şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akdenizin en doğusunda yer alan harika körfezdir. akdenizin batı kısımlarından bir farkı yoktur, sadece bu körfezde yaşayan bir balık türü vardır.

  iskenderun körfezi - viki

  iskenderun körfezi akdeniz'in hatay ve adana illeri arasına sokulmuş olan en doğu noktasıdır. kara ve deniz ulaşımında hizmetlerin oldukça gelişmiş olduğu bölgede ticaret büyük öneme sahiptir. adını aldığı iskenderun kentinde bulunan liman, türkiye'nin akdeniz kıyısında bulunan en büyük üçüncü limanıdır. geçmişte ortadoğu'da yaşanmış olan bunalımlardan dolayı beyrut'un eski önemini yitirmesi körfez ve çevresine değer kazandırmıştır
 • 4500 ton toxic atık dolu mv /ulla halen korfezin dibinde yatmaktadır.

  korfezdeki balık çeşitliliği ;

  http://instagram.com/p/wsdcauhzaz/

  ps : kırmızı gibi olan balıklar kızıldenizden gelip körfezdeki barbunya ve mercanlarla çiftleşip oltanın anasını ağlatmakta olan bir balıktır.

  edit : farkettımde barbunya ne ya. edıtlemıcem bakıp bakıp utanıcam.
 • türkiye'nin dünyaya çıkış kapısıdır.
 • 3. ve 4. jeolojik zamanlarda kıbrıs'ın karpaz yarımadası'nın bu körfezin içerisinde olduğu iddia edilmektedir. gerçekten de haritaya baktığınız zaman beşparmak dağlarının olduğu çıkıntı iskenderun körfezi'ne lego gibi uymaktadır..

  "ııı. jeolijik zamanın başlarına kadar avrıpa, asya ve afrika kıtalarının arasındaki bölgenin tamamı sular altında idi. ııı. jeolojik zamanın başından itibaren kuzey yarım kürede birikmeye başlayan büyük dağ buzullarının yer kabuğuna verdiği basınca paralel olarak yer küresinin merkezindeki mağma’nın buzul dışında kalan güney yarım küreye basınç yapması ile bu bölgelerdeki yer kabuğunun dışa doğru çıkıntı yapmasına neden olmuştur. bu basıncın neticesi, eskiden sular altında bulunan kıbrıs’ın bulunduğu yerde bir takım küçük adacıklar (girne dağları ile trodos dağları) su yüzüne çıkmıştır. ııı. jeolojik zamanın sonu ile ıv. jeolojik zamanın başı olan pleistosen evresinin başında kıbrıs’ın bulunduğu bölgede baş gösteren yükselmelerle kıbrıs, iskenderun’a bağlı bir yarımada olmuştur. ancak kıbrıs’ı iskenderun’a bağlayan kara parçasının kuzey yarım küredeki dağ buzulların evresine sular altında kalması ile ve ara yerdeki başlarının çökmesi sonucu kıbrıs bir ada olarak son şeklini almış oldu."

  (bkz: kıbrıs'ın anadolu'dan kopması)
 • adanada, karataş ve yumurtalığı;hatayda da iskendurunun dahil olduğu koy.suyu akdenizin diğer yerlerine göre daha denize girilesi ve sakindir.şu an için keşfedilmeyi bekleyen bir yer.çünkü denize girme kültürü belli yerlerinde oturmuş bir yerdir aynı zamanda.
  yumurtalık bölgelerinde balıkçılık yaygındır.çeşit çeşit balıklarıda içeren koydur.kim bilir belki de atlantic okyanustaki bir köpek balığı yavrusu içeriyordur.
  şunu da belirteyim.bana sorarsanız bu koyun en iyi göründüğü yer karataş burnudur.
 • dünyanın ilk petrol sondajlarından bazılarının yapıldığı körfez.

  içimden bir his orada petrol/gaz var diyor.