şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir iskoç fıkrası vardır ve iskoçya'yı çok iyi anlatır. aşağı yukarı şöyle bir şeydir (tabi düzenleme bana ait):

tanrı iskoçya'yı yarattıktan bir süre sonra cebrail, tanrı'nın yanına gelmiş.
    "tanrım." demiş. "bu iskoçya çok güzel olmuş."
    "katılıyorum." demiş tanrı.
    "yeşil otlakları, yüksek dağları, yoğun ormanları var." demiş cebrail.
    "gerçekten de var." demiş tanrı keyifle.
    "sularından bir içen bir daha içiyor; hele viskisi..." diye devam etmiş cebrail.
    "viskisi de güzel, evet." diyerek onaylamış tanrı.
    "erkekleri güçlü ve akıllı, kadınları ise becerikli ve çok güzel. sarışınlar mı desemi kızıllar mı..." demiş cebrail abartarak.
    "hepsi güzel, esmerleri de unutma!" demiş tanrı cebrail'i uyararak.
    "evet tanrım haklısın. hepsi güzel, iskoçya'ya dair herşey gibi." demiş cebrail.
    "ne güzel dedin." demiş tanrı huzurla.
    sonra birden ciddileşmiş cebrail. "işte bu yüzden..." demiş. "...bu iskoçya başımıza iş açacak!"
    tanrı birden şaşırmış. "hayırdır?" demiş. "niye açsın ki?"
    "diğer kulların kıskanacak. gözleri hep iskoçya'da olacak!" demiş cebrail heyecanla.
    "hiç de öyle olmayacak." diye sakinleştirmiş cebrail'i tanrı.
    "nasıl olacak o?" diye sormuş cebrail.
    "anlatayım." demiş tanrı. "bunca güzelliğe ek olarak ben bu iskoçya'ya ve onun halkına öyle bir lanet verdim ki, bu laneti gören hiç bir kulum iskoçya'da yaşamak istemeyecek.
    "neymiş o lanet?" demiş cebrail daha da meraklanarak.
    ve tanrı ellerini açarak cevap vermiş: "alt komşuları, ingilizler."
  • ingiltere ile olan husumetlerini şöyle bir espriye dökmüşler. derlermiş ki iskoçya'da yaşayan bir iskoç ingiltere'ye taşınırsa iki ülkenin de zeka seviyesi artar.
  • bağımsızlık lehine oy kullanmanın ciddi ciddi göt isteyeceği ülke.
    iskoç arkadaşa sordum geçenlerde. konusu geçti de.. "bi halt edemeyiz biz.. uk desteği kesilirse ekonomi falan da kalmaz.. sıçarız.. millet atar tutar ama hayır verir.. sonra da kim hayır verdi ulan diye barda içerler..." dedi..
  • mükemmel bir sekilde yeni turizm sloganlari icin bir reklam sirketine 125bin pound yatirmis karsiliginda ise yeni ülke sloganlarini bulmus ülke..

"welcome to scotland" (iskocyaya hosgeldiniz)

iskocya turizm bakani "ya olay janjanli sloganda degil" diye aciklama yapmis olsa da ben buradan reklam ajansini gozlerinden opuyorum.. 125bin pound lan.. bravo.. ayaga kalkip alkisliyorum tüm samimiyetimle. bu kadar net parayi bu kadar sikko bi işle kaldirmis olduklari icin.. yeminle bosuna cabaliyoruz, yirtiniyoruz buralarda..

aha buyrun bu da orcinal haber

http://www.dailyrecord.co.uk/…tland-86908-20170094/
  • elizabeth'e devam diyen ülke.
  • birlesik krallik icerisinde boyunduruk altinda olmayan ulke. yahu adamlar birlesik krallik'in asli ve kurucu unsurlarindan, ne boyundurugu ?
  • bağımsızlığını sonuna kadar desteklediğim yiğidin harman olduğu memleket. zamanında bağımsızlık için mel gibson gibi nice sehitler vermiş, tarihe adını destanlarla yazdırmıştır.
  • her etek frikiğine bakılmaması gereken ülke.
  • bölücü akımlara kapılmış insanların memleketi. zaten aslında bunlar ingiliz'dir, sadece çamurda yürürken "skoyç, skoyç, skoyç" diye sesler çıkardıklarından iskoç denmiştir kendilerine.