şükela:  tümü | bugün
 • islamî yerel radyolarda ve tvlerde istek programlarında duyarsınız bu tamlamayı

  bu parçayı hede höde, onların ailelerine, sizlere ve tüm islam alemine gönderiyorum.
 • kesintisiz olarak doguda mindanao adasindan batida fas'a, kuzeyde kazan'dan guneyde darusselam'a kadar uzanan alem.
 • en sevdiğim, kafası en güzel alem:

  http://i.imgur.com/mxhyo9k.jpg
 • batı standartlarına göre gelişemediği için horlanan âlem.

  maddi refah ne zamandan beri gelişmişlik ve ilerlemişliğin ölçüsü oldu. dünya mutlak ve kalıcı bir yer olsaydı bu doğru olurdu ama dünya geçicidir ve zâten son demlerini yaşamaktadır.

  islam âlemi bugün perişan bir hâldeyse bunun sebebi hâlâ insan kalmaya çalıştığı içindir. ruhunu şeytana sattıktan sonra istediğin kadar geliş neye yarayacak.

  bir medeniyetin üstünlüğü içinden çıkarttığı velilere ve ariflere göredir. islam âlemi dün de arif yetiştiriyordu bugün de yetiştiriyor. isterse bunların adı sanı hiç bilinmesin.

  bu açıdan bakınca mesela kızılderililer amerikalılardan üstündür. amerikalılar tarafından yok edilmiş olsalar bile üstündürler.

  paradigmanın değişmesi ve insanlığın hiç olmadığı kadar sahih gelenekten kopması ve sapması islam'ın ve müslümanların suçu değildir. kaldı ki islam hem hukuki hem de bir inanç sistemi olarak her türlü ihtiyaca cevap verecek durumdadır. hep güçlüydü hep de güçlü kalacaktır. ama maalesef biz müslümanlar batı karşısında biraz kompleks yaptığımız için kendimizi hor görüyoruz.
 • geri kalmıştır. insanlara günümüz standartlarında onurlu, sağlıklı, güvenli, adil ve müreffeh bir hayat sunma kapasitesini yitirmiştir. neresinden bakarsanız bakın.

  islam'ın doğduğu topraklar başta olmak üzere islam alemi bugün yozluğun, yobazlığın, cehaletin, adaletsizliğin, hırsızlığın, ahlaksızlığın başını çekmektedir.

  müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerde yaşayan insanlar, gayrimüslimlerin çoğunlukta olduğu ülkelere kaçıyorlarsa, meselenin başka bir açıklaması yoktur. sadece savaştan ya da açlıktan bahsetmiyorum. türkiye dahil pek çok ülkede insanlar adaletsizlikten, liyakatsizlikten, yozluktan, cehaletten bıkıyor ve ilk fırsatta o beğenmediğiniz "gavurların" yanına kaçıyorlar.

  bunları söylemek islama hakaret değildir. kendini hor görmek de değildir. sorunu ikrar etmektir.

  islam alemi içinde bulunduğu çukurdan çıkmak istemiyorsa, öncelikle çukurun varlığını ikrar etmek zorundadır. kendine dönüp bakmak zorundadır. kendinden kaynaklanan sorunlar için başkalarını suçlamaktan vazgeçmek zorundadır.

  hepsinden önemlisi "burası çukur değil" demekten vazgeçmek zorundadır. yoksa hiçbir zaman çıkamaz çukurdan.