şükela:  tümü | bugün
 • iskarpin ile yakamoz arası bir şey.
 • trakonya yakaladıysanız sizi sokmadan önce hareketsiz hale getirmek için kafasını ezmede kullanılabilcek, bir teknede bulunması en olagan küçük tahta sopalar.
 • motorsuz bir teknede denizin ortasında tek başınızayken denize düşürmemeniz gereken,düşürdükten sonra da sandaldan atlayıp yüzerek almamanız gereken nesne.denizden tekneye çıkmak sanıldığından çok daha zor olabiliyor.
 • söylenişindeki benzerlik sebebiyle istavroz kelimesi ile karıştırılabilen, fakat uzaktan yakından alakası olmayan sözcüktür.
 • latince ismi sphyraena sphyraena olan iskarmoz türkiye'de deniz turnası olarak da bilinir. türkiye denizlerinde yaşayan iskarmozların en çok karıştırıldığı balık ise baracuda dır. iskarmoz barakuda ile çok yakın akraba olmasına karşın farklı bir türdür. iskarmoz balığının ismi iskele, liman gibi yerlere yanaşırken teknelerin darbe almasını önleyen kaba plastikten yapılan ve çoğu zaman içi su dolu olan uzun ince aparatladan gelmektedir. çok benzediği için iskarmoz balığı bu aparatlara şekil olarak çok benzediği için bu ismi almıştır ( diğer bir bakış açısı ile bu aparatlar iskarmoz balığına benzediği için iskarmoz adını almıştır). iskarmoz balığının başka bir özelliği ise olta balıkçılarının belası olmasıdır. keskin dişleri sayesinde misinaları kolaylıkla kesebilen iskarmoz balığı genelde çelik misina veya son zamanlarda olta balıkçıları tarafından kullanılan teknoloji harikasi japon icadı sahte balıklar ile yakalanmaktadır.

  tüm bunların yanında iskarmoz balığı çok lezetli olup mangal şiş olarak hazırlanması ve afiyetle yenilmesi tavsiye olunur.
 • ege ve akdeniz' de ahşap teknelerdeki eğrilere verilen ad. ( kürek takılan ıskarmoza da dikme derler.)

  hani tekne yapılırken kaburga gibi gözüken şeyler var ya. onlar işte.

  (bkz: eğri) (bkz: posta)