şükela:  tümü | bugün
  • skorbüt : c vitamini eksikliğinin neden olduğu bir hastalıktır. daha ziyade 5-6 ay süreyle yeteri kadar c vitamini alamayan çocuklarda ortaya çıkar. hastada dermansızlık, zayıflama, ve kanamalar görülür. yaraların iyileşmesi gecikir, diş etleri şişer ve mikrobik hastalıklara yakalanma ihtimali artar. küçük çocuklara her gün 4 çorba kaşığı taze sıkılmış portakal, limon veya greyfurt suyu verilirse, skorbüt olmaları önlenmiş olur. sutereside skorbüte karşı faydalı olmaktadır.
  • c vitamini eksikliği ile kollagen yapım azalması ve adezyon kusuruna bağlı diş eti kanamaları ile karakterize bir hastalıktır. uzun yol gemicilerinde sık görülür. (bkz: kristof kolomb)
  • ne olduğunu öğrendiğimde çok şaşırdığım hastalık. çok mühim bir hastalık adı gibi duruyor çünkü.

-neyi varmış abi?
    -sorma iskorbüt olmuş...

-benim dayım da geçen sene skorbütten öldü son aylarında beyne doğru ilerlemiş bişey yapamadılar...

gibi olaylar canlanıyor beynimde. iskorbüt lan bu öldürür adamı
  • c vitamini eksikliginden kaynaklanan prokollajen sentezinin azalmasina bagli gorulen hastalik. cocuklarda anormal kemik gelisimi, kostokondral eklemlerde sislik, yara iyilesmesinde gecikme ve kapillerlerdeki frajiliteye bagli kanamalar gorulur.
  • 20-30 haftada ölüme götürebilen hastalık.
  • eski nors dilinde vikingler sayesinde ''skybjugr'' bileşik sözcüğünden türemiştir. sky : süt , byugr: şiş demekti. vikingler bu hastalığı uzun deniz yolculuklarında içilen ekşimiş sütlerden kaynaklandığını sanmışlardı. hastalığın meydana getirdiği şişme ile kombine edip bu kelimeyi türettiler.

eski almanca schoren (yara) ve buk (göbek) sözcüklerinin birleşmesinden, karında kesikler oluşturan hastalık anlamına gelen sözcük latinceye scorbutus olarak , ordan fransızcaya scorbut olarak geçmiş. ingilizcedeki karşılığı olan scurvy nordik kökene daha yakındır.
  • deli petronun abisi feodar'un muzdarip olduğu hastalık. ben de sayelerinde haberdar oldum bu hastalıktan, allah dermansız dert vermesin
  • james lind bu hastalığın c vitamini eksikliğinden dolayı ortaya çıktığını bulmuştur ancak ingiliz donanması bu veriyi uzun süre göz ardı etmiştir. bunu kendi mürettabatında ilk uygulayan kişi ingiliz denizci james cook'tur.
    james cook bu hastalığın ortaya çıkmasını engelleyen c vitamini kaynaklarını, mürettebatın menüsüne ekleyince, o dönem denizciliğinde bir çığır açmıştır. ingiliz denizcileri bu hastalığa yakalanmamak için bolca yeşil limon (lime) tükettikleri için limeys olarak adlandırılmaktaydılar.
    james cook, iskorbütün üstesinde gelebildiği için avusturalya ve çevresine ingiliz devleti adına kolonileştirme herekatına girişebildiği ve buradaki yerli halkın bunun sonucunda büyük bir soykırıma ve aşağılanmaya maruz kaldığı söylenmektedir.
    lind insanlık adına güzel birşey buluyor ancak, bulduğu şey bulunduğu yerden binlerce kilometre uzaktaki olaydan haberi bile olmayan insanların hayatlarını tamamen alt üst ediyor.
    (bkz: kelebek etkisi falan)
  • kimse belirtmemiş ama, c vitamini eksikliğinden kaynaklanır, limon yiyince geçer. hadi yine iyisiniz köftehorlar, bilgilendirdim sizi.