şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın 7 harikası'ndan biri ve bunların içinde babilin asma bahçeleriden sonra en çok görmek istediğim.
 • akdenizde yol alan gemilere yol göstermek icin insa edilmis muazzam yapi. fenerin isigi yagli bezler yakilarak saglanirdi. ayrica isigin cok uzaktan görülmesini saglayan mercegin arsimet tarafindan yapildigi rivayet edilir. bu mercegin gücü konusunda degisik söylenceler vardir.iskendireye'ye saldirmaya hazirlanan roma donanmasinin bu mercegin gönderdigi isinlarla yakilarak yok edildigi söylenir. sonu isehazindir mercegin ve fenerin. araplar iskenderiye'ye girdiklerinde birsekilde mercegi kirmislar ve bir daha aynisinikimseler yapamamistir. fener ise güclü bir deprem sonrasi yikilmistir. fenerin taslarinin simdi ayni yerde kurulu bir kalenin yapiminda kullanildigi saniliyor.
 • milattan once 309 lü yıllar arasında mısır da iskenderiye limanında bir adacıktaki bu feneri ll.ptolemaios (batlamyus) yaptırmıştır. sonradan yapılan deniz fenerlerine örnek olan bu dunya harikası beyaz mermerden inşa edilmiştir.
  kat kat kuleler biçiminde 140 metre kadar yükselen fener binasındaki en üst kulede denize karşı olan pencerelerin arkasında geceleri sabaha kadar ateş yakılarak gemilere yol gosterilirdi. buyuk iskender iskenderiye şehrini kurdugu zaman fenerin bulundugu ada ile şehri denizin doldurulmasıyla oluşturulan bir yolla birbirine bağlamıştır. fener binası m.s. 1300 de bir depremle yıkılıp tarihe karışmıştır.
 • iskenderiye denince akla ilk gelen şeylerden birisi*olan harika. mısır turlarında, eğer iskenderiye de program dahilindeyse, mutlaka en az 1-2 kişi "pardon, iskenderiye fenerine de gidecek miyiz?" diye rehberi rahatsız eder. bu da bir tur rehberi için cevaplaması en zor sorulardan birisidir. "teyze, o yıkıldı..." dese başka bir boyuta ışınlanacaktır; "yok orayı gezmiycez..." dese kendisini bir polemiğe sokacaktır.

  bir benzeri için (bkz: truva atı)
 • iskenderiye feneri, antik cagın yedi harikası icinde gunluk yasam icin kullanılan tek eserdir. ayrıca yedi harikanın ve gelmis gecmis deniz fenerlerinin en yüksek olanı da bu fenerdir.
 • memlük sultanı kayıtbay'ın, fenerden kalan mermer ve taşlarla fenerin yerine bir kale yaptırmasıyla fener,1480 de tamamen tarihe karışır.
 • efsanelere gore, dusman gemilerini yaktigi soylenen sihirli isigi, denizin 50 km acigindan gorulebilen fener. pharos.
 • beyaz mermerden yapılmış ve odun ateşiyle ışıklandırılmış olup,dünyanın yedi harikasından biridir.antik çağın yedi harikası içinde günlük yaşam için kullanılan tek eserdir.mısır'dadır.
 • görkem, gösteriş amaçlı değil de gerçekten kullanış amaçlı inşa edilmesi yönüyle diğer dünya harikalarından ayrılır. üç bölümden oluşan fenerin alt bölümü dikdörtgen, orta ve üst bölümü de silindir şeklindedir.

  ayrıca salvador dali nin de bir eserinin adını taşımaktadır.
 • changsha'da tıpatıp yapılmış bir örneği var:

  http://upload.wikimedia.org/…andria_in_changsha.jpg