şükela:  tümü | bugün
 • avrupanin kuzeyinde cengel seklindeki yarim ada. üzerinde norvec, isvec ve finlandiya'yi barindirir. sarisin ve mavi gözlü coktur (bkz: vikingler)
 • sari pipiler diyari
 • 6 ay gece, 6 ay gunduz.
  sabahin 2'sinde gunesi hala gormek guzel bi sey olsa gerek
 • ayrica (bkz: iskandinav irki)
 • sanıldığının aksine finlandiya bir iskandinav ülkesi değildir. fennoskandiya içerisinde yer alır, tarih ve kültür olarak iskandinav ülkelerinden çok farklıdır. iskandinavya'yı isveç, norveç ve danimarka oluşturmaktadır.
 • devletin baba değil, koruyan, kollayan, çocuğunun üstüne titreyen, paylaşımcı ve eşit paylaştırıcı bir anne olduğu ülkeler bütünü.
  fakirlik diye bir kavramın varlığının ancak başka ülkelerdeki hayatlara bakılarak öğrenilebildiği, işşiz kalmanın, genelden biraz daha düşük bir gelir düzeyinde yaşamanın ve alkolikliğin kader utansın edebiyatına değil kişisel tercihlere dayanabildiği, gelecek kaygısının olmadığı refah ülkeleri.

  ama;
  insanı huzurlu yaşatan ancak mutlu kılmayan coğrafyalar... huzur ile mutluluk ayrımını insana öğreten ıssız ve yalnız hayatlar... gündüz uzak ve ulaşılmaz olan elf prens ve prenseslerinin gece büründükleri alkolik ve maymun tavırların insanı hayal kırıklığına uğrattığı, bastırılmış ruhlar diyarı... solaryum delisi sarı saçlıların, akdenize özlem duyan güneşsiz derileri... sanatın her alanında depresif-zaman zaman psikopat-eserler yaratan bir ruh halinin dingin, soğuk ve ıssız memleketi...

  silah ve petrol tüccarlıklarını, çoğu zaman iki yüzlü olan politikalarını insan haklarının yılmaz savunucusu görünümündeki barışçı kılıkları ile kamufle eden kuzu görünümündeki kurtların ve kendi aralarında tatlı tatlı çekişen, açlık, savaş, sıkıntı, deprem, terör nedir bilmeyen ya da çoktan unutan kuzey halklarının ıssız ve yeşil topraklara yayılmış üç taçlı krallığı: isvec, norvec, danimarka...
 • zaman zaman;
  (bkz: #8545274)
 • (bkz: yalnızlığın anlaşıldığı yerler)

  iskandinavya, şakülü tek başınalığa doğru kaçıklar için en uygun coğrafyalardan biridir. yalnızlık kötü veya iyi anlamıyla anlaşılmaz bu diyarda. sadece, duruş olarak bir yalnızlık vardır. toplumun öğütücü baskısından uzak olmanın ve bireyselliğin getirdiği özgürlüğün yan ürünüdür yalnızlık burda. o yüzden yalnızlık çok daha farklı anlaşılır kuzey güneşinin altında. tuhaflık değildir yalnızlık... kendi başınalık bir zavallılık ya da bağımsızlık hali olarak algılanmaz. yalnızlık, hayatın en katı gerçeğidir, yani bir normallik halidir iskandinavyada.

  insanın kendi yabaniliğinden korkmasını engelleyen kalabalık yalnız grupların mekanıdır burası. aidiyeti belirsiz ruhların çaktırmadan hayata tutunurken normal hissedebileceği bir yerdir işte...
 • dün gece, yani 23 haziran'ı 24üne bağlayan gecede güneşin hiç batmadığı yer.
hesabın var mı? giriş yap