şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce baskısı universiteit leiden tarafından yayımlanan, uzun yıllar sonucu bir çeşit yerlileştirme ve güncelleme ile milli eğitim bakanlığınca türkçesi basılan şarkiyat literatürünün temel başlarından biri olan ansiklopedi.
  bir de türkiye diyanet vakfı'nın hazırladığı henüz tamamlanmamış bir islam ansiklopedisi vardır. henüz yarısına gelinmiştir ancak tamamlanması dört gözle beklenmektedir.
 • yerine göre balistik bir nesne haline gelebilecek ansiklopedidir.
  (bkz: sevgilinin kafasına islam ansiklopedisi fırlatmak)
 • diyanet vakfı'ndan çıkmakta olan da pek tabii iyidir hoştur, bazı girdiler çok mühim ve değerlidir amma genç neslin aceleciliği ve ben yazdım olduculuğuyla eskilerin kapsayıcılığı ve kılı kırk yarıcılığı arasındaki farka dikkat kesilmek için milli eğitim bakanlığı'ndan çıkmış olanla bazı maddeleri karşılaştırmak çok şahane fikir verir. boru değil, köprülüler, ateşler, mükrimin halil yınançlar kolay yetişmiyor.
 • yazımı tamamlanmış ansiklopedi.
  (bkz: çok şükür)
 • (bkz: http://www.tdvia.org/)

  güzel bir hizmet teşekkür ederiz.
 • kutsal bilgi kaynağı. ne ararsan bulunur derde devadan gayrı.
  bir de oraya bakın.
 • ciltlerce bilgiyi dijital ortamda yayımlayan bir siteye sahip ansiklopedi. sosyal bilimler alanında çalışan akademisyenler için müthiş bir kaynak. şuradan bu deryaya dalabilirsiniz. bazıları için belirtmeye gerek var ki en azından edebiyatla ilgili maddelerde, edebiyat camiasının tanıdığı saygın isimler ansiklopediye madde yazmıştır. misal benim karşıma çıkan bir metinde maddeyi "orhan okay"ın yazdığını gördüm. "islam" kelimesini görünce korkmayın hemen.
 • türkiye'de sosyal bilimlerle iştigal eden her bünyenin mutlak olarak sığındığı ilim irfan deryası, ülkenin yüz akı. her bir maddesi alanında uzman kişilerce hazırlanmış, tamamlanması ise 25 sene sürmüştür. sanırım diyanet'in bu ülkeye kazandırdığı en güzel belki de tek güzel şeydir. ayrıca bu güzelliği dijital ortama aktardıkları ve ilim erbabının istifadesine sundukları için kendilerine teşekkürü borç bilirim, madde peşinde koşmaktan gına gelmişti zira.
 • internet kullanıcıların %5'i vikipedi yerine islam ansiklopedisini kullansa vallahi, billahi biraz adam oluruz. vikipedi bildiğiniz gibi benim gibi bir cahilin bile yazıp bilgi aktarabildiği site yani ekşi sözlük'den hiç bir farkı yok aslında. ancak memlekette vikipediye inanılmaz bir güven var kaynak diye vikipedi gösteriliyor. biraz islam ansiklopedisini kurcalayan (internetten erişim mümkün) birisi doğru ve güvenilir kaynağa ulaşabilir. zira oradaki maddeleri sen, ben değil kendi alanlarında bilginin kutubu diyebileceğimiz insanlar hazırlamıştır.