şükela:  tümü | bugün
  • last edüt:gaza gelip başlık açılmazmış onu öğretti bu durum.
    ön edit:kıyas fatura olayının bitip normal okuma durumuna geçilmesi ile su faturalarının gerçek hali ile tarafımıza iletilmesi.sağlam su kullanmışız onu anladım.
    edit1:iski ile konuşuldu.önceki ayların kıyas fatura olduğu söylendi.son gelen faturanın okunan sayaçın gösterdiği m3 ile ile dogru orantılı olarak faturalandırıldığı tarafıma açıklandı.vay aq ne su kullanıyormuşuz onu anladım.
    da bir açıklama yapılsa da (açıklama yapılmışsa da ben kaçırdım) insanlar benim gibi gaza gelmese.
    ha bir de başlık açmayı sizden öğrenecek değiliz.suser oturmuş açtıgım başlıkları incelemiş lol.
  • evde kalma oranıyla fatura oranı doğru orantılıdır. evde kalan insan her zaman fazla tüketir. daha çok yemek yer, su içer, banyo yapar, televizyon izler, bilgisayarla uğraşır
  • bi fatura görseli olsa mesela, karşılaştırsaydık bizde. belki tüketiminiz artmıştır? mesela benim de faturam 2 kat artmış ama tüketimim de 2 kat artmış.
  • böyle bir olay twitterda da dönüyordu. 35 lira gelen fatura bir anda 135 lere çıkmış. orada görsel de vardı. herkes aradaki fiyat farkına odaklanıyor ama aylık su tüketimin metreküp kısmına da bakmak gerek. söyledigim örnekte 7 metreküpten 29 metreküpe çıkmış ve fatura fazla geldi diye isyan ediyordu. beyin güzel şey kullanın.
  • tüketim artmadan artan fatura arıyorsan doğalgaz faturasına, elektrik faturasına bak.
  • manisa'da da durum aynı bizde mi başlık açalım?
  • tüketim miktarını kanıtlamadan açılan rezalet başlığı. puanım: 1/10.
  • adam 83 liralık faturaya rezalet demiş. bundan 4&5 sene önce sapancada ki ögrenci evime gelen su faturası tam 87 liraydı. iki kişi kalıyor pazartesi gelip cuma geri dönüyorduk.

*ilk ödedigim fatura özelliğini taşıyor anlamlı..
  • su konusu çok karışık. ucuz yapsan ayrı dert, pahalı yapsan ayrı dert. dert çünkü herşeyde olduğu gibi konu yine ülke insanının cahilliğine çıkıyor. su hayati bir ihtiyaç ama ve sınırlı bir kaynak. ihtiyacın temelliğinden ötürü pahalı yapamazsın ama ucuz yaptığında da biliyorsun ki yok yere hesap kitapsızca harcanacak.

faturalandırma detayları için tüketim önemli. karşılaştırmalı olarak tüketim detayı verilmeyen faturayı konuşmak saçma.

ayrıca suyun fiyatı kullanımına göre değişkendir.

0-15 metreküpte daha ucuzken 15 metreküpü ve diğer sınırlandırmaları geçerseniz fiyat da artar.
  • rezalet olmayan,mahsuplaşma ile düzenlenmiş faturadır.
    geçen ay sayaç okunmadan kıyas usulü gelen fatura, bu ayki harcadığım miktar ile mahsuplaştığından, fatura bedelim " 0 " tl gelmiştir.
    eş dost akrabaların faturalarında da mahsuplaşma yapılmış, faturalar bu şekilde gelmiştir.
    pandemi dönemi öncesi evde 2 kişi olduğumdan su giderim daha fazla idi,ona göre kıyaslanan faturamda doğal olarak fazla gelmişti.
    şimdi sayaç okunması ile durum normale döndü.
    siz esas elektrik faturalarına bakın.