şükela:  tümü | bugün soru sor
  • küçükken iskilipte kuzenin oğlunun sünnetine gidilir. babaanne mevlütte dolma yapacaklarını söyler. dolmayı çok seven bünye havalara uçar ama mevlüte gidildiğinde görülür ki dolma dedikleri şey pilavdır. evet, iskilip dolması dolma değil, resmen pilavdır.

pirinçler soğanla azcık kavurulduktan sonra torbanın içine konur, ayrı bir kazanda altta etler pişerken üstte torbanın içindeki pirinçler et suyunun buharında pişer falan filan. güzeldir.
  • sadece et ve pilavdan ibaret olmayan, tam bir öğün olarak değerlendirilmesi gereken yemek.

önden arpa şehriyeli (genelde tavuk suyuna) bir çorba, üstüne pilav üstü et yanında turşu ve cacık, en son da un helvası ile tam bir öğündür. gobit (göbüt?) ekmeği ile yenilir.
  • bu yemek insanın yemek ile ilgili fikrini kökten değiştirebilir. yani lezzet çıtasını bu noktaya çıkardığınızda daha sonra ne yeseniz yavan gelecektir. 14 saatte pişen et, o etin suyuna yapılmış akçeltik pirincinden pilav ile tam bir lezzet bombası. içine hiçbir baharat, tuz, karabiber vs eklemeden çala kaşık daldım sözlük, insanlığımdan çıktım. et et olmaktan çıkmış da adeta lokum olmuş, erimiş gitmiş pilavın üzerinde.

seyirtepe denen yerde iskilip'i seyrede seyrede kaç kilo et tükettik merak ediyorum. yanında verilen sirkeli cacık et ile muhteşem uyumlu bir içecek. 170 kilometre yol yaptım bu yemeği yemek için dönerken içimde en küçük bir pişmanlık olmadı. adambaşı 14 lira hesap ile fiyat performansta çılgın attık. tavsiye etmiyorum zira bir daha gidemezseniz çok özlersiniz.
  • bilinse turizmi olur serefsizim, millet dolma yemeye kalkar iskilip'e gelir.
  • dünyanın ilk düdüklü tenceresinin, uğruna icat edildiği yemek.
  • hakkinda bu kadar az entry girilmesinin sebebi her yerde bunmamasi olan pilavdir. corumda yasadim 5 yil lakin orjinalini ben de yemedim. ıskilipli karsi komsumuz nermin teyze ki kendisi yer yuzunun en iyi komusudur, normal etli ya da tavuklu pilav yapardi da parmaklarimi yerdim, bu iskilip dolmasini hayal edemiyorum.
  • ankara tavası 'ndan farkını çözemediğim et yemeği.
  • ciragan sarayindaki tugra restoran'in menusundeki ana yemeklerden biri. akceltik pirinciden yapilan hayatimda yedigin en lezzetli pilav, agizda dagilip giden yumusacik et, yaninda naneli cacik ve tursu dan olusan bogaz manzarasi esliginde servis edilen enfes bi ziyafet*
  • ölmeden yenmesi gereken muhteşem yemek. olum kelime bulamıyorum. bunca yıl boşa yaşamışım. en son budapeşte'de yemiş olduğum geyik yahnisinden sonra öyle bir lezzet tadamayacağımı düşünüyordum fakat bu iskilip dolması kendi sıkalasını oluşturdu. o neydi lan öyle..az önce yedim.dana gibi de tokum ama şu an bir iki porsiyon daha yerim. ne öyle bir et yedim ne de öyle bir pilav. iskilipte daha önce de yazıldığı gibi belediyeye ait seyir tepe diye bir mekan var. orası olmazsa da iskilip merkezde şahin tandır adında esnaf lokantasıvari bir mekan var. lezzet ve misafirperverlik konusunda yüzde yüz garanti verebilirim. lan amına koyim tutmayın gidip biraz daha yicem...