şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gerekli bir versus. elzem.
 • ikisinin de lideri 28 şubat sürecinde ülkeden topuklamışlardır. biri malum amerika'da gününü gün ederken diğeri ise avustralya'da trafik kazasında ölmüştür.

  ekleyelim turgut özal'ın bağlı olduğu tarikattır.
 • ikisinden biri toplumun kanını emer.

  diğeri toplumun kanını emer.

  veya tam tersi.

  .
 • iclerinden birinin lideri soyle demistir;

  islam'da cemaatle beraber olunması tavsiye edilir. cemaatle beraber olmak "hakla", "hakikatle" beraber olmaktır!.. tek başına olsa bile, hakikatle beraber olan cemaattir. hakikatten kopmuş olanlar, milyonlarca da olsa tefrikadadır.”

  “bugün maalesef tüm islâm âlemi emperyalist güçlerin sultası altındadır. kuş uçurtmazlar, takip ederler... hem de kendisi takip etmez... amerika seni john'la takip etmez, smith'le takip etmez. adı senin benim gibi olan müslümanla takip eder; canına okur. o milletin içinden çıkmış hain vasıtasıyla takip eder ve millete en büyük zararı, kendi içinden çıkmış insanlara yaptırır. parayla satın alır, ajan edinir ve öyle kullanır.”

  “herkese ajan demiyoruz; metot bilmediğinden, ilimden uzak olduğundan emperyalist onu kullanır, fark etmez. sahte bir takım organizasyonlar var, topluyorlar insanları etraflarında, ondan sonra onları toptan satıyorlar!.. götürüyor, olmadık yere bağlıyor... mü'min feraset gözüyle bunları anlayabilmeli. hizmet ediyorum diyen insanları, organizasyonları irfan teraziniz ile tartın!..”

  “böyle birtakım insanlara, organizasyonlara körü körüne bağlanmayın!.. her birinize istiklâl tavsiye ediyorum. hür olun, hizmeti kendiniz tespit edin, yapmaya çalışın!..”

  “emperyalistlerin türlü oyunları var. islâm, bir kimsenin hizmetiyle yürüyecek hale gelirse, o kimseyi yok ederler, öldürürler, satın alırlar, tehdit ederler. ne yapmak lâzım?.. hizmeti yaygınlaştırmak lâzım, herkesin lider olması lâzım. "tek lider, vazgeçilmez insan..." diye bir şey olmaz. bakın, filistinli çocuklarla niye başa çıkamıyorlar? hepsi lider.”

  “bir lidere, tek hocaya, tek ekibe bağladığı bir yığın insanı, böyle üzüm salkımını sapından tutar gibi, istediği yere götürüyor!..”

  “onun için, teşkilât kurdurtuyorlar; teşkilâtın başına kendi adamlarını --hain bir kimseyi-- koyuyorlar. öteki insanların hepsini, üzüm salkımı gibi oraya buraya götürüyorlar.”

  “müsaadeli, ağabeyli, bilmemneli hizmet olmaz... tâbî olmayın kimseye!.. bana da tabi olmayın!.. bana tabi olursanız, beni sıkıştırırlar. ondan sonra, "sen bu adamlarına şöyle yap!" derler. islâm'a, allah'ın emrine tabi olun!.. allah'ın dinine hizmet edin!.. tek başınıza olsanız da, hakla beraber olun!.. o zaman islâm kalkınır; başka türlü kalkınamaz!.. "aa, efendim, dirlik, düzenlik, birlik, beraberlik, organizasyon bozulmasın" diyorlar.

  “herbiriniz islâm için, kendinizin dünyada kalmış tek adam olduğunuzu düşünün. ama, senin gibi aynı hedefe yürüyen başka insanlar varsa; onlarla da iş birliği yap!.. yapmıyorsa, silkele at be!.. sen onu sırtında taşımak zorunda mısın?.. beni sırtında taşımak zorunda mısın?.. kimse kimseye hürriyetini vermesin!.. hürriyet aziz şeydir. insan, ancak allah'a kul olur.

  "allahım! ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz."

  bilin bakalim hangisi?
 • recep tayyip erdoğan, necmettin erbakan, binali yıldırım, ahmet davutoğlu, abdullah gül gibi isimlerin içinden yetiştiği iskender paşa dergahı'nın; akp'nin kuruluşundan itibaren aldıkları pozisyonlarda hep bu çekişmenin izlerini görürüz. kronolojik olarak gidecek olursak:

  - 2002 genel seçimlerinde iskender paşa dergahı akp'yi destekleyeceğini açıklamıştır. bu seçimden önce fetö ismail cem'in, kemal derviş'in ytp'sini desteklemekteydi, bunu da fetö'den ayrılan yazarların ifadelerinden öğreniyoruz: mesela latif erdoğan'dan.

  - 1 mart 2003 tezkeresinde kendisine bağlılığı bulunan milletvekillerini tezkereyi geçirmemeye davet etmiş, bu milletvekillerinin oylarıyla tezkere geçmemiştir. daha sonrasında akp bu dergaha yakın milletvekillerini tekrar aday göstermedi. bu durum kanal d ana haber'de haber yapıldı.

  - 2004 yerel seçimlerinde beklentilerinin hayal kırıklığına dönüşmeye başladığını ifade ederek ilk uyarıyı verdiler.

  - fetö'nün 2002'den sonra desteklemeye başladığı akp'ye iskender paşa dergahı 2007'deki seçimlerde desteğini bir basın açıklamasıyla çekmiştir.

  - fetö'nün artık iyice devlet kadrolarına sızmaya başladığı dönemlerde 2009 yerel seçimlerinde de akp'ye destek verilmedi.

  - yine fetö'nün devlette kadrolaşmasını çok çok hızlandıran 2010 referandumuna karşı çıktılar ve abd'nin bu işin arkasındaki rolüne dikkat çektiler.

  - 2011 genel seçimleri'nde fetö'nün; yöneticilerinin yatak odası görüntülerini servis ederek baraj altında bırakmaya çalıştığı mhp'ye tek seçimlik destek çağrısı yaptılar.

  - mit operasyonu ve 17/25 aralık yargı darbesi süreçlerinden sonra fetö ile tam teşekküllü bir savaşa başlanması sonrasında ise akp'den 2004 yılından beri çekmiş oldukları desteği tekrar vermeye başladılar.

  2014 cumhurbaşkanlığı seçimi açıklaması.
  2015 genel seçimi açıklaması.

  15 temmuz sonrası açıklama.
  not: buradaki tarihler sırasıyla;
  13.11.1918 - istanbul'un işgali
  04.02.2001 - önceki şeyh m. esad coşan'ın cia ve fetö tarafından trafik kazası süsü verilerek şehit edilmesi.
  01.06.2011 - iskenderpaşa'nın fetö operasyonuna karşı mhp'ye desteğini açıklaması
  15.07.2016 - 15 temmuz darbe girişimi
  aslında bu dergahın başından beri fetö-abd ile hep çekişme halinde olduğunu gösteren bir açıklama olarak okuyorum ben bu açıklamayı.

  son olarak referandum açıklaması.

  son not: iskender paşa dergahı'nın politik tercihleri üzerine bir analiz yazısı.
 • 24 haziran seçimleri öncesinde yaptığı açıklamayla bu düz mantık iddiayı çürütmüştür:

  "evet, deneyelim
  küreselleşme rüzgarı özgürlük, adalet ve hukukun
  üzerindeki tozlu, kireçlenmiş, kaskati, adeta perçinlenmiş cürûfu söküp, altindaki cevheri
  göstermeve basladiği icin evet!
  hariçten ismarlama dikilmiş, dikte edilmiş, doğal
  hareket etmemizi engelleyen kiyafetlere artık
  siğamadığımız için kahraman maraş'ta
  dokunmuş kıyafete evet
  agacimiza aşilanmis gdo lu doktrinler,
  toprağımıza zerk edilmiş suni kimyasal terkipler
  daha fazla meyvemizin tadını kaçırmasın,
  özümüzdeki lezzeti geri kazanalım diye evet!
  yozlaşmiş, yipranmış ve biçâre toplum
  muhendisleriyle gerçek huzurun formul ve
  şifrelerini insaniyet adına paylaşalım diye evet!
  nasa'ya sonsuzlugun keşfinin uzayin dip
  köşelerinde değil, gönüllerimizin engin deryasında
  olduğunu haykırmak için evet!

  ama
  cümle alem bilsin ki, nizam al - mülk, ımam
  gazali, hoca ahmed yesevi, mevlana, hac
  bektaş, yunus emre, hacı bayram, hoca
  akşemseddin gibi en ulvi, en insani, en milli ve
  manevi şahsiyetlerin özü ve temsilcisiyiz biz.
  üvey değiliz, hasan sabbah hiç değiliz. onunla
  anilmak, kiyaslanmak, o taifeye mahsus
  muameleye maruz kalmak istemeyiz."

  sağduyu partisi
  muharrem nureddin coşan