şükela:  tümü | bugün soru sor
 • düzeltme, iyileştirme. (bkz: islah evi)
  bir hayvan veya bitki türünden daha iyi verim alabilmek amacıyla yapılan işlem. (bkz: tarim) (bkz: hayvancilik)
 • bir bölgenin, tümüyle yenilenmeksizin yaşama koşullarının düzeltilmesi
 • ıslah : iyice.. iyi iş..
 • tarafların, yargılamadaki usûl işlemlerini kısmen veya tamamen düzeltmesi.*
 • askeri mühimmat bölüklerinde bulunan kısımlardan birine verilen addır. bu kısımlarda depolarda bulunan mühimmatlar her daim kullanılabilir olması için gerekli bakımları yapılır ve göreve uygun durumda tutulur. bölük içinde ise adları ıslah kısmı olarak geçer ve ıslah kısmı mühimmatları ıslah eder tarzında bir görev açıklaması vardır.
 • davanın taraf usul işlemlerinde yapılmış hataları ya da noksanlıkları kanunda öngörülen kesitte ve öngörülen usule uygun olarak kısmen ya da tamamen düzeltmeye olanak veren ve aynı davada ancak bir kez kendisine müracaat edilebilecek olan hukuksal çaredir.

  hem davayı genişletme ve değiştirme yasağının hem de savunmayı genişletme ve değiştirme yasağının istisnasıdır.

  ıslah beyanı tek taraflı ve varması gereken bir irade açıklaması şeklinde gerçekleşir; muhatabı mahkemedir.
 • yeni usul kanunu gereği zamanla daha nadir başvurulabilmesi mümkün; ancak uygulamada bir türlü terk edilemeyen hukuki yöntem. (bkz: belirsiz alacak davası)
 • kendini ıslah edemeyen başkasını ıslah edemez.
 • kucumecikken babanemden ogrendigim kelime. ailecek koyde bayram ziyaretindeyken babamin ani olsun zorlamasiyla abim kamera cekimi yapiyordu, misafir gelecek diye ekmek hamuru acan yemek yapan babanem gunumuz deyisiyle cok prezantabl degildi. sonra abime donup:

  "aaa... cekir misin ma? cekme evladiiim, hic isla (islah demek oluyor, bizde "h" okunmadigindan genelde) degilim"

  dedi.

  sonra izlerken babamlar cok gulmustu, ben de orda ogrendim bu kelime nedir diye sorarak. bu da boyle bir animdir...
 • ceza sisteminin sözde amaçlarından biri. yani hukuk düzenine aykırı ve ceza kanunlarından birinde suç olarak tanımlanan bir eylemde bulunursanız devlet sizi cezalandırırken aynı zamanda ıslah olmanızı yani iyileşerek bir daha suç işlememeye teşvikinizi de sağlar,güya.

  neden güya, çünkü türkiye'de cezaevlerinin kesinlikle böyle bir misyonu yok. buna yönelik tüm eğitim ve faaliyetler de avrupa birliği standartları gereği formaliteden ibaret. bunların formalite olduğunu ve hiç bir işe yaramadığını özellikle adli suçlarda ciddi bir ivmeyle artan suç oranlarından anlayabiliyoruz. özgecan cinayetiyle tartışılan cinsel suçlar bağlamında ise durum çok daha kötü.

  idamın yerine getirilmesi ise bence hukuk düzeni için tam bir felaket olur. niteliği ub denli şaibeli bir adalet sisteminde idam devletin yeni infaz kurumu olarak işleyebilir. bu da zaten daha baskıcı bir yönetim olmak konusunda hızla ilerleyen iktidarın gücüne güç katar. hukuk marx'ın da çok gez dediği giib bir üst yapı kurumudur ve diğer üst yapı kurumları olan eğitimle yakın temastadır. bu ikisini birbirinden ayırmak neredeyse imkansızdır. eğer iyi eğitimli bir toplum yetiştirirseniz, suç oranınız o derece düşük olur.