinin disi tamamiyla gol, orman ya da kirlarla kaplidir. salt toprak gormek neredeyse imkansizdir.
 • sanıldığının aksine finlandiya bir iskandinav ülkesi değildir. fennoskandiya içerisinde yer alır, tarih ve kültür olarak iskandinav ülkelerinden çok farklıdır. iskandinavya'yı isveç, norveç ve danimarka oluşturmaktadır.
 • coğrafi olarak, iskandinav yarımadasından oluşur. yani, isveç ve norveç'in tamamı ile, finlandiya'nın en kuzey kısmı. ancak iskandinav ülkeleri denildiği zaman bu terim finlandiya'yı kapsamaz, danimarka'yı kapsar.
 • devletin baba değil, koruyan, kollayan, çocuğunun üstüne titreyen, paylaşımcı ve eşit paylaştırıcı bir anne olduğu ülkeler bütünü.
  fakirlik diye bir kavramın varlığının ancak başka ülkelerdeki hayatlara bakılarak öğrenilebildiği, işşiz kalmanın, genelden biraz daha düşük bir gelir düzeyinde yaşamanın ve alkolikliğin kader utansın edebiyatına değil kişisel tercihlere dayanabildiği, gelecek kaygısının olmadığı refah ülkeleri.

  ama;
  insanı huzurlu yaşatan ancak mutlu kılmayan coğrafyalar... huzur ile mutluluk ayrımını insana öğreten ıssız ve yalnız hayatlar... gündüz uzak ve ulaşılmaz olan elf prens ve prenseslerinin gece büründükleri alkolik ve maymun tavırların insanı hayal kırıklığına uğrattığı, bastırılmış ruhlar diyarı... solaryum delisi sarı saçlıların, akdenize özlem duyan güneşsiz derileri... sanatın her alanında depresif-zaman zaman psikopat-eserler yaratan bir ruh halinin dingin, soğuk ve ıssız memleketi...

  silah ve petrol tüccarlıklarını, çoğu zaman iki yüzlü olan politikalarını insan haklarının yılmaz savunucusu görünümündeki barışçı kılıkları ile kamufle eden kuzu görünümündeki kurtların ve kendi aralarında tatlı tatlı çekişen, açlık, savaş, sıkıntı, deprem, terör nedir bilmeyen ya da çoktan unutan kuzey halklarının ıssız ve yeşil topraklara yayılmış üç taçlı krallığı: isvec, norvec, danimarka...