şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk mutfağının efsanevi yemeklerindendir. pastırmalı kuru fasulye, sucuklu yumurta, meyhane pilavi vbg yemeklerin sınıfından olup insanın canı bir kez çekti mi, yenmeden o arzu geçmez. ölmeyen bir aşk, hüzünlü bir hazan, kıpır kıpır bir bahar gibidir, adı bilinmeyen taş gibi hatunlar listesine bile girebilir, o kadarını söylemek icap eder. tarifi kısaca şöyledir.

  2-2.5 kg dana işkembe alınır, temizlenir (artık iyi temizlenmiş olarak satılıyor).
  1 soğan, 4-5 diş sarmısak bir çorba kaşığı tuzla, üzerinde biriken köpükler temizlenerek kaynatılır, suyu azaldıkça "kaynar" su ilave edilir yaklaşık 4-5 saat pişirilir. pişince işkembe çıkarılarak 3-4 cm'lik kareler halinde kesilir ayrılır.
  400-600 gr (3 su bardağı) akşamdan ıslatılmış (ıslatma suyuna tuz koymayı unutma)nohut 1 saat kaynatılır, süzülür.
  bir tencerede 4 orta boy ince kıyılmış soğan kavrulur, 4-5 domates doğranır (kabuklar soyulacak, çekirdekler çıkarılacak), 1-2 kaşık domates salçası, 1 kaşık biber salçası, şöyle bir çevrilir, nohutlar ilave edilir, şöyle bir çevrilir, arzuya göre işkembe suyunun ister tamamı, ister bir kaç bardağı (kalanı normal su) tencereye ilave edilerek nohutların pişme durumuna göre 3-4.5 saat kısık ateşte pişirilir, dişe gelir hale geldiğinde işkembe parçaları katılır 30 dakika daha pişirilir, tuz muz unutulmaz. tencere ateşten alınır. işkembeli nohutumuz yenip bittikten sonra çöken embesil mutluluk sırasında işkembenin sahibi olan ve artık aramızda olmayan danacığa, nohutu eken çiftçimize bir hayır dua edilir. anzaar kardeş de unutulmaz...

  not: bugüne dek bu maddenin girilmemiş olmasına kayıtsız kalan sözlük gurmelerine teessüf ederim.
 • (bkz: oykk)

  nasil mideler...
 • izmir kemeraltı esnaf lokantalarında -ki buraların esnaf lokantalığı kalmamıştır gayet fiyatlı yerler olmuşlardır son üç senede- yiyebileceğiniz enfes yemek.
 • fatih’te mahmut usta, ankara’da rumeli lokantası’nda yenir.

  çok güzel bir besin.