• sagopa kajmer'in mükemmel parcasi.

yarını olmayan dünlere yazılmış her şiir ve şair olmuş her fikir ki kaleme düşmüş her sözü. hep karanlık anlatıldı şarkılarda günyüzü. yalpalayan ömürler aşikar hüzün görüntüsü. yalnızlıkla sevişir oldun, karanlık hep zifir ve gökyüzünde güneşin doğum sancılarını bekledin. doğmamış çocuktu doğacak, her ışık hazin sihir ki; hediye olacak her yarın manevi hazinedir, vasiyetimdir, cümlelerimin her kelimesi sahi asi, sagopa yorgun tek tabanca 26 arifesi. kimler önüne geçebilir zamanın akışının, cümlelerimin noktalarına kaç zamanda ulaşırım. yaşarım iskeletler diyarında bir et parçasıyım. varımı yoktan aldım. daldım çoktan derin uykuma vardım, beklemekle geçti yıllarım ve kar beyazdı saçlarım, karamsar yazdı rhymelarım ve tarumardı sabrım, harbi yaşadım benliğimle çok savaştım yazdım olmadı ve kaçtım, rap uzattı elini çekti kulağımı. yaz dedi! emir bir farzdır. farzın adresinde sen ikamet halinde, bu tanrı dan bir arzdır. öylesine güç oldu, böylesine bir gidişi resmetmek, kalemi makina yaptım, her çizikte kareler aldım, sundum önüne yaradanın ve bekledim cevabını, hep cevapsız kaldı çağrım, bağırdım!...

nakarat
    raks edemedim yine yenildim, aksimi göremedim kör oldum
    haksızın vuramadım şakağına, baksın kör gözlerime...

çuvala konulan her ölüydü günüme zehri zerkeden ve yuvası yıkılan her virandı parasal harbe itilen, zoraki savaşa alınanlardı okulu terkedenler ve eli bıçaklı her bebeydi kabusumda raks edenler, buna da çok şükür demekle geçti onca garibe sene ve lehine gidişi rehine tuttuk fethine kalktık, olmamış diyarların adını koyduk,otura kaldık, kıçımız üstü isyan ettik kadere sıvadık horoskoplarınla yarına bir bakış mı bugünün, aksilikle geleni dışlamak mı sömürün, hepiniz gömülün, fallar oynasın bu oyunu,sallar sallasın sonunu, bir duada gizli ödülün, bir nazarda saklı hüznün, temelli var oluş hayali, boşunadır vaatleri, sisteminde virüsü saklar her beyin ve an çatar atak yapar ve bin çuval ceset kapar, tenhalar yüz görümlük, yurt olur zaman donar.
  • dünyada duyup duyabileceğin en güzel beat'e sahip şarkıdır. şimdi melodisi aklıma geldi de. 20 tane şarkı falan gezdim ve sonunda buldum.
  • pesimist 2 de yer alan bir de bu versiyonu vardır ki ne siz sorun ne ben anlatayım buyrun;

skeletler diyarında bir et parçasıyım, varımı yoktan aldım
    gözlerimde kan kırmızı hüzün, hazan
    fidanın boynu bükük
    masumluğun sahte evreninde bir yabancı, yüzünde sahte gülücük
    kim bilir?yanaklarına kondurulan sessiz öpücük,
    ve geride kalan ıslak bir ölüm, yarısı büyük
    tren yolunda ölümü arayan genç kızın bulamadığı huzur incisi
    kimlere satıldı?
    avluya bırakılan gelecekleri yarınlarım zebanilere satti,
    mıknatısla mutluluk arayışları başladı
    gazeteler onu yazdı, kemikleri sızlayamadı
    külleri bir avuçtu, üvey annesi diri diri yakmıştı
    alay konuları, karanlık çöktüğünde ciddiye alındı
    ölümün 7. katından 2 sevgili kendini attı
    ufacık simgelerde saklıydı soğuk ölüm
    yine de 3. gün kasabada karagün ağardı
    15 yaşında bir çocuk kayboldu tecavüz cehenneminde,
    yağan bir kızdı, dağın tepesinde
    teslim etti ruhunu tanrıya zoraki
    cennet katında kocasız bir gelin oldu
    bitkin yaşamakla birlikte bitkin ümitler geldi ardı ardına
    bitkin beklentilerden ibaretti umut yarınları
    soyut bir yüz aynada aksederken yüzüne,
    kimsin demeye dilim varamadı...

baks-edemedim yine yenildim
    aks-imi göremedim kör oldum
    haks-ızım vuramadım şakağına
    baks-ın kör gözlerime

perdelerini örtmüş, camlarını kapamış bir yer burası
    havadar olması için mikrofonunu bırakman şart
    vaziyet ki bir sigara sarımına bakar, ben rahat
    şarkılarımsa kusar pesimist umutları, ağzını kapat
    bu 4 köşeli evren parkında kazıklara çakılmış bir ben miyim?
    salıncakta sallanan bir avuç ümidim
    elbet düşecektir toprağa
    karışacaktır karmaşa, buluşacaktır buluşlar, ulaşacaktır son suça
    psikolojik baskılar insanları askıya almış,
    piç etmiç, 2 paralık huzuru sikip atmış
    boş bahçelerde çiçekler sulanmış, gözlerim boyanmış
    yumruklarımı sıkıp, tırnaklarımı kırmışım
    hırçınlaşmış bir yığın insan zımbalanmış yapraklara, gömülmüş topraklara
    yollanmışlar ordusundaydılar hepsi
    yok artık hiçbiri
    ne bir gül ne de dikeni
    yıllanmış bir resim hepsi...

baks-edemedim yine yenildim
    aks-imi göremedim kör oldum
    haks-ızım vuramadım şakağına
    baks-ın kör gözlerime

*
    -bu dünya iki şeyden yıkılıcak...bi binadan, bi de zinadan...allah sonumuzu hayır etsin...mahşer günü bütün binaları deniz geri istiycek, batan bütün memleketler gibi...deniz kumu eninde sonunda geri alıcak, çaresi yok bunun...
  • sagopa kajmer'in türkçesiyle, "siktirin gidin"'le falan dalga geçmeden önce bir kere dinlenemsi gereken şarkı. adamın en iyi şarkılarından biri. yalnız dikkat: en mutlu anda bile dinlenmesi halinde insanı depresif bir hale sokabilir.
  • canlı bir rock versiyonu için ;

http://www.youtube.com/watch?v=9vwnzr8xebq
  • sago'nun 'mtv ema' gecesi seslendirdiği parçalardan biri. bir pesimistin gozyaslari isimli albümdekinden çok daha farklı bir beat kullanmış ve farklı yorumlamıştır sago, çok daha keyifli bir parça haline gelmiştir. (depresiflik yerine biraz huzur)

(bkz: siddetle tavsiye ederim hatta ettim bile)

o geceki diğer performanslarından biri ise;

(bkz: dusersem yanarim)
  • yasaklanmış sansürsüz versiyonu en iyisi olan parça. gemide filminden erkan can'dan bir takım diyaloglar içerir. esasında sagopa kajmer de bu filmi izlemesiyle bu şarkıyı yapmıştır.
  • serttir. nettir. amansızsdır.
  • kulaklıkla dinleyip diğer taraftan da telefon daki eski resimleri slıghtlarken anladım ki, film olsaydı oscar alacak bir şarkıymış.
  • bunun bir de adı boom diye de geçen derin darbe ile feat'i var ki o da dinlenesidir.
hesabın var mı? giriş yap