şükela:  tümü | bugün
 • corumun bir ilcesi
 • ismail besikci'nin memleketi
 • çorumla alakasi olmayan bir ilçesidir. iskilipliler çorumlu olmayi asla kabul etmezler. zaten araç plakalarinin büyük çogunlugu 06'dir. çorum plakasi almamak için gidip arabayi ankaradan alirlar. konusma dillerinde her n harfinden sonra belirgin bir g harfi duyulur. gelding mi ? gibi. ayrica fesini çikarmadigi için istiklal mahkemesinde yargilanan iskilipli atif hoca* nin memleketidir
 • çorum'la olan rekabeti çok eskilere dayanan ilçedir. çorum'un himayesinde olmaktan hoşlanmazlar. bu durum son yıllarda öyle bir vaziyete bürünmüştür ki; çorum-iskilip karayolunu kullanmak yerine, çankırı yolu üzerinden toplu taşımlarını yapmaktadırlar.
 • iskilip'in gecmisi m.ö. 700'e paphlagonya devletine (demir atlılar ulkesi) dayandırılmakla birlikte, bilinen tarih m.ö.3000 yılında hititlerin anadolu'ya gelmesi ile baslar. tarih boyunca pek cok uygarlıgın onemli merkezlerinden olmustur. galatlar, frigler,romalılar.danismendler,selcuklular doneminden izler tasır. sehrin hristiyanlık kulturunde ayrı bir yeri vardır. hz isa'nın annesiyle birlikte bu kente geldigine inanılır. tarih boyunca pek cok depremle yıkılan sehir defalarca yeniden kurulmustur.
  bedri rahmi eyuboglu 1942'de abisine yazdıgı bir mektupta iskilip'i şöyle anlatır: " dağlar şaha kalkıyor, dağlar doğruluyor,gökler şaha kalkıyor, gökler doğruluyor. sonra şehir. dağların yuttuğu şehir. dere boylarına salkım saçak sıralanan ortaçağ evleri. dağ manastırlarından fırlamış siyah elbiseli, ağır başlı, hırçın yüzlü adamlar. bunların yanında rengarenk köylü demetleri. ve damdan düşercesine patavatsız bir yağmur, bir sel, bir afet, arkasından mor salkımlı bir sürü bulut ve bütün haşmetiyle ramazan topu. davul ve zurna. iskilip’e derhal vurulmamaya imkâh yok..."
 • buraya giden minübüs şöförlerinin şöyle bagırdıgı rivayet edilen çorum ilçesidir.
  -sikilip sikilip sikilip
 • isminin kaynağı için pekçok önerme olsada en çok kabul göreni şifa tanrısı asklepios'tan geldiği yönündedir. ilçeyi bekçi gibi bekleyen yivlik tepesinden gelen suyun şifalı olduğuna dair genel bir görüş vardır.
 • osmanlı zamanında sancak olan,ancak cumhuriyet döneminde ilçe olan şehirdir(dibine kadar yobaz olduğu için olabilir)(bir de ünlü şeyhülislamlar buradan yetişmektedir).bi acayip yerdir.isminin yunanca asklepios isimli tanrıdan geldiği sanılmaktadır(romalılar zamanında bu tanrıya adanmış hamamlar ve tapınaklardandı sanırım).

  orta anadolunun esmer kahverengi gözlü insanlarına inat, (özellikle kadınlar) beyaz tenli ve renkli gözlüdür.hikayesi vardır, bazı kaynaklar anlatır bazılarında sözü geçmez, ne kadar doğrudur bilemiyorum ; osmanlı timurlularla yapacağı savaşta (ankara savaşı oluyor bu) iskilipte ki beylerden asker ister. beyler şehirde çok önemli bir düğün olması sebebiyle asker vermez, osmanlıyı küplere bindirir. osmanlı yenilip, dağılıp tekrar bir araya geldikten sonra iskiliplileri alır, trakyada ki türklerle yer değiştirir.

  arada sırada gazetelerin orta sayfalarında garip haberler olarak iskilipçe ile ilgili sözcüklerden bahsedilir.şiveleri hatta lehçe bile denilebilir,gariptir.oğlan çocuğuna göbel derler mesela.

  yemyeşil florası ve çoğu eski sancak'ta olduğu gibi,adım başı tarihi eserlerle dolu sokakları vardır.çoğu bakımsızlıktan çürümekte ya da tarikatların denetiminde evrim geçirmektedir.

  ismail beşikçi'nin ve adı üzerinde iskilipli atıf hoca'nın memleketidir.

  ilginç memleketdir vesselam.