şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asıl adı gjergj kastrioti olan arnavutlarin skenderbeu olarak telaffuz ettikleri, arnavut halk kahramanı
 • gjergj kastrioti'dir asil ismi ve bugun ya$asa anilmak isteyecegi ismi skenderbeu'nun ya da iskender bey'in. arnavut'larin yere goge sigdiramadiklari bir halk kahramanlaridir, haklilar da.

  peki kimdir bu gjergj kastrioti?

  arnavut halk tarihinin kitaplarindan, ve tarihcilerinden aldigimiz bilgilerle anlatalim, aydinlatalim birebir..

  gjergj kastrioti o zamanki(hatirlamiyorum) arnavutluk krali gjon kastrioti'nin bilmem kacinci ogludur, anliyacaginiz bir prens'tir. sonra o zamanda megerse arnavutluk ile dost olan osmanlinin, koskoca osmanlinin arnavut kralina bir $arti olur: "dostlugmuzun devami ve guclulugu icin, bana kucuk oglunu evlatlik felan vereceksin", arnavut krali da zorunlu olarak "i$te vermesek olmaz, koskoca osmanli, ebemize dadanir" du$uncesiyle istemeyerek kucuk oglunu osmanli'ya verir. osmanli da "bravo, dokunmam artik sana" deyip, kucuk cocugu alir ve gider.

  kucuk cocuk diye anlattigimiz gelecegin yuce insani gjergj kastrioti, zamanla osmanli'nin en degerli adamlarindan biri olur. bilmem kac yuz dil bilen, kac ce$it silah, kac ce$it hayvanat ustu sava$abilen, kac ce$it sava$ stratejisi yurutebilen bir yeniceridir. sonra osmanli icin bir kac sava$ kazanir, padi$ah'in gozbebegi olur, padi$ah "ulan sen artik bizden birisin, iskender diyelim artik sana, evet iskender'sin hatta iskender bey'sin bugunden sonra" der, boylece gjergj kastrioti, daha sonra skenderbeu olacak iskender bey olur. yeniceri iken, evet.

  derken gunlerden bir gun, bir sava$ta kendisine en cok yakla$an bir du$manin tam kafasini indiricek iken, aha da kendi boynunda olan dovmenin aynisindan du$manda da gorur, "yoksa, yoksa..." diye du$unmektedir artik iskender bey, ve evet du$undugu gibi o adam karde$idir, sarilirlar birbirilerine ve karde$i tum gercekleri tek tek anlatir iskender bey'e. (sakin ha, sakin bu noktada "ahaa e yuh artik" demeyin, yemin ettirmeyin)

  sonrasi i$te, tum gercekleri anlayan iskender bey, skenderbeu olmu$tur artik, ve kendisini kucuklukten zorla alip egiten buyuten osmanli'ya kan kusturmaktadir, zira tum sava$ stratejilerini bilmektedir, boylece osmanli arnavutlugu bilmem kac yuzyil sene alamaz. skenderbeu yonetimi altinda ki arnavutluk avrupanin bir kalesi olur, muhte$em avrupa medeniyetini barbar osmanlilardan kurtaran olur skenderbeu, evet bunu skenderbeu'ye borcular avrupalilar(gidin adamin muzesine arnavutluk'ta bakin giri$te ne yaziyor). ne sava$lar ne padi$ahlar hayattan gecip gider arnavutlugu elde edemeden, ta ki skenderbeu olene kadar.

  $imdi siz "ahah nasil da gotunden uydurmu$ pic" diyosunuzdur, ben de diyorum ki bir satirini kitap ve arnavut tarihcilerinden aldigim bilgiler haric yazdiysam top olayim, bildigimiz top. ha "sarcasm"i severim o ayri. ya da mesaj ile gelin en iyisi ulan, evet oyle gelin.

  yillar sonra gelen edit:

  oyle bir vizyon sahibiyim ki, ta$$agimdan salladigim bile tutuyor be sozluk. adamlar oturup film yapmi$lar, seyredelim: http://www.youtube.com/watch?v=jnt06xhll3m
 • biricik oglu vatikan'da gömülüdür. para karsiligi din degistirip papa saflarinda yer almistir.
 • taraf degistirdigi 1443'den 1468 yilinda olumune kadar osmanli'ya karsi etkili bir sekilde gerilla savasi yurutmustur. ikamet ettigi kruje kalesi kendisi hayattayken ii. murat tarafindan 1 kez, oglu fatih sultan mehmet tarafindan 2 kez olmak uzere toplamda 3 kez kusatilmis fakat zapt edilememistir. olumunden ancak bir on yil kadar sonra osmanli arnavutluk'u kontrol altina alabilmistir. rivayete gore mezarini bulan osmanli askerleri kemiklerinden savasirken cesaret verir hesabi kolye yapmislar(!). bugun halen, arnavut milli bilincini olusturan en onemli unsurlardan biridir, onu da arnavut asilli bir arkadastan okumamiz daha yerinde olacaktir, onun icin detaylarina girmiyorum. kendisinden kalan silahlari gormek icin: http://upload.wikimedia.org/…edia/en/e/e0/mural.jpg
 • iskender bey 15. yy da osmanlı ya karşı ayaklanmış ülke o devirde 10-15 sene bağımsız kalmış, daha sonra osmanlı imparatorluğu geri gelmiş , uzun süren savaşların ardından 300 kadar yardımcısı italya ya kaçmış, halen italya da 500 yıl öncesinin arnavutçasını konuşan bir topluluk bugün bile varlığını korumaktaymış (arnavutların anlattıkları)
 • kruje kalesinde guzel bir muzesi bulunmaktadir. fakat iskender bey'e ait esyalarin orjinalleri ya viyana'da ya da venedik'te bulunmaktadir. muze'de farkli ulkelere mensup ressamlar tarafindan yapilmis iskender bey portreleri de yer almaktadir.
  (ayrica turkceyi cok iyi konusan muze mudurunun dedigine gore fatih sultan mehmet ile birlikte egitim gormustur.)
 • muhteşem yüzyıl dizisini izleyip kendinizi kandırmayın iskender bey' in babası kendi rizası ile iskender beyi ( yani gjergj kastrioti ) vermemiş. osmalılar zaten bütün erkek çocukları zorla alıp asker için anadoluya getiriyorlardı. çıkarın at gözlükleri, 2011 yılındayız
 • 20 küsür yaşında devşirilip osmanoğlu ordusu'na alınmış, sonradan asıl ait olduğu yere dönüp osmanoğlu ile savaşmış arnavut beyi. o yaşa gelmiş ve her türlü ibneliği öğrenip kimliğini tanımış adamı devşirme fikri hangi malın fikriyse ilk onu ayıklamıştır inşallah.
 • asırlardan beri iki düşman halk olarak bilinen sırplarla arnavutları ortak bir paydada buluşturan efsanevi kahraman. efsanevi diyorum çünkü, arnavutlar da sırpların, car lazar ve kosova savaşını efsaneleştirdikleri gibi gjergj kastrioti iskender beyi ve onun osmanlıya isyan edişini efsaneleştirdiler, allahtan oliver jens schmitt gibi tarihçilerin yaptığı çalışmalrdan bir nebze olsun gerçekleri öğrenme fırsatını öğrenmiş bulunmaktayız