• "eski zamanlardan kalma bir akima verilen isim."

  edit: ..demişlerdi katılıp katılmadığımı söyleyemeyeceğim.
  http://sosyalmedya.co/eksi-sozluk-dine-hakaret/

  tck 125'e ve tck 216 ya göre hakkında olumsuz ya da (burası önemli) -olumsuz gözükebilecek- herhangi bir yorum yapmak kanunen yasaktır.
  http://www.belgenet.com/yasa/tck/125-131.html
  "3-c) kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle..."

  edit: hakkında konuşmak yasak! beğenmiyorsan türkiyede yaşamayacaksin. hakkında olumsuz görüş bildirirsen seni bulurlar ve canını çok yakarlar.

  22 temmuz 2013 silinenler:
  http://www.haber7.com/…slama-kufur-hakaret-diz-boyu

  olan da güya buymuş
  (bkz: #35415178)

  2. edit:
  http://t24.com.tr/…-yazarlarina-hapis-talebi/236269

  2014 mayıs edit:
  http://www.radikal.com.tr/…_emsal_gosterdik-1193853

  2015 temmuz 20 temmuz 2015 suruç'ta yaşanan patlama sonrası edit:

  acilen bu din hakkında dava edilmeden, aziz nesin ve turan dursun edilmeden eleştirel konuşabilme hakkının verilmesi lazım artık. rica ediyorum artık dinin kişisel birşey olduğunu, kitlesel birşey olduğu zaman karşılıklı kitlelerin nefretine dönüştüğünü anlayalım artık. "benim dinim islam" ile "bizim dinimiz islam" arasında bir toplumsal baskı ve kitlesel gaz farkı var. ideolojik islam'ın sorunlarını konuşmaya kalktığımız anda, buhari hadislerinden ve bu hadislerde bahsedilen bazı emirlerden bahsettiğimiz anda din düşmanlığından tck 125'e ve tck 216ile dava ediliyoruz. bu yargı ağına takıldıktan sonra din düşmanı müslüman düşmanı yaftası yedikten sonra da kitlelerin şiddetinin hedefi ve kurbanı olmak da zaten çok kolay. rica ediyorum biraz eleştirel bir şekilde yaklaşabilmenin artık önü açılsın "ateistlerin katli vaciptir" demek yasal iken "bugün müslümanlığın geldiği ve getirildiği noktada şiddet ile bazı sorunları olabilir" demenin ötesinde herşey 2 sene hapisle yargılanıyor ülkede. fişleniyoruz. rica ediyorum eleştirel ve öz eleştirel bir bakış açısının bir görüşün ve doğru düzgün batı standartlarında bir ifade özgürlüğünün önü açılsın artık ki hatalarımızı görebilelim.

  ayrıca "dini değerleri kullanarak insanları şiddete teşvik edenler 2-4 sene hapisle yargılanırlar" diye bir kanun çıkartırsanız belki şiddete meyili önler, ışid çileri yakaladıktan sonra hapiste tutabilmek için bir dayanağınız olur.

  ayrıca rica ediyorum herkes kendi dinini kendi hayatında yaşasın. rica ediyorum çocuklara oyuncak götürmeye niyetlenmiş gencecik insanlar din ile gaza getirilmiş ve beyni yıkanmış gencecik bir başkası tarafından katledilmesin. yeter artık din huzur ve ahlak içindir zulüm ve kan için değil ama önce kendi huzurunuzu bulun bu peşinden koştuğunuz "hele bütün dünya bi müslüman olsun, bakın çok huzurlu olacağız.." planı gerçekten peşinden koşulur bir plan değil. rica ediyorum önce siz şu anda şu haliniz ile huzurlu olun ve huzur yayın. biraz minimum viable product olarak huzurlu uyumlu olun. gelişmiş toplumlarda kanada'da, amerika'da, fransa'da, almanya'da, ingiltere'de azınlıkta olan müslümanlar uyumlu ve mutlular. bu coğrafyada çoğunlukta olan siz de biraz dininizi huzur ile gurur ile evinizde, caminizde, cemaatinizde yaşayın ama insanlara artık karışmayın yav. minimum viable product olarak huzurlu bir din çıkarın artık nolur.

  kaç hakiki müslüman gördümse hep makberdedir
  müslümanlık bilmem amma galiba göklerdedir. *

  10 ekim 2015 ankara barış mitinginde patlama sonrası edit: bu "allah korkusu" ile bazı insanlara korkunç şeyler yaptırabilen dinden, inananlarından ve inananlarınının garip mantığından korkmamak için hiçbir sebep göremiyorum.

  12 ocak 2016 sultanahmet meydanı'ndaki patlama sonrası edit: şu dünyada bu dinin yol açtığı yol verdiği bazı çirkinlikleri gördükten sonra zaten ebedi mutluluk sözü verse bile hafızamı kazımayıp (huzuru bu şekil sağlayıp) karakterimi silmedikten (mantığımı ve belkide ahlakımı ve vicdanımı bu şekil çarpıtıp) sonra katiyen inanmayacağım bir garip din.

  edit: mağdur ve mazlum gözükürken zalim ve gaddar olabilme sanatı.

  28 haziran 2016 atatürk havalimanı patlaması sonrası edit:
  bu başlığın ağır ağır hangi yöne ve hangi duygulara doğru gittiğini görebiliyorsunuz sanırım?

  tekrar edelim, acilen bu dinin teröre ve politik sömürü ve yağmaya ulaşan bazı dalları budakları nın görülebilmesi önlenebilmesi açısından bu dine eleştiri yöneltebilme hakkının kanunen verilmesi lazım. an itibariyle bütün islami teröristler devlet koruması altında.

  1 ocak 2017 ortaköy gece kulübü saldırısı sonrası edit:
  türkiye'nin geldiği şu aşamada stadyumlarda futbol maçları öncesinde kuran okutulduğu günlerde sıkıyönetimde ifade özgürlüğünün uzak hayal olduğu günlerde yakında sözlükte 1999'dan beri islam hakkında burda yazdıklarım sebebi ile yargılanacağımı tahmin etmek zor değil. ama türkiye ekonomik ve medeni ve yaşam standardı olarak gelişmek istiyorsa islami terörden sıyrılmak istiyorsa yapması gereken çok önemli şeyler var:

  1) tck 125'e ve tck 216 tamamıyle iptal edilmeli. sadece -dini kullanarak insanları şiddete teşvik edenler" olarak değiştirilmeli. hatta bu kanunlar "ateistlik sapılıktır" ya da "laiklik pezevenkliktir" gibi sataşmalara uygulanamadığı için tc devleti kanunları resmen dincileri savunuyor ve dincileri destekliyor hale gelmiş durumda. acilen "dini değerlerini başkasına dayatmak" gibi bir ceza kanunu geçerse belki bir ihtimal agresif dinciler de dizginlenebilir. aksi takdirde kemalist müslümanından aşırı dincisine kadar herkes ama herkes ister hafif ister ağır bir şekilde dinciliği dayatıyor.

  2) laik temellerine geri dönüp din sosyal televizyondan ve devlet işlerinden tamamiyla kaldırılmalı. şehitlik kavramı kaldırılmalı. televizyınlardan stadyumdan kuran yayını yapılmamalı turkiye içinde hristiyanların ve yahudilerin ve ateistlerin ve budistlerin de yaşadığı bir ülke olarak kabul edilip din medyadan televizyondan ve politik söylemlerden tamamiyle kaldırılmalı.
  3) sırf müslüman diye ışid i savunan herkes ışid lehine konuşan herkes ama herkes aynı pkk lehine twitter da konuşan herkesin tutuklandığı gibi tutuklanmalı.
  4) akp politik söylemlerinden dini tamamiyle kaldırmalı. chp nin camiler yıktığı. dinsizliği. akp nin müslümanlığı tamamiyle kaldırılmalı. akp de laikleşmeli. aksi takdirde 2014de yaptıkları gibi ışidlileri hastanelerimizde iş işten geçene kadar tedavi ettirmeye savunmaya mazur görmeye görmezden gelmeye devam edecekler. ama bu ışid olmayacak mışid olarak ya da başka yeni bir islami terör ya da zulüm grubu olacak yine olacak yine olacak göreceli taraflı vicdan vicdan değildir. kördür.

  5) sırf müslüman diye gazze - filistin - mısır - suriye - türkistan da hiçbir kesim grup insan desteklenmemeli. ümmet ve din üzerinden kimse ve hiçbir uluslararası grup ile bağ ya da düşmanlık tezatlık kurulmaya çalışılmamalı çünkü bu hiçbir işe yaramıyor.

  6) sorunlu bazı bazı hadisler ister sahih olsun ister sahih olmasın açıkça ve dürüstçe sansürsüz türkçe'ye çevrilmeli. sahih kavramı güncellenmeli ve diyanet türkçeye çevrilen bu hadisleri içlerinde (eski model) sahihler olsa bile açık bir dille red etmeli. bu hadisler açıkça türkiye islamı yani islam dışında tutulduğu açıkça açıklanmalı. bunu yapan bazı kesimler, hocalar var. misal şunlara rastgeledim ama haklarında ve kimi takip ettikleri konusunda hiçbir fikrim yok ve ılımlı olsalar da destekliyorum kesinlikle diyemiyorum https://www.facebook.com/aracilikvesirk/ özellikle buhari'nin bazı korkunç hadisleri komple iptal edilmeli geçersiz olmalı yalvarıyorum.

  7) imam hatiplerin okul sayısı acilen ihtiyaç duyulan imam sayısına göre geri çekilmeli ve kalanlar fen okullarına dönüştürülmeli. bilim adamının doktorun en kötüsü bile din adamının en iyisinden daha ahlaklı faydalıdır. özetle *imdat!! *yahu imdaaat! 9 sene amerikada yaşadım hristiyanlığın h sini ayrımcılığın a sını hissetmedim yahu artık 6 senedir türkiye deyim bu din haykıra haykıra üzerime üzerime geliyor ve şirin güzel haliyle değil zulmü ile kanı ile yalanları ve göreceli ahlakı ve ayrımcılığı ile geliyor. politikadan politikacıdan televizyondan iş adamından askerinden mağdur gözüken zaliminden doğru, kendini örf ve adet, gelenek ve görenek, milli değerlerimiz, dini değerlerimiz gibi sömürüler üzerinden gizleyerek üzerime üzerime geliyor. imdat.
 • son kullanma tarihi geçmiş bir mit degildir.
 • yeryuzundeki dort buyuk dinden biri. (bkz: islam)
 • ülkemizdeki yobaz kesim ve islam ülkelerinin medeniyetsizliği sayesinde nefret ettiğim din.evet evet ciddi anlamda nefret ettirdiler..
 • hak dinlerden birinin adı.en son gelen dindir.
 • islam dininin gunumuzde de devam eden bir cok gerginlik, cati$ma ve sava$a surekli neden olmasinin temel nedeni son "kutsal" din olmasidir. cunku kur'an-i kerim'in indirildigi ve temel $eklini aldigi zaman zarfi icersinde (600-800) ilkel de olsa bir tur devlet te$kilati iyice oturmaya ba$lami$ti. bu yuzden de islam, kendisinden onceki dinlere (musevilik, hristiyanlik) gore cok daha kapsamli bir devlet ogretisi getirmi$, zaman gectikce gunluk ya$amla da etkile$imini bir o kadar fazlala$tirmi$ti.

  i$te bu temel ozellik yuzunden yuzyillar gectikce islami ulkelerde illa da "laiklik*" diye bir kavram aranirken, ozellikle ulkemiz devlet yapisinda buna "olmazsa olmaz" gozuyle bakilirken, hristiyanlik'ta buna kar$i hic de boyle tavir yoktur. cunku hristiyanlik ogretisinin devlet i$lerine kari$ma raddesiyle islamiyet'inki kar$ila$tirilmayacak derecededir. hristiyanligin kalbi avrupa boyle bir tehlikeyle kar$ila$tiginda reform hareketleri'ni bir koymu$, kimse ne olduguna inanamami$tir. islamiyet'te ayni $eyi yapmanin ne kadar zor oldugu a$ikardir.

  o yuzden "ulan bunu bizim ulkede yapsak nasil olay cikar", "bak herifler her filmde kilise gosteriyo bi$ey oluyo mu" gibi laflar etmeden once bir durup du$unmek gerekir. pek tabii ki batililarin belirli bir olgunluga eri$mi$ olmalari bu tur $eyleri yapmalarinda daha kolaylik saglamaktadir ancak iki dinin dinamiklerinin cok farkli oldugunu da hic bir zaman unutmamak lazim gelir.
 • inananların ve inanmayanların yaşamalarını sağlayan tek gerçek.
 • (bkz: müslümanlık).
 • hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan , atıp tutulmaması gereken inanç sistemi.
 • bir erkek ismi...
hesabın var mı? giriş yap