şükela:  tümü | bugün
 • şemsettin sami'nin kitabı. islam medeniyetinin asrtonomi, matematik, fen, felsefe gibi alanlarda yetiştirmiş olduğu bilim adamlarını ve eserlerini ayrıntılı bir şekilde tanıtır. kitabın ilk bölümü "medeniyet" başlığı olup bir manifesto gibidir.

  geçmişe takılmış gibi gözüken bu kitabı, "islam milletlerinin geçmişi, bugünü ve geleceği" adlı bir kitap takip ederek, geleceğe dair görüşler de verir şemsettin sami. ve bu seriyi "avrupa medeniyeti" adlı kitap tamamlar.

  ilgili kitap, islam medeniyeti'nin bir arap medeniyeti olmadığını ısrarla savunurken değişik örnekler verir. mesela:

  "islam medeniyetine, arap medeniyeti ismini vermek isteyenler, arap bilginleri dedikleri bilginlerden ekserisinin arapların dışındaki fars, türk ve diğer kavimlere mensup bulunduklarını ve islam büyüklerinden mesela ibni sina'nın iranlı, filozof farabi'nin türk ve bu medeniyeti avrupalıların gözüne çarpacak surette gösteren selahaddin eyyubi'nin kürt olduğunu bilselerdi vazgeçeceklerdi..."
 • geçmiş için gerçek, günümüz için oksimoron.
 • allah'ın emirleri ve hz muhammedin sünneti insanlar tarafından doğru uygulanabildiği takdirde diğerleri arasında en üstün olacak medeniyet. bu medeniyetin insanlar arasındaki ilişkilerinin emredilene en yakın (hatta aynen) yani mükemmel bir şekilde yaşanışı hz. peygamber zamanında medine'de gerçekleşmiştir.
 • bence en büyük eksikliği özeleştiri yapmamak ve karşısındaki herkesi, herşeyi şeytan, kafir, gavur vb ilan etmesinden geliyor.

  bir de islam adına vandallık yapan bilimum örgüte islam alemi neden ses çıkarmaz anlayan beri gelsin..
 • şemseddin sami, gâvur kelimesini lügatından çıkaran bir zındıktır. islam ile medeniyet bir arada bulunmaz. islamın kültürü olur, sanatı olur ama medeniyyeti olmaz. biz türkler, mehmed âkif bey'in şahsında, "medeniyyet dediğin tek dişi kalmış canavar" diyen milletiz. nerede ki medeniyyet var, orada islam yok; nerede ki islâm var, orada medeniyyet yok.

  gâvur kelimesi lügatlardan silindiği için artık medeniyyet var ve ilk ortaya çıktığı günden daha güçlü ve gittikçe güçleniyor. bunu da islam medeniyyeti ismiyle bulaşık bir şekilde yapıyor gavurlar.

  medeniyyet tasavvurlarının hepsinin içi boştur, hepsi laf ü güzaftır. kim ki medeniyyetten bahsediyor, o konuşulacak ve hatta dinlenilecek adam bile değildir.

  ben bu fikirleri, ismet özel okumadan önce de savunurdum. islam budur. ismet özel de bu islâm medeniyyeti zırvası meselesine değiniyor lakin ben bunu ismet özelden önce de böyle düşünürdüm.

  tabii şimdi hepiniz akepeli-cehepeli-mehepeli-hedepeli olduğunuz için, iktidar partisinin ve ondan farkı olmayan muhalefetin, her daim medeniyyet ve demokrasiyi övmek için elinden geleni ardına koymadığını göremez ve kör âşık gibi onlara fahriyyeler düzer, onların alayını översiniz.

  hem akıllı cep telefonu verirsin daha dünkü çocuğun eline, hem de insanlıktan dem vurursun. o diktiğiniz rezidanslar elbet bir gün yıkılacak, bize islâm ve insanlık diye yutturduğunuz medeniyyetinizle beraber!
 • özlenen, beklenendir.

  "emekçiye* "benim sana acıdığım ve yardımcı olduğum kadar sen kendine acıyamaz ve yardımcı olamazsın! ama sen de, zulüm gördüğün iddiasiyle, kendi kendine hakkı ezmekte ve en zalim patronlardan daha zalim istismarcılara yakanı kaptırmakta başıboş bırakılamazsın! ", kapitaliste* ise "allah buyruğunu ve resul ölçüsünü kalbinin ve kasanın kapısına kazımadıkça serbest nefes bile alamazsın! ", ihtarını edecek... kökü ezelde ve dalı ebedde bir sistemin aşkına, vecdine, diyalektiğine*, estetiğine*, irfanına, idrakine sahip bir gençlik..."

  necip fazıl kısakürek - gençliğe hitabe

  şu alıntıyı ta temmuz ayında kenara kaydetmişim.